Reklama

Z euro na ty

Zabezpieczenia euro

Euro należy do jednych z najlepiej chronionych pieniędzy na świecie. Zarówno banknoty, jak i monety mają najnowocześniejsze zabezpieczenia przeciwko fałszowaniu. Niektóre zabezpieczenia euro zostały ujawnione, aby umożliwić zwykłym ludziom odróżnianie oryginału od falsyfikatu. Pozostałe zabezpieczenia są objęte ścisłą tajemnicą. W drugim numerze dodatku „Euro na co dzień”, zamieszczonym w „Niedzieli” nr 4 na 24 stycznia 2010 r., omówiliśmy zabezpieczenia banknotów, dzisiaj przybliżamy problematykę zabezpieczenia monet

W monetach o nominałach 1 € i 2 € wykorzystano nowoczesne techniki łączenia dwóch metali (technika bimetalowa) i kilku warstw - łatwo to zauważyć na pierwszy rzut oka.
Monety o nominałach 10, 20 i 50 eurocentów są wykonane ze specjalnego, trudno topliwego stopu (Nordic Gold), który jest stosowany wyłącznie do produkcji monet.
Litery na brzegu monety o nominale 2 € i wykorzystanie specjalnego stopu metali w monetach 10, 20 i 50 eurocentów zabezpieczają je przed fałszowaniem. Ułatwiają też rozpoznawanie nominałów osobom słabowidzącym i niewidomym.

1 €

średnica: 23,25 mm
grubość: 2,125 mm
masa: 7,5 g
kształt: okrągły
kolor: część zewnętrzna - żółta
część wewnętrzna - biała
stop: część zewnętrzna - mosiądz niklowy
część wewnętrzna - trzy warstwy: miedzionikiel, nikiel, miedzionikiel
brzeg: na przemian gładki i ząbkowany

2 €

średnica: 25,75 mm
grubość: 1,95 mm
masa: 8,5 g
kształt: okrągły
kolor: część zewnętrzna - biała
część wewnętrzna - żółta
stop: część zewnętrzna - miedzionikiel
część wewnętrzna - trzy warstwy: miedzionikiel,
nikiel, mosiądz niklowy
brzeg: napis na drobnym ząbkowaniu

50 eurocentów

średnica: 24,25 mm
grubość: 1,88 mm
masa: 7,8 g
kształt: okrągły
kolor: żółty
stop: Nordic Gold
brzeg: grubo ząbkowany

Reklama

20 eurocentów

średnica: 22,25 mm
grubość: 1,63 mm
masa: 5,7 g
kształt: hiszpańskiego kwiatu
kolor: żółty
stop: Nordic Gold
brzeg: gładki

10 eurocentów

średnica: 19,75 mm
grubość: 1,51 mm
masa: 4,1 g
kształt: okrągły
kolor: żółty
stop: Nordic Gold
brzeg: grubo ząbkowany

5 eurocentów

średnica: 21,25 mm
grubość: 1,36 mm
masa: 3,9 g
kształt: okrągły
kolor: czerwony
brzeg: gładki

2 eurocenty

średnica: 18,75 mm
grubość: 1,36 mm
masa: 3,0 g
kształt: okrągły
kolor: czerwony
stop: stal miedziowana
brzeg: gładki z rowkiem

1 eurocent

średnica: 16,25 mm
grubość: 1,36 mm
masa: 2,3 g
kolor: czerwony
stop: stal miedziowana
brzeg: gładki

Zabezpieczenia monet:
Monety euro mają zaawansowane zabezpieczenia do odczytu maszynowego. Niezależnie od miejsca emisji, monet można używać jako środka płatniczego w każdym kraju strefy euro. Monetą euro wybitą np. w Finlandii można zapłacić w sklepie w Portugalii i będzie ona pasowała do wszystkich automatów sprzedających np. napoje czy bilety w całym Eurolandzie

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 5

[ TEMATY ]

św. Dorota

Arkadiusz Bednarczyk

Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa

Na wielu wizerunkach świętą przedstawiają z koszem pełnym kwiatów bądź kosz pełen owoców trzyma stojący obok niej mały chłopiec. Skąd ten motyw w ikonografii chrześcijańskiej? Otóż związany on jest z piękną legendą. Skazanej na śmierć męczeńską Dorocie przyglądali się uważnie cesarscy oprawcy, poganie. Ku ich zdumieniu na twarzy przyszłej świętej nie zobaczyli smutku; z radością spieszyła ona na spotkanie z Bogiem. Rozgniewało to jednego z pogan, urzędnika imieniem Teofil, który zapytał dlaczego tak się spieszy. Otrzymał odpowiedź: idę do niebiańskich ogrodów. Zakpił więc Teofil, nazywając ją narzeczoną Chrystusa, prosząc Dorotę, aby przyniosła mu z tych „rzekomych” ogrodów kwiaty bądź owoce. Po pewnym czasie u Teofila zjawił się tajemniczy posłaniec, chłopiec, który przyniósł Teofilowi chustę Doroty przepełnioną niezwykle silnym zapachem różano-owocowym. Późniejsza legenda przedstawiła to wydarzenie nieco inaczej: to anioł miał przynieść poganinowi kosz kwiatów i owoców – stąd św. Dorota uważana jest za patronkę ogrodników, ale też młodych małżonków. Niedowiarek uwierzył, zresztą później został także ścięty mieczem razem z Dorotą; było to na początku czwartego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję