Reklama

„ABCNews”.

Pytań o wiarę ciąg dalszy

Nie ustaje zainteresowanie amerykańskich mediów wiarą prezydenta Baracka Obamy. Czy wierzy i jak praktykuje swoją wiarę? Te pytania zadał sobie autor artykułu w serwisie „ABCNews”.
Oficjalnie Obama nie przynależy do żadnej wspólnoty w Waszyngtonie. Od początku swojej prezydentury był na trzech niedzielnych nabożeństwach. Ludzie z jego otoczenia tłumaczą, że to dlatego, iż Obama nie chce narażać uczestników niedzielnych nabożeństw w protestanckich świątyniach na niedogodności związane z uczestnictwem w nich głowy państwa. Kontrole tajnych służb, wydzielenie stref w świątyni itd. wiążą się ze sporymi utrudnieniami dla stałych bywalców tych świątyń. Do tego dochodzi obecność mediów, które także nie pomagają w modlitwie. Prezydenccy doradcy tłumaczą, że Obama modli się codziennie oraz otrzymuje na swój słynny kieszonkowy komputer Blackberry cytaty z Pisma Świętego i porady od zaprzyjaźnionych duchownych. Często również uczestniczy w nabożeństwach w kaplicy w Camp David, słynnym amerykańskim ośrodku prezydenckim.
A jak było z uczestnictwem w nabożeństwach jego poprzedników? Najczęściej do kościoła w niedzielę chodził Jimmy Carter. W trakcie swojej kadencji aż 72 razy uczestniczył w niedzielnych nabożeństwach w Waszyngtonie. Podobnie często do waszyngtońskiej świątyni zaglądał Bill Clinton, a jego córka śpiewała nawet w chórze parafialnym. Rzadziej uczestniczył w celebracjach Ronald Reagan, przeciwnie do innych republikanów, ojca i syna Bushów, którzy byli solidnymi wiernymi. Do tej pory wszyscy prezydenci USA przyznawali się do chrześcijaństwa.

(pr)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 lutego: Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi

2023-02-08 07:50

[ TEMATY ]

handel ludźmi

PublicDomainPictures/pixabay.com

Kościół 8 lutego obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Droga ku godności". Obchodom patronuje Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa wskazuje, że w 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi. Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w Polsce najczęstszymi formami wykorzystania są praca przymusowa, zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych i prostytucja.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję