Reklama

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny jest bankiem centralnym wspólnej waluty europejskiej - euro. Pełni taką samą rolę jak bank centralny w danym kraju, ale nadzoruje obszar znacznie wykraczający poza granice jednego państwa. EBC powstał w 1998 r. Jego siedzibą jest Frankfurt nad Menem (Niemcy). Współpracuje z Europejskim Systemem Banków Centralnych (ESBC), który obejmuje wszystkie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Banki centralne krajów, które przyjęły euro, wraz z Europejskim Bankiem Centralnym tworzą tzw. Eurosystem.

Nadrzędne zadania EBC

Nadrzędnym zadaniem Europejskiego Banku Centralnego, jako strażnika wartości pieniądza, jest utrzymanie stabilności cen, aby siła nabywcza euro nie osłabła wskutek inflacji. Bank czyni to na dwa sposoby:
- po pierwsze - poprzez kontrolowanie podaży pieniądza. Nadmierna podaż pieniądza w stosunku do podaży towarów i usług prowadzi bowiem do inflacji;
- po drugie - poprzez monitorowanie tendencji cen i ocenę ryzyka, jakie niosą one dla stabilności cen w strefie euro.
Kontrola podaży pieniądza polega m.in. na ustalaniu stóp procentowych obowiązujących w całej strefie euro. Jest to prawdopodobnie najbardziej znany rodzaj działania Banku. Gdy Polska wejdzie do strefy euro, już nie Narodowy Bank Polski będzie ustalał stopy procentowe, ale w całej strefie euro będą obowiązywać stopy ustalone przez Europejski Bank Centralny.

Inne zadania EBC

Obok prowadzenia polityki pieniężnej EBC podejmuje liczne zadania, aby zapewnić gospodarce strefy euro właściwe funkcjonowanie:
- emituje banknoty;
- prowadzi operacje na rynkach walutowych, kupując i sprzedając waluty;
- utrzymuje i zarządza rezerwami walutowymi państw członkowskich strefy euro;
- pomaga zapewnić wiarygodność i dobrą kondycję instytucji kredytowych i całego systemu finansowego;
- zapewnia sprawne funkcjonowanie systemów płatniczych w strefie euro, tak aby transakcje między bankami przebiegały szybko i płynnie;
- współpracuje z bankami centralnymi w ramach Eurosystemu.

Struktura EBC

Prezesi narodowych banków centralnych wraz z 6 członkami zarządu EBC tworzą Radę Prezesów EBC - główny organ decyzyjny banku. Członkowie Eurosystemu spotykają się regularnie w licznych komisjach, aby skoordynować i omówić prowadzone działania.
Krajowe banki centralne są udziałowcami EBC w sposób proporcjonalny do liczby ludności i wysokości PKB. Nie znaczy to jednak, że większe kraje mają większy wpływ na kształtowanie polityki pieniężnej. EBC jest instytucją absolutnie niezależną. Ani on, ani żaden inny narodowy bank Eurosystemu, ani też żaden z członków ich organów decyzyjnych nie może zwracać się do żadnej instytucji o instrukcje ani takich instrukcji przyjmować. Instytucje UE i rządy państw członkowskich muszą szanować tę zasadę i nie starać się wywierać wpływu na EBC oraz na swój rodzimy bank centralny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 24-30.

Czwartek, 9 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję