Reklama

Łagiewniki: Zakończono montaż Największego witraża w krakowie

Trzy tygodnie trwał montaż największego w Krakowie witraża, który został umieszczony w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach - nad wejściem głównym do bazyliki.
Witraż przedstawia wielkie słońce, a w jego centralnym punkcie - świetlisty krzyż, symbol wiary. Poniżej linii horyzontu jest morze. W sumie daje to 148 m2 powierzchni.
Jest to wspólne dzieło twórcy łagiewnickiej bazyliki - prof. Witolda Cęckiewicza i Małgorzaty Toborowicz. Witraż wykonany został z 88 elementów, a każda kolorowa szybka łączona jest za pomocą ołowiu.
Witraż wykonano w istniejącej od 1931 r. Pracowni Witraży i Oszkleń Artystycznych Anny Zarzyckiej.
Inspiracją dla twórców dzieła był fakt, że cała bryła bazyliki Miłosierdzia kojarzona jest z okrętem, z arką.
- Nazywam bazylikę współczesną arką, a stojąca obok świątyni wieża jest jak latarnia morska, która wskazuje cel przybywającym często nawet z bardzo daleka pielgrzymom - mówi prof. Cęckiewicz.
Według profesora, barwne przeszklenia w bazylice mają sprawić, że wierni wchodzący do świątyni poczują się jak we wnętrzu okrętu, który płynie po wzburzonym morzu.
W bazylice rozpoczął się także montaż bocznych witraży, które w dolnych partiach będą ciemniejsze, w wyższych jaśniejsze, a kolorystyka szkła spowoduje, że po zakończeniu wszystkich prac związanych z montażem witraży wierni we wnętrzu bazyliki poczują się jakby zanurzeni w morskiej toni.
Łączna powierzchnia wszystkich witraży w łagiewnickiej bazylice wyniesie ponad 300 m2.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 24-30.

Czwartek, 9 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Łzy św. Józefiny Bakhita

1 października 2000 r., w strugach deszczu, na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II kanonizował sudańską dziewczynę.

Była niewolnicą. Zabrano jej wszystko. Cały dziecięcy świat. Zapomniała nawet swojego imienia, bo przeżycia związane z niewolą były silniejsze niż pamięć o sobie. "Bakhitą", tzn. "Szczęśliwą", nazwali ją łowcy niewolników. Aż do śmierci pamiętała ciężar łańcuchów na nogach. Dlaczego została nazwana "Szczęśliwą"? Może szczęściem okazało się dla niej to, że żyła w dobie, gdy kończył się czas czarnego niewolnictwa?

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję