Reklama

Eurobusola

Nie tylko parytet złota
Pod koniec XIX wieku i jeszcze na początku XX prężnie rozwijające się gospodarki miały pieniądz oparty na parytecie złota. Wtedy też zadaniem banków centralnych było zapewnienie zasobów złota pozwalających w dowolnym momencie na wymianę pieniędzy papierowych na złoto. Dzisiaj wartość pieniądza zależy od jego siły nabywczej. Dlatego też zmieniła się funkcja banku centralnego. Polega ona na zapewnieniu równowagi między ilością pieniędzy na rynku a wartością towarów, które można za nie nabyć.

Monety kolekcjonerskie
Kraje strefy euro mogą emitować monety kolekcjonerskie, które najczęściej wykonane są ze szlachetnych metali i przy użyciu specjalnych technik mincerskich. Mają inne wzory i wartość nominalną niż monety, które służą jako oficjalny środek płatniczy. Różnią się też od nich kolorem, średnicą i masą. Monety kolekcjonerskie nie są przeznaczone do obiegu. Sprzedaje się je po cenie równej lub wyższej od wartości nominalnej. Wielkość emisji monet kolekcjonerskich określa Europejski Bank Centralny.

Monety okolicznościowe
Dla upamiętnienia rocznic historycznych lub bieżących wydarzeń o wielkim znaczeniu każdy kraj strefy euro może emitować monety okolicznościowe. Monety te mają takie same cechy i właściwości oraz identyczną wspólną stronę jak monety 2 euro powszechnego obiegu. Elementem wyróżniającym jest motyw okolicznościowy na stronie narodowej. Wybór wizerunku tej strony monety należy do kraju członkowskiego, jednak o zamiarze wprowadzenia nowego wzoru trzeba informować Komisję Europejską.
Po przystąpieniu do strefy euro można też będzie wydawać monety okolicznościowe o nominale 2 euro i na takich samych zasadach jak pozostałe kraje tej strefy. Oznacza to, że polskie monety okolicznościowe będą się ukazywały znacznie rzadziej niż obecnie, bowiem każdy kraj strefy euro może tylko raz w roku wyemitować taką monetę.

(J. M.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję