Reklama

Niedziela Częstochowska

„Maryja oczami dziecka” – znamy laureatów konkursu

II Diecezjalny Konkurs Plastyczno-Poetycki „Maryja oczami dziecka” rozstrzygnięty. Laureatów poznaliśmy 11 maja podczas gali, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 33 im. Marii Kownackiej w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

konkurs

SP nr 33 im. M. Kownackiej

Maryja oczami dziecka

Maciej Orman/Niedziela

Najmłodsi laureaci konkursu

Najmłodsi laureaci konkursu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyszczególnione zostały 3 kategorie wiekowe: konkurs plastyczny – klasy 0-II oraz klasy III-IV i konkurs literacki – klasy V-VIII. Nadesłano 46 prac plastycznych i 7 wierszy.

W konkursie plastycznym w pierwszej kategorii wiekowej uczestnicy mieli wykonać pracę przedstawiającą wybrany fragment pierwszej zwrotki pieśni „Chwalcie łąki umajone”. W drugiej kategorii wiekowej uczestnicy ilustrowali wybrany fragment drugiej zwrotki pieśni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zadaniem uczestników biorących udział w poetyckiej części konkursu było napisanie wiersza nawiązującego do fragmentu trzeciej i/lub czwartej zwrotki pieśni „Chwalcie łąki umajone” wraz z krótkim opisem użytej formy literackiej.

WYNIKI

Kategoria wiekowa kl. 0-II – prace plastyczne

I miejsce: Wiktor Rataj (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 26 im. Krasnala Hałabały w Częstochowie) i Lena Trzebska (kl. II, Szkoła Podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie)

II miejsce: Barbara Grabowska (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 27 w Częstochowie) i Wiktoria Wrona (kl. II, Szkoła Podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie)

III miejsce: Emilia Serwan (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 26 im. Krasnala Hałabały w Częstochowie)

Wyróżnienia: Alicja Nowak (kl. II, Szkoła Podstawowa nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie), Nikola Mila (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 27 w Częstochowie), Ignacy Styrczewski (kl. 0, Miejskie Przedszkole nr 27 w Częstochowie), Nadia Karoń (kl. II, Szkoła Podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie) i Wiktor Pelon (kl. I, Szkoła Podstawowa w Okalewie)

Kategoria wiekowa kl. III-IV – prace plastyczne

I miejsce: Julia Nita (kl. III, Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Blakowej) i Amelia Kośmider (kl. IV, Szkoła Podstawowa w Okalewie)

II miejsce: Antoni Kozłowski (kl. III, Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Blakowej)

III miejsce: Natalia Olender (kl. III, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Skrzynnie) i Dawid Pelon (kl. IV, Szkoła Podstawowa w Okalewie)

Reklama

Wyróżnienia: Julia Krakowska (kl. III, Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Blakowej) i Natasza Cichoń (kl. III, Szkoła Podstawowa im. 6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie)

Kategoria wiekowa kl. V-VIII – prace poetyckie

I miejsce: Olivier Cichoń (kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 30 im. por. Michała Brzeskiego w Częstochowie)

II miejsce: Miłosz Wojarski (kl. V, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kodrębie)

III miejsce: Patryk Smędzik (kl. V, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kodrębie)

Wyróżnienie: Maciej Bartecki (kl. V, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kodrębie)

Prace plastyczne oceniało jury w składzie: Marzena Łopacińska, Sandra Wójcik i Renata Łapeta. Panie brały pod uwagę nie tylko estetykę wykonania prac, lecz również ich zgodność z tematyką. Z kolei Iwona Zakrzewska, Ewa Duchnik-Dywan i Iwona Będkowska tworzyły skład jury w konkursie poetyckim, oceniając kompozycję utworów i ich poprawność.

Beata Zemła, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 im. Marii Kownackiej w Częstochowie, podkreśliła, że konkurs cieszy się wielką popularnością i zainteresowaniem w każdej grupie wiekowej. Nie kryła radości z faktu, że zaproszenie do udziału w nim spotyka się z entuzjazmem i zaangażowaniem dzieci, rodziców i nauczycieli. Uczestnikom gratulowała wspaniałej wyobraźni, a organizatorom, czyli szkolnym katechetom: Joannie Ginalskiej i Bartłomiejowi Olszewskiemu dziękowała za rzetelność, staranność i dbałość o szczegóły w organizacji przedsięwzięcia.

Maciej Orman/Niedziela

– Tematyka maryjna, którą poruszamy, jest tematyką dość trudną, ale razem z p. Joanną Ginalską stwierdziliśmy, że skoro nasza archidiecezja ma tak wyjątkową Patronkę, która jest znana na całym świecie, chcieliśmy również zwrócić uwagę najmłodszych na kult maryjny – powiedział Bartłomiej Olszewski. Katecheta wyraził także nadzieję, że kolejne edycje konkursu przyczynią się do rozszerzania kultu maryjnego, a tym samym pozwolą zwrócić jeszcze większą uwagę dzieci i młodzieży na sprawy Boże.

Reklama

– Dzieci poznają kult maryjny już od przedszkola, od 4. roku życia i są najlepszą katechezą dla nas, dorosłych, ponieważ one zupełnie inaczej odbierają Bożą rzeczywistość. Odczytują ją najpełniej, gdyż ich umysły nie są jeszcze zaśmiecone różnymi rzeczami – zaznaczyła Joanna Ginalska, która jako katechetka pracuje też w dwóch przedszkolach.

Maciej Orman/Niedziela

Julia Nita narysowała wieniec spleciony wokół rąk Maryi, stojącej nad morzem. – Oznacza on modlitwę – wyjaśniła. Wskazała, że wykonanie pracy było dość trudne, ponieważ trzeba było nawiązać w niej do słów konkretnej pieśni. Niemniej jednak cieszyła się, że wzięła udział w konkursie.

Olivier Cichoń napisał wiersz, który opowiadał m.in. o Maryi i o dzieciach. To nie był jego debiut literacki – pisał już wiele wierszy, także o tematyce religijnej. – Pisanie poezji jest bardzo trudne, ale lubię to – stwierdził laureat. Przyznał, że wiersz może być rodzajem modlitwy. Podkreślił, że Maryja jest dla niego bardzo ważna. – Po prostu można się modlić przez Jej wstawiennictwo i jest Matką Bożą – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

Honorowy patronat nad konkursem objął abp Wacław Depo. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był Tygodnik Katolicki „Niedziela”, a jednym z fundatorów nagród – Instytut NIEDZIELA.

Wiersz pt. „Najdroższa Panno Maryjo...” autorstwa Oliviera Cichonia:

Wszyscy jesteśmy Ci nad wyraz uniżeni,

Pragniemy Twej łaski, również tutaj na ziemi.

Nie zostawiaj nas nigdy w trwodze i samotności,

O to prosimy Cię bardzo, miej dla nas dużo litości.


Wiemy, że jesteś Panno Maryjo dla każdego dobra i życzliwa,

Reklama

Kto wielbi Cię uniżenie i Twych łask wzywa.

Tyś naszym życiem, Panią pięknego nad podziw świata,

Każdego szemrzącego radośnie strumyka i słodko kwilącego ptaka.


Najdroższa Panno Maryjo, chwalimy łąki przez Ciebie umajone,

Wysokie góry u szczytów nad podziw jeszcze mocno ośnieżone.

Tyś naszym źródłem nadziei i życia wszelkiego darem,

Z którego powinniśmy korzystać nie łapczywie, lecz z umiarem.


Każda istota żyjąca niech sławi z nami Maryję,

Po stokroć dziękujemy Ci za ten dla nas przywilej.

Buduj w naszych sercach szczerą do Ciebie miłość,

Błagamy daj nam nadzieję, siłę, ale i Twą litość.  


Przyjmij, prosimy i nie gardź darami naszymi,

Szczerze z serc naszych Tobie podarowanymi.

Ty jesteś wszechmocną Panią nieba i ziemi, 

Natomiast my tylko przy Tobie ludźmi małymi.  


Tyś w niebie przez wszystkie Anioły wywyższona,

Na głowie Twej widnieje świetlista korona. 

Patrzysz na każdego z nas wzrokiem pieszczotliwym,

Każdy przy Tobie pragnie być człowiekiem dobrotliwym.   


Błagamy Cię wszyscy wierni Tobie i oddani, 

Nie zostawiaj nas, nie pozwól zginąć nam w otchłani.

Obiecujemy, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, 

By być przy Tobie zawsze, nie tylko gdy oczekujemy pomocy.   


Prosimy, chwalcie z nami Panią świata! 

Bo jest dobrem, które wciąż wśród nas się przeplata!

Nasza Matko, najlepsza, najmilsza, święta, ukochana! 

Bądź przy nas każdego dnia nieustannie od nocy do rana!

2023-05-11 15:22

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto znać historię narodu, z którego się wyrasta

Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości - słowa Jana Pawła II przypominają, że świadomość własnych korzeni, pozwala rozwijać skrzydła. Dlatego też już po raz dziesiąty organizuję Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz IV edycję Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

CZYTAJ DALEJ

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Od 1955 roku 1 maja Kościół katolicki wspomina św. Józefa, rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję