Reklama

Wiadomości

Prezydent: współpraca polsko-litewska ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa

Bez wątpienia współpraca polsko-litewska ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego regionu - powiedział w czwartek w Krynicy-Zdroju prezydent Andrzej Duda. Dodał, że z jednej strony jest to współpraca wojskowa, z drugiej - polityczna.

2023-09-14 14:08

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą podkreślał wagę współpracy polsko-litewskiej dla bezpieczeństwa. Przypomniał, że oba kraje mają granice z Rosją i Białorusią oraz ważny strategicznie Przesmyk Suwalski.

"Dlatego nasza współpraca i współpraca z partnerami z Sojuszu Północnoatlantyckiego - ze Stanami Zjednoczonymi, Republiką Federalną Niemiec jako państwem odpowiedzialnym za obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na Litwie - ma tak istotne dzisiaj znaczenie" - podkreślił Andrzej Duda. Jak zauważył, jest to z jednej strony współpraca wojskowa, ale też polityczna.

Podziel się cytatem

Reklama

Prezydent przekazał, że w najbliższym czasie razem z prezydentem Litwy uda się do Nowego Jorku na Zgromadzenie Ogólne ONZ. "Na pewno będziemy rozmawiali o zbliżającym się kolejnym szczycie NATO w Waszyngtonie, do którego już dziś się przygotowujemy" - zaznaczył. Dodał, że rozmowy będą dotyczyły również Ukrainy i jej akcesji do NATO.

Andrzej Duda zauważył również, że spotkanie z prezydentem Litwy w Krynicy-Zdroju jest okazją do tego, by rozmawiać także o realizowanych inwestycjach, które mają łączyć oba kraje. Wymienił w tym kontekście: budowę Via Carpatii, linię kolejową Rail Baltica, otwarty przed rokiem interkonektor gazowy i synchronizację energetyczną w zakresie energii elektrycznej.(PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Szymon Bafia

mchom/ szb/ sdd/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy

Zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy oraz regulację tzw. jazdy na zderzaku przewiduje nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy co do zasady zabraniają też pieszemu korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.

O podpisaniu ustawy poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Kim jest dla mnie Jezus, że tak troszczy się o mnie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 7-9.

Czwartek, 28 września. Św. Wacława, męczennika, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Wołanie o pokój. Niezwykły reportaż o koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

2023-09-28 08:52

[ TEMATY ]

Matka Boża Kodeńska

oblaci.pl

Dziesiątki tysięcy pielgrzymów przyjechało do Kodnia przy granicy Polski z Białorusią by oddać cześć swojej Matce. 300. rocznica papieskiej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia – Matki Jedności przypadła w szczególnym czasie. Na Ukrainie wojna, leżąca kilkaset metrów od Sanktuarium Białoruś na polecenie Putina hybrydowo atakuje Polskę. Wołanie o pojednanie i pokój rozlegał się więc z Kodnia wyjątkowo donośnie…

Nieco ponad rok przed wyborem na Stolicę Piotrową do Kodnia przyjechał kardynał Karol Wojtyła. Podkreślił wówczas, że Matka Boża Kodeńska jest tą, która już od 350 lat „tę jedność w Kościele Chrystusowym, jedność ludu Bożego (…) Tę jedność Ona wyraża. Tę jedność Ona sprawia”. Przyszły papież tłumaczył, że „taka jest tajemnica tego kodeńskiego obrazu, który miał za sobą dziwną przeszłość”. Podkreślał, że u stóp Kodeńskiej Matki padali Ukraińcy, Litwini, Białorusini i oczywiście Polacy. I zawsze z tego miejsca wychodzili pojednani, wewnętrznie z Bogiem i zewnętrznie ze sobą nawzajem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję