Reklama

Eurobusola

Gospodarka polska a strefa euro
Polska gospodarka już dziś jest silnie związana ze strefą euro. Blisko 70 proc. polskiego eksportu trafia na rynki strefy euro. Przedsiębiorcy ze strefy euro poczynili u nas wiele inwestycji, nawet więcej niż w krajach starej Unii Europejskiej.

Zarządzanie ryzykiem
NBP przeprowadził badania wśród przedsiębiorców, z których wynika, że ok. 50 proc. z nich zabezpiecza się przed zmianą kursu waluty, wykorzystując wszelkie skuteczne metody. Wśród dużych firm zarządzanie ryzykiem deklaruje ponad 60 proc., w sektorze MŚP - ponad 40 proc. Wśród przedsiębiorstw mających ekspozycje walutowe ok. 25 proc. nie wykorzystuje żadnych sposobów zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym. Najczęstszym motywem zabezpieczania się jest dążenie do zminimalizowania ryzyka właściciela firmy (32 proc. badanych). 26 proc. firm jako powód zabezpieczenia uznało zmniejszenie wahań przychodów lub wydatków spowodowanych zmianami kursu walut. Ok. 3 proc. firm twierdzi, że wykorzystuje instrumenty finansowe do celów spekulacyjnych.

W badaniu wzięło udział
800 przedsiębiorstw: dużych oraz z sektora MŚP (zatrudniające mniej niż 250 osób). W 2007 r., kiedy prowadzone były badania, nie było jeszcze problemu z opcjami walutowymi.
Badania przedsiębiorstw metodą ankietową prowadzone są przez NBP od 1995 r.

Źródło: Izabela Tymoczko „Sposoby zabezpieczania się polskich przedsiębiorstw niefinansowych przed ryzykiem kursowym”, „Bank i Kredyt”, nr 3, NBP 2009 (A.C.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Psychiatra podkreślił, że depresja bez wątpienie jest już poważną chorobą cywilizacyjną. „Jest to jeden z głównych czynników inwalidyzujących społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale na całym globie” – podkreślił Koprowicz.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję