Reklama

Album beatyfikacyjny Białego Kruka

Pielgrzymka Jana Pawła II do Nieba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taki pozostanie w naszej pamięci: z pogodnym, ojcowskim uśmiechem i troską w oczach, w rozwianym na wietrze złotym ornacie, z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, a lewą wspartą na pastorale z wizerunkiem Ukrzyżowanego. Jeśli dodamy do tego błękit nieba, po którym płyną białe, pierzaste chmury, to otrzymamy metaforę życia bł. Jana Pawła II, które było prawdziwą „pielgrzymką do nieba”.
Opisana fotografia znajduje się na okładce albumu wydanego przez wydawnictwo Biały Kruk z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Zatytułowany on został właśnie „Pielgrzymka do nieba” - jakże trafnie, bowiem odnosi się to zarówno do życia nowego Błogosławionego, jak i do pewnego fenomenu. Otóż wielu z nas, oczekując na wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze, przygotowywało się do tego wydarzenia jak do... kolejnej pielgrzymki Ojca Świętego - tym razem do grona świętych i błogosławionych Kościoła.
Album Białego Kruka, światowego potentata, jeśli chodzi o książki poświęcone osobie Papieża Polaka, wykracza poza samą relację z uroczystości w Rzymie. Pierwsza jego część, zajmująca mniej więcej jedną trzecią książki, poświęcona została bowiem przedstawieniu biegu życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Autorka tekstu - Jolanta Sosnowska (redaktorka m.in. 2-tomowego „Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978 - 2005. Dzień po dniu”) opisuje w nim najważniejsze wydarzenia właśnie pod kątem świętości Karola Wojtyły. Zastrzega od razu, że nie sposób ogarnąć tego tak niezwykle bogatego i wielowymiarowego życia w jednym eseju. Ukazuje nam jednak najważniejsze etapy życia wielkiego Polaka; od najmłodszych lat, wśród rozlicznych ciosów, chorób i cierpień, życie jego zmierzało ku świętości. Autorka podkreśla jego umiłowanie Boga ponad wszystko, które wyrażało się zarówno w zgłębianiu mądrych ksiąg, jak i w długich godzinach spędzanych na pokornych modlitwach.
Ta pierwsza część „Pielgrzymki do nieba”, bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi Karola Wojtyły oraz wybranymi fotografiami z czasów pontyfikatu, to bardzo potrzebne i wzruszające preludium, znakomicie wprowadzające w to, co nastąpiło w Rzymie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 1 maja roku Pańskiego 2011.
Książka we wszystkim odpowiada wielkości i znaczeniu wydarzenia, które opisuje: duży format, znakomity papier, szlachetna oprawa, fantastyczne fotografie, dynamiczny układ zdjęć i tekstów. - Rzecz jasna, wiąże się to z poniesieniem sporych kosztów - mówi wydawca Leszek Sosnowski - ale sama osoba Ojca Świętego i ranga tej niecodziennej, oczekiwanej przez cały świat beatyfikacji, wydarzenia bezprecedensowego w 1000-letniej historii Polski, wszystko to aż się prosi o stosowną, uroczystą formę. Ta książka ma być pamiątką dla wielu pokoleń - ci, którzy sięgną po nią np. za 100 czy 200 lat, muszą mieć wrażenie niebywałej podniosłości tych chwili, muszą mieć świadomość tego, co my przeżywaliśmy przez te 27 lat niezwykłego pontyfikatu Jana Pawła II i co przeżywaliśmy w tę jakże wzruszającą niedzielę 1 maja. I wydawca, i czytelnicy są po prostu winni taką wspaniałą edycję naszemu Ojcu Świętemu.
Reporterska ekipa Białego Kruka z fotografikiem Adamem Bujakiem na czele przyjechała do Rzymu znacznie wcześniej. W albumie „Pielgrzymka do nieba” znajdziemy więc także ciekawą artystyczną dokumentację ostatnich przygotowań do uroczystości, wydarzeń jej towarzyszących. Oprócz tego są tu unikatowe zdjęcia z przeniesienia zamkniętej trumny ze szczątkami Jana Pawła II najpierw w pobliże grobu św. Piotra, a następnie do wnętrza bazyliki - w sąsiedztwo konfesji św. Piotra, hołd setek tysięcy wiernych, wieczorne czuwanie modlitewne na terenie starożytnego stadionu Circo Massimo, prowadzone przez kard. Agostino Valliniego. Beatyfikacyjny reportaż wzbogacają relacje trzech, jakże ważnych świadków pontyfikatu - kard. Stanisława Dziwisza, byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej Joaquina Navarro-Vallsa i uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II zakonnicy Marie Simon-Pierre.
Oczywiście, w naszej pamięci na zawsze pozostanie przede wszystkim Msza św. beatyfikacyjna na Placu św. Piotra, ona jest w książce punktem ciężkości. Ale wiele wzruszeń wywołała także Msza św. dziękczynna (dzień później). Uwagę zwraca również wykonanie utworu „Missa Magna Beatificationis” (Wielka Msza Beatyfikacyjna), skomponowanego przez słynnego polskiego twórcę m.in. muzyki filmowej Michała Lorenca. Miało ono miejsce w przepięknym rzymskim kościele barokowym św. Ignacego Loyoli. Msza św. dziękczynna Episkopatu Polski odprawiona została w Bazylice Matki Bożej Większej w jedno z naszych wielkich świąt narodowych - 3 Maja.
W albumie relację fotograficzną dopełniają nie tylko teksty homilii i przemówień, ale także wypowiedzi pochodzących z różnych środowisk pielgrzymów przybyłych do Rzymu, by oddać hołd Papieżowi Polakowi.
Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazały się wcześniej albumy „Pielgrzymki polskie” oraz „Pielgrzymki światowe”. „Pielgrzymka do nieba” znakomicie wieńczy tę wyjątkową papieską trylogię, skłaniając przede wszystkim do wielkiego dziękczynienia Panu Bogu, ale też do wielkiej wdzięczności dla Jana Pawła II za świadectwo jego życia.

„Pielgrzymka do nieba”, album, wydawnictwo Biały Kruk, zdjęcia Adam Bujak, wstęp Jolanta Sosnowska, 200 str., 24 x 31 cm, papier kredowy 170 g, oprawa twarda, lakierowana, obwoluta.

Prezent dla czytelników „Niedzieli”!

Dla Czytelników „Niedzieli” mamy specjalny rabat 10 proc. przy zakupie 1 egz. albumu „Pielgrzymka do nieba” oraz 15 proc. przy zakupie 2 lub więcej egz. Przy zamówieniu 2 i więcej egzemplarzy koszty wysyłki (12 zł) pokrywa wydawnictwo.
Ale to nie wszystko!
Trzech pierwszych Czytelników, którzy zadzwonią do wydawnictwa Biały Kruk, aby zamówić „Pielgrzymkę do nieba” - każdego dnia (oprócz sobót i niedziel) o godz. 10 - otrzyma dodatkowo gratis płytę DVD „Przyjaciel Boga” - największy film dokumentalny o Papieżu Polaku (142 min). Film ten można również zamówić w cenie 19 zł.
Zamówienia można składać pod numerami tel.: (12) 260-32-90, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 260-32-40. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub handlowy@bialykruk.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję