Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowy laureat

Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego

Kapituła ustanowiona przez Fundację „Źródła” po raz 15. wręczyła Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny. Tegorocznym laureatem został bp Stanisław Stefanek z diecezji łomżyńskiej, członek Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny, wieloletni członek oraz przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny, ponadto w latach 1993 - 2009 dyrektor Instytutu Studiów nad Rodziną w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomiankach. Jak podkreślano w uzasadnieniu przyznania nagrody, bp Stefanek w swej pracy duszpasterskiej aktywnie działa na rzecz umacniania rodziny. W tym celu korzysta z elektronicznych środków przekazu - Radia Maryja, Telewizji Trwam, rozgłośni diecezjalnej. Aktywnie uczestniczy w audycjach dla małżonków i rodziców, m.in. w katechezach „Z Kościołem w Trzecie Tysiąclecie”. Wśród inicjatyw diecezjalnych wymieniono: powstawanie poradni specjalistycznych poradnictwa rodzinnego, powołanie katolickiego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, ustanowienie „Okna Życia” i Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz promowanie ruchów prorodzinnych. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 9 lutego br. Najpierw w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej została zorganizowana konferencja prasowa, którą prowadził prof. Janusz Kawecki. Wśród licznie przybyłych gości byli m.in.: Danuta Ciesielska - żona patrona nagrody Jerzego Ciesielskiego, bp Jan Szkodoń, ks. inf. Jerzy Bryła, rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak, laureaci nagrody z poprzednich lat oraz przedstawiciele środowisk zaangażowanych w ochronę i umacnianie rodziny. Bp Stefanek, dziękując za wyróżnienie, powiedział: - Patrona nagrody, sługę Bożego Jerzego Ciesielskiego, można by dziś powołać na katedrę małżeństwa i rodziny, i to teologii stosowanej. Jego życiowa postawa jest głęboko oparta na źródłach, a przez konkretne decyzje wcielona we własne życie… Uroczystość zakończyła się Mszą św. w kościele św. Floriana. Przyznawana od 1997 r. Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny wyróżnia osoby, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodziny.

Reklama

Maria Fortuna-Sudor

Zespół ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski

Przeciw podwyżce VAT

Członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski w specjalnym liście do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny opowiedzieli się za odłożeniem podwyższenia podatku VAT z 8 proc. do 23 proc. na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce do 1 stycznia 2012 r.
Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o VAT, wzrost podatku na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci z 8 proc. do 23 proc. miał nastąpić już 1 lutego 2011 r. Następnie sejmowa podkomisja, która pracowała nad tymi zmianami, przesunęła termin wejścia w życie podwyżki na 1 lipca br. Obecnie Komisja Finansów Publicznych rekomenduje odłożenie tej podwyżki do 1 stycznia 2012 r.
Za takim rozwiązaniem opowiedział się także Zespół ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. Skutki podwyżki VAT dla rodzin, szczególnie wielodzietnych, były jednym z tematów spotkania Komisji Wspólnej.
„Jesteśmy zdania, że późniejsze wprowadzenie VAT na artykuły dziecięce nie tylko spowoduje nieco niższe koszty utrzymania małych dzieci przez okres 6 miesięcy, ale przede wszystkim stworzy okazję do przyjęcia projektów zrekompensowania VAT na artykuły dziecięce lub wynegocjowania z Unią Europejską niższego VAT na te artykuły” - napisali w liście do marszałka Grzegorza Schetyny Joanna Krupska, Antoni Szymański i Paweł Wosicki.

Kraków

„Cela Ojca Maksymiliana”

W Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbyła się 4 lutego br. światowa prapremiera monodramu „Cela Ojca Maksymiliana”. Sztuka została zrealizowana przez Teatr Jednego Rapsoda na podstawie scenariusza Kazimierza Brauna.
Akcja ma miejsce w celi o. Kolbego w Niepokalanowie. Rozpoczyna się z chwilą otrzymania 17 lutego 1941 r. telefonu z informacją o przybyciu do klasztoru gestapowców, którzy żądają widzenia. Jednak dramat rozgrywa się właściwie w myślach o. Maksymiliana, granego przez Janusza Grzesza. Widzi on siebie w różnych sytuacjach życiowych.
Autor „Celi Ojca Maksymiliana” jest uznawanym na świecie reżyserem teatralnym, teatrologiem i pedagogiem, który obecnie wykłada na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo.
Janusz Grzesz z kolei to artysta, aktor i balladzista - rapsod, jak sam o sobie mówi. Od 2005 r. prowadzi Teatr Jednego Rapsoda, którego nazwa i logo nawiązują do tradycji Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz Teatru Rapsodycznego Jerzego Kotlarczyka.
Wystawienie dramatu „Cela Ojca Maksymiliana” stało się okazją do uczczenia 70. rocznicy męczeńskiej śmierci świętego, która przypada w roku poświęconym w sposób szczególny o. Maksymilianowi. Wszelkie informacje o miejscach i czasie występu oraz o „Teatrze Jednego Rapsoda” można znaleźć na stronie: www.januszgrzesz.pl.

Dorota Mazur

Krótko

Polskiego raportu w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej nie będzie w lutym br., mimo wcześniejszych zapowiedzi rządzącej koalicji. Powodem jest rzekoma usterka jedynego pozostającego w polskiej dyspozycji tupolewa, który miał posłużyć do przeprowadzenia eksperymentu lotniczego.

Płk Ireneusz Szeląg, szef Prokuratury Wojskowej, stwierdził, że brak jest dowodów, by przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach. Szeląg oświadczył, że ekshumacje, o które wnosi kilka rodzin ofiar, odbędą się dopiero wtedy, gdy prokuratorzy będą mieli dowód na wątpliwości co do tożsamości danej osoby.

Słabnie poparcie dla rządzącej partii. Analitycy jako powód wskazują brak reakcji na raport MAK, zamieszanie przy Otwartych Funduszach Emerytalnych oraz kłótnie wewnątrz obozu władzy.

W Rosji dwukrotnie zostali zatrzymani reporterzy „Naszego Dziennika”. Dziennikarz i fotoreporter gromadzili materiały na temat katastrofy smoleńskiej. Na lotnisku celnicy zarekwirowali im laptopy, nośniki pamięci i aparaty fotograficzne.

Prezydent Bronisław Komorowski wznowił spotkania przywódców Francji, Niemiec i Polski w ramach Trójkąta Weimarskiego. Po spotkaniu w Warszawie najwięcej mówiono o gafach prezydenta Komorowskiego.

Tylko 2 proc. polskich rodzin ma poczucie bezpieczeństwa finansowego. Spośród 18 państw Unii tylko w Grecji odczucia są gorsze.

PiS sprzeciwia się gromadzeniu przez administrację wrażliwych danych o uczniach i przedszkolakach i żąda od premiera Donalda Tuska wycofania z Sejmu projektu ustawy o Systemie Informacji Oświatowej.

Henryk Stokłosa, kontrowersyjny biznesmen spod Piły, na którym ciążą zarzuty prokuratorskie, wygrał wybory uzupełniające do Senatu. Przy niskiej frekwencji pokonał kandydatów PO i SLD. Do urn poszło 6,31 proc. wyborców.

Z szeregów Rycerzy Kolumba wykluczeni zostali dwaj jego członkowie - Ireneusz Raś i Michał Szczerba, posłowie PO. Powodem były ich poglądy odbiegające od głoszonych przez Kościół katolicki i głosowanie za odrzuceniem poprawki do jednej z ustaw stwierdzającej, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety.

Pierścień prymasa Stefana Wyszyńskiego z 1966 r. został skradziony z bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29

[ TEMATY ]

historia

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

W czasie II wojny światowej czasopismo „Niedziela”, a konkretnie jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby dodatku do gadzinowego Kuriera Częstochowskiego, a powojenne aresztowanie redaktora naczelnego wznowionego pisma, ks. Antoniego Marchewkę to był tylko jeden z elementów prześladowań ze strony komunistów, których tygodnik „Niedziela” niesamowicie „uwierał”. Czym? Tym samym co dziś uwiera wrogów Kościoła Katolickiego: pomocą duchową i otuchą jaką otrzymywali Polacy, nauczaniem o zbawieniu, prawdzie i kłamstwie, złu i dobru oraz naturze ludzkiej. Ostatecznie w 1953 r. pismo zostało przez władze komunistyczne zawieszone, a w latach 80. ubiegłego tygodnik było wielokrotnie obiektem ingerencji cenzorskich.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel do nowo wyświęconych diakonów: naśladujcie wyobraźnię miłosierdzia św. Jana Kantego

2024-05-08 15:12

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

mr

Celebracja w Łagiewnikach

Celebracja w Łagiewnikach

Do naśladowania przykładu św. Jana Kantego, doskonalenia się i okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom zachęcił bp Roman Pindel 8 maja br. w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Do uroczystości wybrano świątynię związaną miejscem urodzenia Jana Kantego. Tu też znajduje się grób założycielki sióstr zmartwychwstanek bł. Celiny Borzęckiej oraz jej córki współzałożycielki - służebnicy Bożej Jadwigi Borzęckiej.

Nowo wyświęceni diakoni nawiedzili dziś także barokowy kościół ku czci św. Jana z Kęt, wybudowany na miejscu jego domu rodzinnego. Diecezja bielsko-żywiecka przeżywa Rok Jubileuszowy związany z 550. rocznicą śmierci tego XV-wiecznego uczonego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję