Reklama

Informatyk radzi

Bezpieczne logowanie - odpowiedzi na e-maile

W związku ze sporą liczbą e-maili związanych z tematem bezpiecznego logowania jestem zobowiązany do podania dodatkowych informacji na ten temat. Po pierwsze - określenie „3 króli” po prostu oznacza naciśnięcie kombinacji klawiszy - „ctrl + alt + del”. Porada ta dotyczy głównie tych użytkowników, którzy mają na swych komputerach więcej niż jeden profil i zabezpieczają je hasłami bądź jeden, ale zabezpieczony hasłem. Warto zabezpieczyć swój profil na komputerze hasłem, nawet jeśli nikt inny z niego nie korzysta, bo bywa tak, że korzystamy z komputera nie tylko w domu (np. mając notebooka). Wówczas np. odchodząc na chwilę od niego, możemy nacisnąć kombinację klawiszy „START” + L, wywołując menu logowania z koniecznością podania hasła. Mamy wówczas pewność, że nikt niepowołany nie zacznie przy nim pracować i nic nie nabroi. Przepraszam też za pewne niedopowiedzenie w moim tekście - jestem ograniczony ilością znaków, a to dla mnie nowe doświadczenie - i pewnie powinienem wykonać niewielki dopisek, który byłby taką kropką nad „i” - np., że dany opis jest dla WinXP, a w Viście lub Win7 jest to w innym miejscu. Dlatego uzupełniam informację w sprawie komendy „control userpaswords2”, że jest ona zarówno w systemie w WinXP, w Viście oraz w najnowszym Windows7. W sprawie problemu, że nie można uruchomić tej komendy bądź jej wykonanie nie daje pożądanego rezultatu, proponuję jeszcze jedno rozwiązanie. Podaję je na przykładzie systemu Windows XP.
Wybieramy menu Start | Panel sterowania | Konta użytkowników i zaznaczamy opcję „Zmień sposób logowania lub wylogowania użytkowników” i usuwamy zaznaczenie przy opcji „Użyj ekranu powitalnego”. Następnie edytujemy rejestr systemowy (w wierszu poleceń należy wpisać komendę „regedit” i potwierdzić enterem), a następnie w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE odnajdujemy Software\\Microsoft\\WindowsNT\\CurrentVersion\\Winlogon i tworzymy tam nową Wartość DWORD o nazwie DisableCAD z wartością 0. To powinno poskutkować. Natomiast wracając do tematu „ctrl+alt+ del”, to wykonanie tej operacji właściwie już po starcie systemu „zabija” uruchomione wcześniej keyloggery - nie tylko te do odczytywania haseł logowania i na pewno nie wszystkie, które mogą się dostać na nasz sprzęt.

witold.iwanczak@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję