Uzasadniając decyzję o uczczeniu Ojca Świętego, przedstawiciele Knesetu zwrócili uwagę nie tylko na jego działalność w czasie wojny, lecz również na jego późniejsze zasługi jako papieża, gdy m.in. zwołał Sobór Watykański II. „Był wielkim propagatorem nowego klimatu dialogu, szacunku i pojednania” – stwierdził w komentarzu do postanowienia parlamentu komentator radia izraelskiego. Przypomniał, że na Soborze ogłoszono deklarację „Nostra aetate” – o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, która również zapoczątkowała nowy etap stosunków Kościoła z judaizmem. Ponadto papież ten usunął wzmiankę o „przewrotnych” Żydach z modlitw odmawianych w Kościele katolickim w Wielki Piątek.
Ceremonia w Knesecie rozpocznie się o godz. 11.30 specjalnym posiedzeniem parlamentarnej Komisji ds. Wychowania pod przewodnictwem Amrama Mitzny. Po zakończeniu tej części członków Fundacji i inne osobistości uczestniczące w tym spotkaniu przyjmie spiker (przewodniczący) Knesetu Juli Edelstein.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O 16.30 rozpocznie się druga część, na którą złożą się krótkie wypowiedzi przywołujące postać papieża Roncallego i jego dokonania na rzecz Żydów.
Reklama
Okolicznościowe orędzie z okazji jutrzejszej uroczystości przesłał do jej uczestników sekretarz osobisty św. Jana XXIII kard. Loris Capovilla. Wyraził w nim radość z decyzji parlamentu Izraela, nazywając przy tym Ojca Świętego „człowiekiem spotkania i dialogu, obywatelem świata”. Mówiąc o jego związkach z narodem żydowskim, 99-letni purpurat przypomniał zdarzenie z 17 marca 1962, gdy papież, przejeżdżając przez Rzymu, polecił kierowcy zatrzymać samochód przed synagogą, po czym „rozpostarł swe ramiona z szacunkiem i miłością, pozdrawiając wspólnotę żydowską, kierowaną przez rabina Elio Toaffa”. „To objęcie pozostaje w dziejach jako znak postępu w braterstwie i solidarności” – podkreślił były sekretarz osobisty świętego papieża.
Wyraził także podziw dla Fundacji im. R. Wallenberga, ściśle współpracującą z Knesetem, dodając, że jej świadectwo, „tak chwalebnie pomyślane i rozwijane, przynosi powszechne dobro nie tylko Żydom i chrześcijanom, ale wszystkim ludom”.
Kardynał z uznaniem wyraził się również o wysuniętej przez Fundację propozycji nazwania imieniem Angelo Giuseppe Roncallego ulicy w mieście Aszdod i ustawienia w Nazarecie jego popiersia. Podkreślił, że czuje się głęboko zaszczycony i zobowiązany przyznaniem mu honorowego członkostwa Fundacji, zapewniając ją jednocześnie o gotowości modlitewnej z nią współpracy.