Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej w Watykanie, w odpowiedzi na telegram wystosowany do Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji Spotkania Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Serpelicach, przesłał na ręce bp. Antoniego Dydycza pismo z dnia 7 października następującej treści: "Ekscelencjo, W imieniu Jego Świątobliwości Jana Pawła II dziękuję za telegram, z dnia 13 września br., nadesłany w imieniu własnym i młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zgromadzonej na modlitwie w Kalwarii Podlaskiej. Żegnając ojczystą ziemię, Ojciec Święty powiedział: ´Życzę moim Rodakom, aby potrafili przyjąć otwartym sercem (...) orędzie miłosierdzia i aby potrafili je nieść tam, gdzie ludzie potrzebują światła nadziei. Wszelkie dobro, jakie dokonało się w tych dniach pielgrzymkowych, które stało się moim udziałem, zachowuję w sercu. Wdzięczny za wszystko, wraz z całą wspólnota Kościoła w Polsce powtarzam wobec Jezusa Miłosiernego: Jezu, ufam Tobie! Niech to szczere wyznanie przynosi ukojenie kolejnym pokoleniom w nowym tysiącleciu. Bóg bogaty w miłosierdzie niech Wam wszystkim błogosławi!´ (Kraków-Balice, 19 sierpnia 2002 r.). W duchu tych życzeń, Jego Świątobliwość udziela wszystkim uczestnikom wspomnianego w telegramie spotkania swego Apostolskiego Błogosławieństwa. Z Chrystusowym pozdrowieniem abp. Leonardo Sandri, substytut Sekretariatu Stanu".
10 października, na cmentarzu grzebalnym w Sokołowie Podlaskim, odbył się pogrzeb Walentego Nowaszewskiego - ojca ks. Roberta, prefekta z Bociek. Śp. Walenty żył 61 lat, zmarł 8 października w szpitalu w Sokołowie Podlaskim, gdzie przez wiele lat pracował jako kierowca karetki Pogotowia Ratunkowego. Uroczystości pogrzebowe, z udziałem wielu kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich, rozpoczęły się wyprowadzeniem ciała zmarłego z kaplicy szpitalnej. Mszy św. żałobnej koncelebrowanej w konkatedrze przewodniczył ks. inf. Jan Sobechowicz - dziekan sokołowski, który również wygłosił kazanie pogrzebowe.
13 października bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście n. Pilicą.
13 października z okazji Dnia Papieskiego w całej diecezji drohiczyńskiej modlono się w intencji Jana Pawła II. Z tej okazji odbyły się różnego rodzaju programy artystyczne. M.in. w Sokołowie Podlaskim z inicjatywy Sokołowskiego Ośrodka Kultury z dyrektor Marią Koc i władz miasta na czele z burmistrzem Bogusławem Karakulą odbył się II Koncert Pieśni Chóralnej prowadzony przez Alicję Symonowic. Z programem artystycznym wystąpili m.in: Chór Konkatedralny z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim, Janusz Wilgodzki - organista z kościoła św. Jana Bosko, Zbigniew Orzełowski - organista z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Kazimierz Soszka, Zespół Młodzieżowy "Misericordias" działający od 1995 r. przy parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie, Dziewczęca Grupa Wokalna z parafii Matki Bożej z Góry Karmel z Bielska Podlaskiego, Chór Miasta Siedlce działający przy Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach i Zespół Muzyki Cerkiewnej z Warszawy.
14 października bp Antoni Dydycz przebywał w Suwałkach i Ełku, gdzie wygłosił konferencje dotyczące aktualnej tematyki społeczno-politycznej w Polsce. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich.
14 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej w Chojewie miał miejsce mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną nauczycieli Gminy Brańsk i drużyną pracowników Urzędu Miasta i Gminy Brańsk. Mecz zakończył się zwycięstwem pedagogów 5:3.
15 października w Drohiczynie - z udziałem bp. Antoniego Dydycza - odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Katolickiego "Civitas Christiana" Oddziału Podlaskiego, z terenu diecezji drohiczyńskiej.
16 października w Sokołowie Podlaskim została otwarta i poświęcona Szkoła dla Niepełnosprawnych. Mieści się ona na terenie parafii pw. św. Jana Bosko prowadzonej przez Księży Salezjanów. Uczęszcza do niej 140 dzieci specjalnej troski i niepełnosprawnych z terenu powiatu sokołowskiego. Budowa ośrodka trwała 3 lata, przy wielkim zaangażowaniu władz i społeczeństwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i oświatowych. Poświęcenia Szkoły dokonał bp Antoni Dydycz.
16 października bp Antoni Dydycz uczestniczył na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie w uroczystości nadania doktoratu honoris causa kard. Camillo Ruiniemu z Rzymu, wikariuszowi Ojca Świętego dla diecezji rzymskiej oraz przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch.
17 października odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. U stóp Matki Bożej Częstochowskiej zebrało się ok. 5 tys. uczniów, nauczycieli i duszpasterzy z ponad 110 szkół z całej Polski noszących imię Wielkiego Rodaka. Z diecezji drohiczyńskiej w pielgrzymce wzięły udział delegacje szkół z Bociek, Dziadkowic, Węgrowa, Wyszek i Siemiatycz. Pielgrzymce przewodniczył bp Zygmunt Zimowski - ordynariusz diecezji radomskiej, który przewodniczył uroczystej Mszy św. i wygłosił homilię. Oprócz modlitwy w programie pielgrzymki znalazł się czas na radosną zabawę w czasie koncertu muzycznego. Rodzina szkół im. Jana Pawła II powstała w 1998 r. z inicjatywy Zbigniewa Gumińskiego i Haliny Marciniak z Radomia. Jej duchowym opiekunem po śmierci bp. Jana Chrapka jest bp Zygmunt Zimowski.
17 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się spotkanie alumnów z Józefem Mociągiem - prezesem Ogólnopolskiego Związku Katolickich Klubów Sportowych i Marianem Batorowiczem - trenerem i sędzią Polskiego Związku Tenisa Stołowego. W spotkaniu uczestniczył ks. Jerzy Dylewski - dyrektor administracyjny WSD oraz kilku księży zaangażowanych w sprawę sportu w swoich parafiach: ks. Zbigniew Niemyjski, ks. Tadeusz Czyżak, ks. Dariusz Misior, ks. Grzegorz Bałuczyński, ks. Paweł Rytel-Andrianik i ks. Dariusz Frydrych.
18 października w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji śp. bp. Jana Chrapka - w I rocznicę jego śmierci. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. inf. Jan Sobechowicz - dziekan sokołowski.
19 października w Drohiczynie odbyła się jesienna sesja Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej. W programie spotkania znalazły się m.in.: Msza św. odprawiona w kaplicy WSD, której przewodniczył diecezjalny asystent, ks. kan. Tadeusz Osiński. Kazanie na temat Zadania i zagrożenia rodziny wygłosił bp Antoni Dydycz. Podczas sesji wysłuchano referatów: ks. Sławomira Mazura - Etyka małżeńska w nauce Kościoła; Lucyny Woźnicy (prezesa zarządu) - Ekologia a naturalne planowanie rodziny; Joanny Wilgodzkiej - Wychowanie do życia w rodzinie a wychowanie seksualne; ks. Krzysztofa Maksimiuka - Duszpasterstwo rodzin w parafii - słowo o rodzinie. Spotkanie uświetnił zespół "Effatha" z Sokołowa Podlaskiego, pod kierunkiem ks. Jarosława Borowieckiego SDB.
19 października bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania 25 młodym ludziom z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie. Proboszczem w parafii jest ks. Bogusław Wasilewski, rezydentem ks. Zenon Kondrat.
19 października w Drohiczynie odbył się Dzień Skupienia Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych z terenu diecezji drohiczyńskiej. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. Stanisław Szestowicki SDB - referent do spraw duszpasterstwa zakonnego w diecezji drohiczyńskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu