Reklama

Rok z euro na Słowacji

Mija rok od wprowadzenia euro na Słowacji. Jaki to był rok i jakie przyniósł Słowakom straty i korzyści? Dziś, jak pokazują sondaże, z nowej waluty jest zadowolonych ponad 85 proc. Słowaków. Dla nas najciekawsze jest to, w jaki sposób kraj, który po podziale Czechosłowacji został z przestarzałym przemysłem, pierwszy w Europie Środkowej spełnił wymogi niezbędne do przyjęcia euro. Zaprocentowały tu przeprowadzone wcześniej reformy: finansów publicznych, emerytalna, oświatowa i służby zdrowia. A także wprowadzenie jednolitego podatku, który zastąpił dochodowy, VAT i CIT. Wprowadzenie euro poprzedziła jedna z najlepiej przeprowadzonych kampanii medialnych. Kontrole społeczne, a także duża konkurencja i z pewnością kryzys gospodarczy spowodowały, że ceny na Słowacji po wejściu do strefy euro nie wzrosły, czego najbardziej obawiali się zwykli obywatele.
Dzięki wprowadzeniu euro Słowacja uniknęła zawirowań związanych z wahaniem kursów walutowych na początku ubiegłego roku, co np. przysporzyło wiele strat polskim firmom.
Z drugiej strony, niemal cały przemysł Słowacji jest oparty na kapitale zagranicznym.
Ten kraj jest najchętniej wybierany przez inwestorów w naszym regionie. Od kilku lat mają tam swoje fabryki wielkie koncerny samochodowe: Volkswagen, PSA (Citroen+Peugeot) oraz Hyundai. Niefortunnie wprowadzenie euro zbiegło się z wejściem Słowacji w recesję spowodowaną zapaścią w europejskim przemyśle samochodowym. Ogółem już w styczniu produkcja przemysłowa spadła o 32 proc. Na kondycji gospodarki odbiły się również przerwy w dostawie gazu z Rosji. W rezultacie Słowacja zamknęła rok z ponad 4-procentowym spadkiem PKB. Mimo zdecydowanie gorszych wyników w gospodarce Słowacja jest wciąż w znacznie lepszej sytuacji niż Hiszpania, Irlandia i Portugalia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wystawa „Dzieci z Przemysłowej”

2022-12-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Na Placu Katedralnym prezentowana jest wystawa poświęcona pamięci dzieci, którzy byli więźniami łódzkiego „Małego Oświęcimia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję