Reklama

Srebrny jubileusz

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia

W Watykanie w dniach 9-11 lutego miały miejsce uroczyste obchody 25. rocznicy istnienia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Organ ten, powołany przez Jana Pawła II, początkowo otrzymał rangę Papieskiej Komisji, która funkcjonowała w ramach Papieskiej Rady ds. Świeckich, ale już po trzech latach, w 1988 r., na mocy konstytucji apostolskiej „Pastor Bonus”, Komisja uzyskała autonomię i przekształciła się w Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jako motyw przewodni obchodów wybrano hasło „Kościół w służbie miłości wobec chorych”.

Zadania Rady

Nowa instytucja od początku realizuje ściśle określone zadania: pobudzanie i krzewienie pracy formacyjnej, studiów i działań w dziedzinie służby zdrowia; koordynacja różnych międzynarodowych organizacji katolickich, jak i innych grup i stowarzyszeń działających na polu służby zdrowia; koordynacja poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej w dziedzinie zdrowia i związanych z tym problemów; upowszechnianie, wyjaśnianie i obrona nauczania Kościoła, by znajdowało one odzwierciedlenie w praktyce lekarzy i innego personelu medycznego; utrzymywanie relacji z poszczególnymi Kościołami lokalnymi, a zwłaszcza z odnośnymi Komisjami Episkopatów; analizowanie programów oraz polityki zdrowotnej zarówno poszczególnych krajów, jak i organizacji międzynarodowych (por. „Dolentium hominum”, n. 6).

Inicjatywy

Do ważniejszych przedsięwzięć Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia należy organizowanie konferencji międzynarodowych, które co roku odbywają się w listopadzie na Watykanie. 24. Konferencja miała miejsce w dniach 19-21 listopada 2009 r. i nosiła tytuł: „Effata! Osoba głucha w życiu Kościoła”.
Kolejną ważną inicjatywą Rady są Światowe Dni Chorego, organizowane corocznie w dniu 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Zadanie to zlecił Jan Paweł II w 11. rocznicę zamachu na swoje życie. Od 2007 r. - decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI - uroczysta światowa celebracja Dnia Chorego ma się odbywać co 3 lata, na wzór Światowych Dni Rodziny i Młodzieży.

Reklama

Orędzie papieskie

Na 11 lutego 2010 r. przypadł XVIII Światowy Dzień Chorego, który zbiegł się z 25. rocznicą utworzenia Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia. W Orędziu wydanym z tej okazji Benedykt XVI wyraża wdzięczność wszystkim, którzy codziennie realizują w swoim życiu „apostolstwo miłosierdzia”. Nawiązując zaś do obecnego Roku Kapłańskiego, zwraca się do księży, którzy - jako „znak i narzędzie Chrystusowego współczucia” - powołani są do posługi chorym. Zachęca ich, by nie szczędzili sił, niosąc im wsparcie. „Czas spędzony przy tych, którzy są doświadczani, owocuje łaską we wszystkich innych wymiarach duszpasterstwa” - pisze Ojciec Święty. Prosi też chorych, by modlili się i ofiarowali swe cierpienia za kapłanów, aby dochowywali wierności swemu powołaniu, a ich posługa była bogata w owoce duchowe, z korzyścią dla całego Kościoła.

Obchody Światowego Dnia Chorego

Uroczyste obchody XVIII Światowego Dnia Chorego w Watykanie trwały trzy dni. Rozpoczęły się 9 lutego międzynarodowym sympozjum nt. „Salvifici doloris”. W tym też dniu została uroczyście otwarta w holu Auli Pawła VI wystawa prac nt. „Jan Paweł II i cierpienie” włoskiego grafika prof. Francesco Guadagnolo.
10 lutego opierając się na dokumencie konstytutywnym „Dolentium hominum”, podsumowano dotychczasową działalność i osiągnięcia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Do wygłoszenia prelekcji i udziału w dyskusjach panelowych zostali zaproszeni m.in.: kard. Tarcisio Bertone - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Agostino Vallini - wikariusz diecezji rzymskiej, kard. Fiorenzo Angelini, kard. Angelo Comastri - archiprezbiter Bazyliki św. Piotra w Rzymie, dr Margaret Chan - dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia, dr Carl Anderson, stojący na czele Rycerzy Kolumba.
Kulminacją obchodów był dzień 11 lutego. Benedykt XVI przewodniczył rano uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Dzięki pomocy wolontariuszy z UNITALSI do Rzymu przybyła duża grupa chorych. Na tę okazję z Lourdes do Wiecznego Miasta zostały przywiezione relikwie św. Bernadetty Soubirous. W uroczystej procesji wzdłuż Via della Conciliazione wniesiono relikwie do bazyliki. Wieczorem jeszcze raz na Placu św. Piotra zgromadzili się chorzy, ich opiekunowie, duszpasterze i inni wierni, aby uczestniczyć w Różańcu św. z zapalonymi świecami - na wzór procesji maryjnych „aux flambeaux” w Lourdes.
Na zakończenie spotkania Ojciec Święty z okna Pałacu Apostolskiego udzielił zebranym specjalnego błogosławieństwa. Spotkanie modlitewne było transmitowane przez telewizję RAI, która przygotowała połączenie satelitarne z sanktuariami w Lourdes, Fatimie i na Jasnej Górze.
Nad organizacją obchodów czuwał nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia - abp Zygmunt Zimowski, który 18 kwietnia 2009 r. zastąpił na tym stanowisku kard. Javiera Lozano Barragána, drugiego po kard. Fiorenzo Angelinim przełożonego tej dykasterii. Komentując Orędzie Benedykta XVI na tegoroczny Dzień Chorego, abp Zimowski powiedział, że srebrny jubileusz Papieskiej Rady, którą przyszło mu kierować, jest okazją do wyrażenia podziękowania i uznania za świadectwo troski, jaką Kościół przez swoje rozliczne instytucje okazuje chorym i cierpiącym.

Autor jest pracownikiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję