Reklama

Świat

Rosja: abp Paolo Pezzi ponownie wybrany przewodniczącym episkopatu

Z udziałem wszystkich czterech biskupów katolickich Rosji i tamtejszego nuncjusza apostolskiego abp. Ivana Jurkoviča odbyło się w Kazaniu 39. posiedzenie plenarne Konferencji Biskupów Katolickich Rosji. Na kolejną 3-letnią kadencję jego przewodniczącym został wybrany metropolita z Moskwy abp Paolo Pezzi, piastujący to stanowisko od 19 stycznia 2011.

[ TEMATY ]

Rosja

wikipedia.org / foter.com / CC BY-SA 3.0

Uczestnicy obrad podzielili się doświadczeniem pracy duszpasterskiej w swoich diecezjach i omówili stan stosunków Kościoła katolickiego z państwem. Poruszyli problemy związane z kontaktami międzywyznaniowymi i międzyreligijnymi. Dokonano przeglądu i uzupełnienia składu komisji duszpasterskich episkopatu. Szczególną uwagę zwrócono na przygotowania do Wszechrosyjskiego Kongresu nt. 50-lecia Soboru Watykańskiego II.

Biskupi wybrali na nową kadencję ponownie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Konferencji, którymi zostali odpowiednio abp Paolo Pezzi i bp Klemens Pickel. Funkcję sekretarza generalnego Konferencji pełnić będzie nadal ks. Igor Kowalewski.

Na zakończenie posiedzenia nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkovič przedstawił zebranym biskupom najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła katolickiego w świecie.

Reklama

Ustalono, że następne posiedzenie episkopatu odbędzie się w listopadzie br. w Petersburgu.

Konferencja Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskich powstała w styczniu 1999, a jej pierwszym przewodniczącym był ówczesny administrator apostolski dla katolików obrządku łacińskiego Europejskiej Części Rosji abp Tadeusz Kondrusiewicz. Po nim przez dwie kadencje (2005-11) funkcję tę pełnił bp Joseph Werth z Nowosybirska i obecnie abp Pezzi. Na posiedzenia plenarne episkopat zbiera się zwykle dwa razy w roku, za każdym razem w innym mieście tego kraju, zarówno w jego części europejskiej, jak i w Azji.

2014-05-07 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bolesne rozmowy z nadzieją

Kontakty dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej z Moskwą ani nie zaskakują, ani nie dziwią. Wizyta kard. Pietra Parolina ma jednak wyjątkowe znaczenie ze względu na 100-lecie objawień fatimskich. Rosja w przesłaniu Matki Bożej to przecież ważny, jeśli nie kluczowy temat

Wczasach pontyfikatu Jana Pawła II wiele się mówiło o ewentualności przyjazdu Papieża Polaka do Rosji. Jak wynika z najróżniejszych źródeł, taki scenariusz był nawet osobistym marzeniem Ojca Świętego. Do wizyty jednak nie dochodziło, a komentatorzy w poszukiwaniu przyczyn najczęściej wskazywali na postawę Cerkwi prawosławnej, która nie kryła się z tym, że nie pała sympatią do Biskupa Rzymu. Wśród najczęściej wymienianych punktów zapalnych zwracano uwagę na rzekomy prozelityzm. Cerkiew obawiała się misjonarskiego zaangażowania katolików, a z powodu lepszego wykształcenia duchowieństwa katolickiego zachodnie chrześcijaństwo wielu wydawało się atrakcyjniejsze.

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję