Reklama

Eurobusola

Nie tylko parytet złota
Pod koniec XIX wieku i jeszcze na początku XX prężnie rozwijające się gospodarki miały pieniądz oparty na parytecie złota. Wtedy też zadaniem banków centralnych było zapewnienie zasobów złota pozwalających w dowolnym momencie na wymianę pieniędzy papierowych na złoto. Dzisiaj wartość pieniądza zależy od jego siły nabywczej. Dlatego też zmieniła się funkcja banku centralnego. Polega ona na zapewnieniu równowagi między ilością pieniędzy na rynku a wartością towarów, które można za nie nabyć.

Monety kolekcjonerskie
Kraje strefy euro mogą emitować monety kolekcjonerskie, które najczęściej wykonane są ze szlachetnych metali i przy użyciu specjalnych technik mincerskich. Mają inne wzory i wartość nominalną niż monety, które służą jako oficjalny środek płatniczy. Różnią się też od nich kolorem, średnicą i masą. Monety kolekcjonerskie nie są przeznaczone do obiegu. Sprzedaje się je po cenie równej lub wyższej od wartości nominalnej. Wielkość emisji monet kolekcjonerskich określa Europejski Bank Centralny.

Monety okolicznościowe
Dla upamiętnienia rocznic historycznych lub bieżących wydarzeń o wielkim znaczeniu każdy kraj strefy euro może emitować monety okolicznościowe. Monety te mają takie same cechy i właściwości oraz identyczną wspólną stronę jak monety 2 euro powszechnego obiegu. Elementem wyróżniającym jest motyw okolicznościowy na stronie narodowej. Wybór wizerunku tej strony monety należy do kraju członkowskiego, jednak o zamiarze wprowadzenia nowego wzoru trzeba informować Komisję Europejską.
Po przystąpieniu do strefy euro można też będzie wydawać monety okolicznościowe o nominale 2 euro i na takich samych zasadach jak pozostałe kraje tej strefy. Oznacza to, że polskie monety okolicznościowe będą się ukazywały znacznie rzadziej niż obecnie, bowiem każdy kraj strefy euro może tylko raz w roku wyemitować taką monetę.

(J. M.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Mikołaj dla Afryki

2022-12-06 11:49

[ TEMATY ]

misje

św. Mikołaj

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Szkolne Koło Caritas

ks. Damian Wierzbicki

Szkolne Koło Caritas z Rzepina co roku organizuje akcję Mikołaj dla Afryki

Szkolne Koło Caritas z Rzepina co roku organizuje akcję Mikołaj dla Afryki

W dniu świętego Mikołaja dzieci i młodzież z Rzepina pomagały misjom.

6 grudnia to w Zespole Szkół w Rzepinie dzień, w którym Szkolne Koło Caritas prowadzi akcję Mikołaj dla Afryki. - Szkolne Koło Caritas zbiera pieniądze na misje w Sierra Leone. Młodzież korzysta z kiermaszu ciast, popcornu, waty cukrowej oraz spotyka się z Siostrą Laurą, która przez kilka lat pracowała na misji, a dziś przyjechała spotkać się z uczniami w Rzepinie i podziękować za wsparcie – mówi ks. Damian Wierzbicki, który wraz z opiekunką koła Anną Polińską koordynował akcję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję