Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Audycja biblijna: nawrócenie Pawła w wierszach polskich poetów

Wiersze polskich poetów i publicystów – Kazimiery Iłłakowiczówny, Romana Brandstaettera, Anny Kamieńskiej, Jana Turnaua – stanowiące przejaw oddziaływania na nich tekstów o nawróceniu Pawła Apostoła pod Damaszkiem, przywołuje bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej. Duchowny, odwołując się do metody interpretacji określanej jako „dzieje oddziaływania tekstu biblijnego”, zwraca uwagę, w jaki sposób obrazowanie biblijne rezonuje w świecie przedstawionym przez poetów w analizowanych utworach. Przybliża konkretnych autorów i zwraca uwagę na ich zakorzenienie twórcze w świecie słowa biblijnego.

2023-05-25 08:59

[ TEMATY ]

podcast

audycja biblijna

En.wikipedia. org

Nawrócenie Pawła, Luca Giordano, 1690

Nawrócenie Pawła, Luca Giordano, 1690

W podsumowaniu tego odcinaka programu biskup zaznacza:

Temat nawrócenia Szawła okazał się inspirujący tylko i wyłącznie dla polskich autorów XX wieku. I to jedynie dla poetów zwłaszcza tworzących po II wojnie światowej. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na przemianę – tę wewnętrzną, jaka dokonała się w życiu indywidualnym Szawla. Zróżnicowanie w odczytaniu i przeżyciu jego kluczowego doświadczenia wskazuje, że oddziaływanie tekstu biblijnego w przypadku każdego z tych poetów jest bardzo indywidualne, a to potwierdza tylko ich zażyłość osobistą ze słowem Bożym oraz otwartość na jego oddziaływanie. Osobiste doświadczenie życiowe i inspiracje stanowią ważny, ale zewnętrzny klucz hermeneutyczny”.

Bp Pindel informuje na koniec, że najobszerniejszy wykaz odniesień do biblijnych tekstów o Pawle w formie antologii zawarty jest w dziele pt. „Naczynie wybrane. Paweł Apostoł w oczach polskich kaznodziejów, uczonych, pisarzy i poetów”. Autorami wyboru, wstępu i opracowania są Anna Gąsior i ks. Janusz Królikowski.


https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/audycja-biblijna-nawrocenie-pawla-w-wierszach-polskich-poetow/

https://podcasters.spotify.com/pod/show/biskup-roman-pindel

Reklama
Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Audycja biblijna: jak i gdzie spotkać Zmartwychwstałego

[ TEMATY ]

podcast

audycja biblijna

Wikimedia.commons.org

Uczniowie w Emaus, Abraham Bloemaert, 1622.

Uczniowie w Emaus, Abraham Bloemaert, 1622.

„Nie tylko w Emaus można poznać Pana po łamaniu chleba” – tak bp Roman Pindel zatytułował najnowszy odcinek swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej. Przedmiotem analizy duchowny uczynił fragment Ewangelii Łukaszowej (Łk 24 13-35) – najdłuższy tekst relacjonujący ukazywanie się Jezusa po zmartwychwstaniu. Opowiada on o dwóch uczniach idących do Emaus, którym towarzyszy Chrystus, dający się im poznać dopiero u kresu drogi.

Analizując fragment omawianego tekstu biskup precyzuje, że „z punktu widzenia narratologii istotna jest zmiana”, jaką można zauważyć w postrzeganiu Jezusa przez uczniów. „Na początku rozmowy z nieznajomym wydaje się im, że są doskonale poinformowani odnośnie faktów z ostatnich dni, nie mogą jedynie zrozumieć, dlaczego tak tragicznie zakończyła się działalność prorocka Jezusa. Nie wierzą w Jego zmartwychwstanie, nie wiedzą, co sądzić o fakcie pustego grobu i nie znają tego, co we wszystkich Pismach odnosi się do losu Mesjasza. Nieznajomego traktują wpierw jako pielgrzyma powracającego z Jerozolimy po świętach Paschy, który powinien coś wiedzieć o sprawie Jezusa” – zauważa i wskazuje na punkt zwrotny tej relacji – przywoływanie Pisma i łamanie chleba przez nieznajomego.

CZYTAJ DALEJ

Po co nam życie wieczne?

Pytanie czytelnika:
Szczęść Boże. Moja wnuczka zadała mi pytanie: po co nam życie wieczne? Szczerze mówiąc, nie umiałem na nie odpowiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Współpraca z Nową Zelandią

2023-05-30 22:25

Piotr Ufnal

Rozmowy na temat perspektyw współpracy pomiędzy Akademią Ignatianum w Krakowie a uczelniami w Nowej Zelandii

W poniedziałek 29 maja 2023 r. JM Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK, przyjął Jej Ekscelencję ambasador Nowej Zelandii, panią Alanę Hudson. Rozmowa dotyczyła możliwości współpracy pomiędzy Akademią Ignatianum z uczelniami w Nowej Zelandii. Ambasador Alana Hudson zauważyła, że zakończone negocjacje pomiędzy Komisją Europejska i rządem Nowej Zelandii w sprawie stowarzyszenia tego kraju z programem "Horyzont Europa", znacznie ułatwią potencjalną wymianę studentów i naukowców z obu krajów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję