Reklama

Franciszek

Papież: Niech Matka Pocieszenia wyjedna Polakom łaskę gotowości do dawania świadectwa

"Niech Ona, Matka Pocieszenia, wyjedna Kościołowi w Polsce, pasterzom i wiernym, a przede wszystkim rodzinom, osobom starszym i chorym, łaskę gotowości do dawania świadectwa wiary" - mówił dziś papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie.

2023-05-24 11:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra Franciszek mówił o obchodzonej w środę uroczystości Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Podkreślił: "Znowu ogarnia nas wszystkich smutek z powodu udręczonej Ukrainy. Tam jest tak wiele cierpienia, nie zapominajmy" o tym.

"Módlmy się dzisiaj do Maryi Wspomożycielki, aby była blisko narodu ukraińskiego" - wezwał.

Zwracając się do Polaków, również nawiązał do tej uroczystości.

"Niech Ona, Matka Pocieszenia, wyjedna Kościołowi w Polsce, pasterzom i wiernym, a przede wszystkim rodzinom, osobom starszym i chorym, łaskę gotowości do dawania świadectwa wiary" - mówił.

Franciszek apelował: "Żyjcie tak, by inni mogli rozpoznać w was uczniów Chrystusa".

Mówił o też o obchodzonym w środę w Kościele Światowym Dniu Modlitw za Kościół w Chinach.

"Pragnę zapewnić o pamięci i wyrazić bliskość z naszymi braćmi i siostrami w Chinach, dzieląc ich radości i nadzieje. Szczególną myśl kieruję do wszystkich cierpiących: pasterzy i wiernych, aby w komunii i solidarności Kościoła powszechnego mogli doświadczyć pociechy i wsparcia" - powiedział.

Wezwał: "Zachęcam wszystkich do wznoszenia modlitw do Boga, aby Dobra Nowina o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym mogła być głoszona w swej pełni, pięknie i wolności, przynosząc owoce dla dobra Kościoła katolickiego i całego społeczeństwa chińskiego".

W kolejnej katechezie na temat gorliwości apostolskiej papież przedstawił postać świętego Andrzeja Kim Tae-gona (1821- 1846), pierwszego kapłana koreańskiego, męczennika. Przypomniał, że ponad dwieście lat temu ziemia koreańska była miejscem ciężkich prześladowań chrześcijan. Franciszek wyjaśniał, że kapłan docierał do chrześcijan niejawnie i zawsze w obecności innych osób, a jako seminarzysta potajemnie przyjmował księży misjonarzy przybywających z zagranicy, co w Korei było surowo zabronione.

Reklama

Podkreślił, że być uczniem Jezusa oznacza promieniowanie wiarą, bo "chrześcijanin z natury jest misjonarzem i świadkiem".

Papież wskazywał, że Jezus umacnia i dźwiga z upadku.

"Nie możemy w obliczu trudności poddawać się i rezygnować z ewangelizacji, ale z mocą, jaką daje nam Jezus Chrystus, idźmy naprzód" - dodał. Jak wskazywał, ewangelizacja jest niezbędna w życiu chrześcijańskim.

"Święty Andrzej i inni wierni koreańscy pokazali, że świadectwo Ewangelii dawane w czasie prześladowań może przynieść wiele owoców wierze" - oświadczył Franciszek.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mms/

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Eucharystyczny to dla Węgrów czas duchowej odnowy

Ze względu na pandemiczne utrudnienia w podróży zdecydowaną większość uczestników Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie stanowią sami Węgrzy. Już teraz widać, że jest to wydarzenie o dużym potencjale duchowym. Świadectwa, konferencje, a przede wszystkim wspólna modlitwa pomagają nam trwać przy Panu – mówi Radiu Watykańskiemu abp Csaba Ternyák, metropolita Egeru.

Podkreśla on, że tego samego Węgrzy oczekują po niedzielnej Mszy z Papieżem.

CZYTAJ DALEJ

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny nie dostanie rozgrzeszenia?

2023-05-29 13:16

[ TEMATY ]

spowiedź

pokuta

Karol Porwich/Niedziela

W sakramencie pokuty i pojednania, katolicy mają możliwość doświadczenia Bożego przebaczenia i uzyskania rozgrzeszenia za swoje grzechy. Sakrament ten jest dla wierzących wyjątkowo ważny, ponieważ pomaga wkroczyć na drogę nawrócenia oraz umożliwia zbudowanie głębszej relacji z Bogiem. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których wierny może napotkać trudności w uzyskaniu rozgrzeszenia.

Sakrament pokuty i pojednania jest zawsze spotkaniem z miłosiernym Bogiem i przystępując do spowiedzi należy zawsze o tym pamiętać. Przede wszystkim petent powinien być szczery i konkretny w wyznawaniu grzechów, co pomaga w głębszym zrozumieniu ich natury i skutków. Wyznanie przewinień jest ważnym elementem, który umożliwia oczyszczenie sumienia i otrzymanie rozgrzeszenia.

CZYTAJ DALEJ

Pigułka słów Jezusa

2023-05-30 21:21

[ TEMATY ]

św. Rita nabożeństwo róża

ks. prof. Tadeusz Guz

Jadwiga Dobija

Maturzyści niosą figurę Maryi.

Maturzyści niosą figurę Maryi.

W 28. rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Skoczowie, Bielsku i Żywcu, w parafii św. Antoniego w Kalnej upamiętniono tę wizytę, a także modlono się przez wstawiennictwo św. Rity.

Na wiernych czekało 300 róż, które proboszcz ks. Kazimierz Hanzlik pobłogosławił i potem wierni mogli podzielić się płatkami róż z innymi ludźmi. Odczytano prośby i kapłan poprowadził nabożeństwo, a po nim celebrował Mszę św. zakończoną procesją z różami i odśpiewaniem litanii loretańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję