Reklama

Krzyż - pierwsza litera alfabetu Boga

Krzyż jest pierwszą literą alfabetu Boga” - powiedział sługa Boży Jan Paweł II. Te słowa wyrażają głębię myśli wielkiego Papieża, ale też prowokują każdego z nas do zamyślenia się nad znakiem krzyża. Jesteśmy jako społeczność narodem katolickim i krzyż wpisany jest w nasz obraz kulturalny, a także polityczny. Można powiedzieć, że nasza kultura, nasz patriotyzm oparte są na krzyżu Jezusa Chrystusa.
W Wielkim Poście A.D. 2010, w czasie gdy przez niektóre środowiska lub osoby wrogie krzyżowi podejmowany jest atak na ten najdroższy znak chrześcijaństwa, chcielibyśmy zatrzymać się nad tym tematem dłużej. Dlatego już od 21 lutego rozpoczynamy w „Niedzieli” cykl wielkopostny, który będzie koncentrował się na tym znaku naszego zbawienia. Rozpoczniemy tekstem „Krzyż jako zgorszenie?” - o krzyżu w polskim Sejmie. W „Niedzieli” na 28 lutego przypomnimy krzyż z getta będzińskiego - znak szczególny. Podejmiemy też refleksję nt. sanktuarium Krzyża Świętego, które niedawno obchodziło 1000. rocznicę swego istnienia. Bardzo ważnym dla nas, Polaków, krzyżem jest czarny krucyfiks wawelski, przy którym św. Jadwiga Królowa spędzała wiele godzin na modlitwie i który był jej pomocą w trudnych dla niej chwilach. Ostatnie czasy to także ofiara krzyża sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Podejdziemy więc do krzyża, który został ustawiony w pamiętnym miejscu na tamie we Włocławku. Wreszcie - na Niedzielę Palmową zaprosimy na łamy „Niedzieli” krzyż Jana Pawła II, ten który Ojciec Święty tulił w swoich ramionach podczas Drogi Krzyżowej w 2005 r., niedługo przed śmiercią.
Podejmiemy też temat krzyży, które w historii polskiej państwowości odegrały bardzo ważną rolę - krzyża Virtuti Militari, a także Polonia Restituta, krzyży, które są znakami niepodległości naszej Ojczyzny i w których zawiera się nasze zaszczytne hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
W Wielkim Poście chcielibyśmy podjąć również wiele innych tematów związanych z krzyżem jako znakiem zbawienia. Znaczenie tego krzyża podkreśla mocno sługa Boży kard. Stefan Wyszyński w swoim znaczącym kazaniu pt. „Stat Crux dum volvitur orbis”. Dla uzupełnienia refleksji na ten temat poprosiliśmy także księży biskupów, którzy w swoim zawołaniu biskupim mają krzyż, by zechcieli podzielić się swoją refleksją na ten temat. Bardzo czekamy na te ważne wypowiedzi naszych pasterzy.
Zwracamy uwagę Czytelników, że na Niedzielę Palmową dołączymy do „Niedzieli” bezpłatny dodatek „Triduum Sacrum”, który pomoże nam przygotować się do głębszego przeżycia świętych dni męki i śmierci Pana Jezusa, i pozwoli głębiej i radośniej przeżywać Niedzielę Zmartwychwstania. Na samą Niedzielę Wielkanocną natomiast pragniemy ofiarować każdemu z Czytelników „Niedzieli” wyjątkowy medalik - z krzyżem św. Benedykta.
Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do włączenia się w apostolat dobrego słowa. Bądźmy razem - solidarni z „Niedzielą”!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję