Reklama

Krzyż - pierwsza litera alfabetu Boga

Krzyż jest pierwszą literą alfabetu Boga” - powiedział sługa Boży Jan Paweł II. Te słowa wyrażają głębię myśli wielkiego Papieża, ale też prowokują każdego z nas do zamyślenia się nad znakiem krzyża. Jesteśmy jako społeczność narodem katolickim i krzyż wpisany jest w nasz obraz kulturalny, a także polityczny. Można powiedzieć, że nasza kultura, nasz patriotyzm oparte są na krzyżu Jezusa Chrystusa.
W Wielkim Poście A.D. 2010, w czasie gdy przez niektóre środowiska lub osoby wrogie krzyżowi podejmowany jest atak na ten najdroższy znak chrześcijaństwa, chcielibyśmy zatrzymać się nad tym tematem dłużej. Dlatego już od 21 lutego rozpoczynamy w „Niedzieli” cykl wielkopostny, który będzie koncentrował się na tym znaku naszego zbawienia. Rozpoczniemy tekstem „Krzyż jako zgorszenie?” - o krzyżu w polskim Sejmie. W „Niedzieli” na 28 lutego przypomnimy krzyż z getta będzińskiego - znak szczególny. Podejmiemy też refleksję nt. sanktuarium Krzyża Świętego, które niedawno obchodziło 1000. rocznicę swego istnienia. Bardzo ważnym dla nas, Polaków, krzyżem jest czarny krucyfiks wawelski, przy którym św. Jadwiga Królowa spędzała wiele godzin na modlitwie i który był jej pomocą w trudnych dla niej chwilach. Ostatnie czasy to także ofiara krzyża sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Podejdziemy więc do krzyża, który został ustawiony w pamiętnym miejscu na tamie we Włocławku. Wreszcie - na Niedzielę Palmową zaprosimy na łamy „Niedzieli” krzyż Jana Pawła II, ten który Ojciec Święty tulił w swoich ramionach podczas Drogi Krzyżowej w 2005 r., niedługo przed śmiercią.
Podejmiemy też temat krzyży, które w historii polskiej państwowości odegrały bardzo ważną rolę - krzyża Virtuti Militari, a także Polonia Restituta, krzyży, które są znakami niepodległości naszej Ojczyzny i w których zawiera się nasze zaszczytne hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
W Wielkim Poście chcielibyśmy podjąć również wiele innych tematów związanych z krzyżem jako znakiem zbawienia. Znaczenie tego krzyża podkreśla mocno sługa Boży kard. Stefan Wyszyński w swoim znaczącym kazaniu pt. „Stat Crux dum volvitur orbis”. Dla uzupełnienia refleksji na ten temat poprosiliśmy także księży biskupów, którzy w swoim zawołaniu biskupim mają krzyż, by zechcieli podzielić się swoją refleksją na ten temat. Bardzo czekamy na te ważne wypowiedzi naszych pasterzy.
Zwracamy uwagę Czytelników, że na Niedzielę Palmową dołączymy do „Niedzieli” bezpłatny dodatek „Triduum Sacrum”, który pomoże nam przygotować się do głębszego przeżycia świętych dni męki i śmierci Pana Jezusa, i pozwoli głębiej i radośniej przeżywać Niedzielę Zmartwychwstania. Na samą Niedzielę Wielkanocną natomiast pragniemy ofiarować każdemu z Czytelników „Niedzieli” wyjątkowy medalik - z krzyżem św. Benedykta.
Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do włączenia się w apostolat dobrego słowa. Bądźmy razem - solidarni z „Niedzielą”!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Watykanie: Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta

2022-12-05 08:41

[ TEMATY ]

Tydzień w Watykanie

Adobe Stock

Żaden znak na ziemi nie wskazuje, aby to miały być pokojowe święta. Chyba, że pojawi się jakiś znak z nieba.

Było trochę jak w filmie Hitchcocka, choć to oczywiście nie był film. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie rosło. Ale po kolei. W poniedziałek opublikowano wywiad, jakiego Franciszek udzielił magazynowi „America”, jak sama nazwa wskazuje, wydawanemu w Ameryce. Papież, porównując z poprzednikami, udziela sporo wywiadów, wydaje się nawet, że korzysta z tej formy komunikacji coraz częściej. Ten był o tyle wyjątkowy, że Franciszek po raz pierwszy mówił, że agresorem w wojnie na Ukrainie jest państwo rosyjskie. Wspomniał również o okrucieństwach rosyjskich wojsk obwiniając za nie przede wszystkim żołnierzy armii rosyjskiej pochodzących z Czeczeni i Buriacji. I wtedy się zaczęło. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nie przebierała w słowach. – Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom pokazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy – tokowała. To jest perwersja, nawet nie wiem, na jakim poziomie – dodała emocjonalnie. To był sygnał do dalszych ataków. Zaraz głos zabrał marionetkowy i groteskowy lider Czeczenów Ramzan Kazyrow i mniej znani opinii publicznej przedstawiciele Buriatów. Ci wprowadzili do swych wypowiedzi wątek wojny religijnej insynuując, że w tle wypowiedzi papieża jest odmienność religijna. Czeczeni to muzułmanie a Buriaci to buddyści. Pojawiały się również wypowiedzi pomniejszych rosyjskich polityków, sprzeciw wyraził m.in. ambasador rosyjski przy Watykanie, a na koniec głos zabrał sam on, nie Putin oczywiście ale Siergiej Ławrow, pierwszy „głos reżimu” dla zagranicy. - Papież Franciszek wzywa do rozmów, a ostatnio wydał niezrozumiałe, całkowicie niechrześcijańskie oświadczenie, zaliczające dwie rosyjskie narodowości do jakiejś kategorii, po której można się spodziewać okrucieństw podczas działań wojennych. Działanie papieża „oczywiście nie pomaga sprawie i autorytetowi Stolicy Apostolskiej".

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję