Reklama

Z euro na ty

Zabezpieczenia euro

Euro należy do jednych z najlepiej chronionych pieniędzy na świecie. Zarówno banknoty, jak i monety mają najnowocześniejsze zabezpieczenia przeciwko fałszowaniu. Niektóre zabezpieczenia euro zostały ujawnione, aby umożliwić zwykłym ludziom odróżnianie oryginału od falsyfikatu. Pozostałe zabezpieczenia są objęte ścisłą tajemnicą. W drugim numerze dodatku „Euro na co dzień”, zamieszczonym w „Niedzieli” nr 4 na 24 stycznia 2010 r., omówiliśmy zabezpieczenia banknotów, dzisiaj przybliżamy problematykę zabezpieczenia monet

W monetach o nominałach 1 € i 2 € wykorzystano nowoczesne techniki łączenia dwóch metali (technika bimetalowa) i kilku warstw - łatwo to zauważyć na pierwszy rzut oka.
Monety o nominałach 10, 20 i 50 eurocentów są wykonane ze specjalnego, trudno topliwego stopu (Nordic Gold), który jest stosowany wyłącznie do produkcji monet.
Litery na brzegu monety o nominale 2 € i wykorzystanie specjalnego stopu metali w monetach 10, 20 i 50 eurocentów zabezpieczają je przed fałszowaniem. Ułatwiają też rozpoznawanie nominałów osobom słabowidzącym i niewidomym.

1 €

średnica: 23,25 mm
grubość: 2,125 mm
masa: 7,5 g
kształt: okrągły
kolor: część zewnętrzna - żółta
część wewnętrzna - biała
stop: część zewnętrzna - mosiądz niklowy
część wewnętrzna - trzy warstwy: miedzionikiel, nikiel, miedzionikiel
brzeg: na przemian gładki i ząbkowany

2 €

średnica: 25,75 mm
grubość: 1,95 mm
masa: 8,5 g
kształt: okrągły
kolor: część zewnętrzna - biała
część wewnętrzna - żółta
stop: część zewnętrzna - miedzionikiel
część wewnętrzna - trzy warstwy: miedzionikiel,
nikiel, mosiądz niklowy
brzeg: napis na drobnym ząbkowaniu

50 eurocentów

średnica: 24,25 mm
grubość: 1,88 mm
masa: 7,8 g
kształt: okrągły
kolor: żółty
stop: Nordic Gold
brzeg: grubo ząbkowany

Reklama

20 eurocentów

średnica: 22,25 mm
grubość: 1,63 mm
masa: 5,7 g
kształt: hiszpańskiego kwiatu
kolor: żółty
stop: Nordic Gold
brzeg: gładki

10 eurocentów

średnica: 19,75 mm
grubość: 1,51 mm
masa: 4,1 g
kształt: okrągły
kolor: żółty
stop: Nordic Gold
brzeg: grubo ząbkowany

5 eurocentów

średnica: 21,25 mm
grubość: 1,36 mm
masa: 3,9 g
kształt: okrągły
kolor: czerwony
brzeg: gładki

2 eurocenty

średnica: 18,75 mm
grubość: 1,36 mm
masa: 3,0 g
kształt: okrągły
kolor: czerwony
stop: stal miedziowana
brzeg: gładki z rowkiem

1 eurocent

średnica: 16,25 mm
grubość: 1,36 mm
masa: 2,3 g
kolor: czerwony
stop: stal miedziowana
brzeg: gładki

Zabezpieczenia monet:
Monety euro mają zaawansowane zabezpieczenia do odczytu maszynowego. Niezależnie od miejsca emisji, monet można używać jako środka płatniczego w każdym kraju strefy euro. Monetą euro wybitą np. w Finlandii można zapłacić w sklepie w Portugalii i będzie ona pasowała do wszystkich automatów sprzedających np. napoje czy bilety w całym Eurolandzie

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję