Reklama

Przeszedł na wieczną liturgię

W niedzielę 24 października br. zakończyła się droga ziemskiego życia naukowca europejskiego formatu, zasłużonego i cenionego liturgisty i profesora o. Jerzego Józefa Kopcia CP.

Niedziela Ogólnopolska 51/2010, str. 23

Internet

Śp. ks. prof. Jerzy Józef Kopeć CP

Śp. ks. prof. Jerzy Józef Kopeć CP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele Matki Bożej Bolesnej w Łodzi 28 października przy ołtarzu, przy którym wielokrotnie stawał śp. o. prof. Jerzy J. Kopeć, zgromadzili się pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego kapłani i wierni, pogrążona w żałobie rodzina, uczniowie magistrzy, doktorzy, profesorowie ze Szkoły Liturgicznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z różnych miejsc Polski i z zagranicy, przyjaciele oraz znajomi...
W homilii ks. prof. Władysław Nowak z Olsztyna podkreślił, że szczególnym charyzmatem o. prof. Jerzego Kopcia była posługa Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Służył Kościołowi niestrudzenie, ubogacał swoimi pracami naszą wiedzę teologiczną, wnosił swój dorobek intelektualny w rozwój KUL-u, na którym pracował. Kształtował cierpliwie i wytrwale młode pokolenia w kraju i za granicą. Ks. prof. Nowak przypomniał, że szczególnym wymiarem życia zmarłego kapłana była miłość do Boga i do ludzi, czynienie dobra ze względu na Chrystusa, co jest najpewniejszą drogą, by przejść ze śmierci do życia.

W szkole Krzyża

Na taką drogę wyruszył przed 72 laty o. Jerzy J. Kopeć w momencie wszczepienia go w Jezusa Chrystusa w sakramencie chrztu św. Wychowany był w rodzinnej atmosferze katolickiego domu w Laskach k. Pionek. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej, następnie uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Pionkach.
Po latach nauki w 1956 r. wstąpił na drogę realizacji powołania zakonnego i kapłańskiego w Zgromadzeniu Męki Pańskiej (CP), popularnie zwanym pasjonistami. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. Jako młody kapłan rozwijał w sobie duchowość zakorzenioną w kulcie Męki Pańskiej.
W szkole Krzyża Świętego starał się o pomnożenie Bożej chwały w sercach ludzi i nie szczędził sił, aby zdobywać ich dla Chrystusa i Jego Kościoła. Był wielkim czcicielem Maryi. Czcił Matkę Bożą w życiu kapłańskim i szukał motywacji dla tej czci w rzetelnych studiach nad kultem maryjnym. Za publikację w 1997 r. książki „Bogurodzica w kulturze polskiej XVI wieku” otrzymał w 1999 r. nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.
Był człowiekiem prostolinijnym, bezkompromisowym, twardym, wymagającym od siebie i od innych. W czasach reżimu komunistycznego koordynował przerzut Pisma Świętego i książek o tematyce religijnej do Czechosłowacji. W trudnym okresie stanu wojennego (1981-83) organizował dla członków rodzin internowanych pomoc z Zachodu i swoim samochodem rozwoził paczki żywnościowe poszkodowanym. Ten człowiek szkoły Krzyża Świętego i szkoły Maryi - Niewiasty Eucharystii stał się mistrzem formacji naukowej duchowieństwa w Polsce, na Słowacji, Ukrainie, Białorusi, w Czechach i Rosji. Był promotorem udziału świeckich w życiu Kościoła.

Człowiek-instytucja

Cechowała go wrażliwość na ducha służby w Kościele oraz na potrzeby biednych i chorych. Był sługą Kościoła całkowicie mu oddanym. Częściowe wyobrażenie o jego pracowitości i zaangażowaniu daje katalog urzędów i funkcji, jakie pełnił: profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, kierownik Katedry Teologii Liturgii, przewodniczący Sekcji Wykładowców Liturgiki na wydziałach teologicznych i w wyższych seminariach duchownych w Polsce, konsultor Komisji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ekspert w przygotowaniu II Synodu Plenarnego w Polsce, wieloletni dyrektor klerykatu pasjonistów, członek zarządu Polskiej Prowincji Pasjonistów, członek Lubelskiego Towarzystwa Naukowego i Towarzystwa Naukowego KUL. W latach 1984-97 był współorganizatorem 17 sympozjów liturgicznych. Pod jego kierunkiem powstało 214 prac magisterskich i licencjackich oraz 30 rozpraw doktorskich. Główne kierunki badań naukowych Księdza Profesora skupiały się wokół: historii liturgii, liturgiki systematycznej, problematyki duszpasterskiej, teologii liturgii, szeroko pojętej problematyki religijności ludowej, zagadnień formacji liturgicznej oraz realizacji odnowy liturgicznej w świadomości młodego pokolenia Polaków. Jest autorem znanej książki: „Droga Krzyżowa. Dzieje nabożeństwa i antologia współczesnych tekstów”.
Zmarły Ksiądz Profesor swoją posługą dał świadectwo, że w życiu uczącego innych bardzo ważna jest pasja naukowa. Żyjąc bardzo pracowicie, prowadził innych do nieba i pokazywał, jak żyli ludzie, którzy w bezgraniczny sposób pokochali Boga. Zaświadczył, że przez wiarę przechodzimy ze śmierci do życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Poniedziałek, 29 kwietnia. Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję