Reklama

Wiele niewiadomych

Rok 2015. To nowa data wejścia naszego kraju do strefy euro. Czy 31 grudnia 2014 r. na zabawie sylwestrowej pożegnamy się ze złotym, a po północy przywitamy euro? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zbyt wiele niewiadomych, zbyt wiele trudności przed nami. Decyzje nie zależą tylko od nas, także od naszych partnerów z Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej.
Ze strony polskiej trudność pierwszorzędna to zmiana Konstytucji. Tego zadania nie przeprowadzi sama koalicja, bo ma za mało głosów. Potrzebne jest porozumienie z opozycją, a to w sytuacji walki politycznej „na śmierć i życie” jest trudne do wyobrażenia. Czy kolejne wybory zmienią arenę polityczną na tyle, że niepotrzebne stanie się zawarcie porozumienia koalicji z opozycją, bo ta pierwsza będzie na tyle silna, że sama poradzi sobie ze zmianą Konstytucji?
Na 90 proc. - nie.
Do tego dochodzi konieczność akceptacji ze strony EBC i KE. To zaś zależy od spełnienia kryteriów ekonomicznych, a nie należą one do łatwych. Czeka nas konieczność redukcji deficytu budżetowego. Dziś wynosi on 6 proc. Kryteria z Maastricht mówią najwyżej o 3 proc.
Do tego dochodzi konieczność ograniczenia inflacji do 1,5 pkt. proc. średniej inflacji w trzech krajach członkowskich UE o najniższym poziomie inflacji oraz utrzymywania przez dwa lata sztywnego kursu walutowego.
To nie jest krakanie, ale wiele musi się na naszej scenie politycznej zmienić, żeby te warunki spełnić. Potrzeba porozumienia lub - jak kto woli - zgody.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

Argumenty zwolenników

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję