Reklama

Europa

Portugalia: na czas ŚDM władze przywrócą kontrole na granicach

Rząd Portugalii przywróci w czasie zaplanowanych na 1-6 sierpnia Światowych Dni Młodzieży kontrole na swoich granicach ze względów bezpieczeństwa. Będą ona prowadzone zarówno na drogach, jak też w portach lotniczych i morskich. Decyzję w tej sprawie potwierdzili już przedstawiciele gabinetu Antonia Costy, a także rządu Hiszpanii Pedro Sancheza, przypominając, że wcześniejsze kontrole pomiędzy oboma krajami obowiązywały w 2020 r. i 2021 r. z powodu restrykcji sanitarnych spowodowanych pandemią koronawirusa.

2023-05-19 18:23

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

granica

lizbona2023.pl

Wcześniej, w 2017 r., Portugalia i Hiszpania zdecydowały się na wprowadzenie kontroli granicznych w związku z wizytą papieża Franciszka w Lizbonie i Fatimie. W portugalskim sanktuarium zgromadziło się wówczas ponad 1,5 mln osób.

Według tygodnika „Expresso”, który odnotował, że w sierpniowych ŚDM ma wziąć udział ponad 1 mln pielgrzymów, zaniepokojenie komitetu organizacyjnego i portugalskich służb wynika m.in. z bardzo wysokiej liczby zgłoszeń do udziału w imprezie od młodych z krajów o małym odsetku katolików, takich jak Pakistan czy Indie.

Część portugalskich mediów odnotowuje, że w ostatnich tygodniach przedstawiciele obrony cywilnej krytykowali lokalizację miejsca, w którym odbędą się tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Z dezaprobatą wypowiadali się oni m.in. o brakach infrastruktury i utrudnieniach logistycznych w parku na granicy gmin Lizbona i Loures, gdzie nad rzeką Tag odbędą się główne nabożeństwa. 5 i 6 sierpnia weźmie w nich udział papież Franciszek.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: od jutra w obiegu znaczek pocztowy upamiętniający ŚDM

2023-05-15 13:19

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

Monika Książek

Poczta Watykańska wyemitowała znaczek pocztowy, przedstawiający papieża Franciszka i młodych ludzi, zmierzających na Światowe Dni Młodzieży.

Znaczek pocztowy autorstwa artysty Stefana Morriego inspirowany jest Pomnikiem Odkrywców, charakterystyczną budowlą znajdującą się w dzielnicy Lizbony Belém i symbolizującą wielkie odkrycia geograficzne, które na przestrzeni wieków miały swój początek właśnie u wybrzeży Portugalii, skąd wypływali podróżnicy. Na znaczku widzimy stojącego na tarasie pomnika Ojca Świętego w towarzystwie młodych radosnych ludzi, reprezentujących różne kontynenty. Papież wskazuje młodym ludziom przyszłość, a jeden z pielgrzymów trzyma w dłoni powiewającą flagę Portugalii - gospodarza tegorocznego spotkania młodych. W lewej części znaczka widnieje też logo ŚDM, nawiązujące do hasła spotkania: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39).

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Znowu Matka. Jakie jest najbardziej chrześcijańskie zajęcie?

2023-05-28 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Fotolia.com/kmiragaya

Siedzi w Wieczerniku otoczona uczniami, którzy czekają na spełnienie się Jezusowej obietnicy – przyjście Ducha Świętego. Nie jest to zbyt wesoła gromadka. Nie jest tak, jak Łukasz pisał w zakończeniu Ewangelii, że „z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga”.

Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. Przybywszy tam, weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, brat Jakuba. Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego. Dz 1,12-14.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uczniowski projekt "Ślub Obojga Narodów"

2023-05-30 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ZSBERNARDYNI

W ramach działań uczniowie 2 szkół: Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej z Łodzi oraz VILNIAUS LAZDYN MOKYKLA z Wilna spotkali się, aby na terenie województwa małopolskiego realizować wspólne działania. Przebywać będą przede wszystkim w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Krakowie. Jest to dla obu szkół pierwszy tego typu projekt. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję