Reklama

Informatyk radzi

Bezpieczne logowanie - odpowiedzi na e-maile

W związku ze sporą liczbą e-maili związanych z tematem bezpiecznego logowania jestem zobowiązany do podania dodatkowych informacji na ten temat. Po pierwsze - określenie „3 króli” po prostu oznacza naciśnięcie kombinacji klawiszy - „ctrl + alt + del”. Porada ta dotyczy głównie tych użytkowników, którzy mają na swych komputerach więcej niż jeden profil i zabezpieczają je hasłami bądź jeden, ale zabezpieczony hasłem. Warto zabezpieczyć swój profil na komputerze hasłem, nawet jeśli nikt inny z niego nie korzysta, bo bywa tak, że korzystamy z komputera nie tylko w domu (np. mając notebooka). Wówczas np. odchodząc na chwilę od niego, możemy nacisnąć kombinację klawiszy „START” + L, wywołując menu logowania z koniecznością podania hasła. Mamy wówczas pewność, że nikt niepowołany nie zacznie przy nim pracować i nic nie nabroi. Przepraszam też za pewne niedopowiedzenie w moim tekście - jestem ograniczony ilością znaków, a to dla mnie nowe doświadczenie - i pewnie powinienem wykonać niewielki dopisek, który byłby taką kropką nad „i” - np., że dany opis jest dla WinXP, a w Viście lub Win7 jest to w innym miejscu. Dlatego uzupełniam informację w sprawie komendy „control userpaswords2”, że jest ona zarówno w systemie w WinXP, w Viście oraz w najnowszym Windows7. W sprawie problemu, że nie można uruchomić tej komendy bądź jej wykonanie nie daje pożądanego rezultatu, proponuję jeszcze jedno rozwiązanie. Podaję je na przykładzie systemu Windows XP.
Wybieramy menu Start | Panel sterowania | Konta użytkowników i zaznaczamy opcję „Zmień sposób logowania lub wylogowania użytkowników” i usuwamy zaznaczenie przy opcji „Użyj ekranu powitalnego”. Następnie edytujemy rejestr systemowy (w wierszu poleceń należy wpisać komendę „regedit” i potwierdzić enterem), a następnie w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE odnajdujemy Software\\Microsoft\\WindowsNT\\CurrentVersion\\Winlogon i tworzymy tam nową Wartość DWORD o nazwie DisableCAD z wartością 0. To powinno poskutkować. Natomiast wracając do tematu „ctrl+alt+ del”, to wykonanie tej operacji właściwie już po starcie systemu „zabija” uruchomione wcześniej keyloggery - nie tylko te do odczytywania haseł logowania i na pewno nie wszystkie, które mogą się dostać na nasz sprzęt.

witold.iwanczak@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję