Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Noc z Wałachem

W Muzeum Sztuki im. Jana Wałacha w Istebnej odbyła się 7. Noc Muzeów

[ TEMATY ]

noc muzeów

Jan Wałach

M. Jaszczurowski

Uczestnicy nocy muzeów w muzeum w Istebnej.

Uczestnicy nocy muzeów w muzeum w Istebnej.

Polonistka i religioznawca dr Renata Czyż opowiedziała o księgozbiorze Jana Wałacha, złożonego z dwóch zasadniczych części: artystycznej i religijnej.

Część religijna jest świadectwem duchowości śląsko-cieszyńskiej, z którą Jan Wałach był bardzo związany. Wstępny przegląd literatury uzmysłowił nam, że zawierają się w nim także wpływy europejskie, ponieważ w księgozbiorze znajdują się nie tylko druki polskie, ale i w języku niemieckim i francuskim. Biblioteka religijna składa się z ok. 160 pozycji książkowych. Zawiera też almanachy, kalendarze i pojedyncze numery czasopism katolickich. Większość księgozbioru pochodzi od końca XIX w. do lat 60. XX w. – podkreśliła.

Zauważyła, że duchowość Chrystologiczna i Maryjna mają pewien rys duchowości franciszkańskiej. – Św. Franciszek jako mistyk i stygmatyk, naśladowca Chrystusa, w czasie swojej wyprawy na wschód miał odwiedzić domek Marii w Nazarecie, zaś św. Bonawentura miał odwiedzić sanktuarium w Loretto we Włoszech. Poświadczają to książki z księgozbioru J. Wałacha nt św. Franciszka, zarówno polskie jak i francuskie – dodała R. Czyż.

Reklama

Druga prelegentka dr hab. Izabela Trzcińska mówiła o melancholii i łasce. Zauważyła, że sztuka Jana Wałacha stała się jego sposobem przeżywania świata – on sam też doświadczał smutku, a zarazem specyficzną terapią, podejmowaną od najwcześniejszych lat w doświadczeniach codzienności i związanych z nią trudów.

W sztuce pokazywał, że np. niebo można malować na różne sposoby, niebo wyraża jakąś historię, nasze lęki, przeczucia, nadzieje – zaznaczyła.

Spotkanie ubogacił koncert „Echo sztuki Jana Wałacha” w wykonaniu kapeli Wałasi.

2023-05-30 21:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Modlitwa na każdy dzień nowenny

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego musimy słuchać biskupa?

2023-09-17 15:30

[ TEMATY ]

duchowość

biskup

Episkopat Flickr

Jedno z określeń Kościoła to: apostolski. Co to właściwie znaczy? Dlaczego tak ważne jest to co głoszą w nauce biskupi i czy rzeczywiście zawsze musimy się z nimi zgadzać? W najnowszej książce dyskutują o tym znana i ceniona dziennikarka Monika Białkowska oraz ks. Henryk Seweryniak.

Monika Białkowska: Kościół jest Apostolski. Co to znaczy? Ktoś powie po prostu: zaczął się od apostołów. To jest dość oczywista prawda, do której przyjęcia wystarczy odrobina historycznej wiedzy, a nie wiara. Dlatego znów pytam: dlaczego wierzymy w Kościół, który jest apostolski? Gdzie tu jest ten moment nie tyle wiedzy, co właśnie wiary?

CZYTAJ DALEJ

Czy wszechświat czekał na człowieka? Wyjątkowe dostrojenie praw przyrody do życia

2023-09-28 08:46

Mat.prasowy

Czy ludzie są przypadkowymi wytworami ślepego i obojętnego Wszechświata? A może są beneficjentami uprzednio zaplanowanego kosmicznego porządku, dzięki któremu mogli powstać i się rozwijać?

Michael Denton, światowej sławy australijski biochemik, uważa, że dane naukowe z takich dziedzin, jak fizyka, chemia czy biologia wskazują na nieoczywisty dla dzisiejszych badaczy wniosek, że nasz Wszechświat został tak zaprojektowany, by pojawiło się życie, a zwłaszcza inteligentne życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję