Reklama

Wiadomości

Lasy Państwowe zapowiadają pozew o pomówienie przez polityków KO

Posłanki KO Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka opublikowały film z Lasów Piaśnickich, na którym mówiły, że w miejscu, gdzie Niemcy mordowali Polaków, odbywa się "rzeź drzew". - Posłanki KO ordynarnie kłamią, bo leśnicy chronią teren pamięci, a prace leśne prowadzą w innym miejscu - napisał rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski. Zapowiedział również pozwanie posłanek do sądu za pomówienie.

2023-09-18 18:55

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Lasy Państwowe

Jesteśmy w lasach Piaśnickich, miejscu pamięci, miejscu, gdzie Niemcy wymordowali około 14 tysięcy Polaków w czasie II wojny światowej – mówi na nagraniu wideo Barbara Nowacka z KO. Natomiast Agnieszka Pomaska z KO opowiada, że przyjechały w to miejsce po sygnałach, że coś niedobrego się dzieje i zobaczyłyśmy jedną, wielką wycinkę, "rzeź drzew".

Na film polityków opozycji zareagował rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski. - Jak trzeba być podłym i prymitywnym, aby robić obrzydliwą kampanię wyborczą na grobach ofiar niemieckich zbrodni. Posłanki KO w dodatku ordynarnie kłamią, bo leśnicy chronią teren pamięci, a prace leśne prowadzą w innym miejscu - czytamy w jego wpisie na portalu X (dawniej na Twitter). Gzowski zapowiedział też, że Nowacka i Pomaska zostaną pozwane za zniesławienie, bo drzew przy grobach nie wycinano.

Do sprawy odniosło się także Nadleśnictwo Wejherowo, które na swojej stronie internetowej opublikowało specjalny komunikat razem z mapkami. - Przedstawiony materiał w filmie pań A.Pomaskiej i B.Nowackiej odnosi się do wykonywanych zadań gospodarczych w Leśnictwie Piaśnica, jednakże zawiera całkowicie nieprawdziwe informacje, bowiem żadna z mogił nie została zniszczona, a las wokół nich nie jest wycięty – podkreślono w oświadczeniu Lasów Państwowych.

Reklama

Komunikat podkreśla, że "w żadnym miejscu, które zostało zlokalizowane jako groby piaśnickie nie były prowadzone cięcia". Nadleśnictwo wskazało również, że "od początku budzenia się świadomości na temat tego mordu, czyli od lat pięćdziesiątych, dba o lasy wokół wskazanych mogił i traktuje je jako wyjątkowe ze względu właśnie na pamięć i hołd oddany osobom niewinnie zabitym".

Nadleśnictwo w komunikacie przypomina, że nie reprezentuje żadnej partii politycznej i ubolewa z powodu łączenia naszej codziennej pracy z polityką i obecnie trwającą kampanią wyborczą. Wskazuje jednocześnie, że wszystkie prace w Leśnictwie Piaśnica są zgodne z Planem Urządzania Lasu, który został przyjęty i zatwierdzony 20 lipca 2015 r. przez ministra środowiska Macieja Grabowskiego, czyli w czasie, gdy nadzór nad lasami miał rząd PO-PSL.

Kilka godzin później rzecznik Lasów Państwowych opublikował film, na których widać pomniki pośród nietkniętych drzew.

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lasy Państwowe na wojnie ze śmiecącymi

Minister środowiska Michał Woś zapowiedział zaostrzenie kar za śmiecenie w lasach oraz zwiększenie liczby fotopułapek, które zostaną zamontowane w lasach.

CZYTAJ DALEJ

Najpierw Jezus, potem reszta

2023-09-26 14:21

Niedziela Ogólnopolska 40/2023, str. 40-41

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum prywatne

Brandon Vogt oprócz pracy na farmie i pisania książek zajmuje się też działalnością w założonej przez siebie organizacji ClaritasU. Za największy sukces uważa jednak swoją rodzinę

Brandon Vogt oprócz pracy na farmie i pisania książek zajmuje się też działalnością w założonej przez siebie organizacji ClaritasU. Za największy sukces uważa jednak swoją rodzinę

Mieszka z żoną i ośmiorgiem dzieci na małej farmie niedaleko Orlando na Florydzie. Jest też autorem kilkunastu książek, w których pisze o Bogu i uzasadnia wymagania moralne wynikające z Ewangelii i stawiane przez Kościół. Rozmawiamy z Brandonem Vogtem, autorem głośnej książki pt. Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła.

Tomasz Strużanowski: Dlaczego młodzi ludzie tracą wiarę i opuszczają Kościół? Jakie, Twoim zdaniem, są najczęstsze przyczyny ich decyzji?

Brandon Vogt: Na szczęście nie musimy zgadywać, dlaczego młodzi odchodzą z Kościoła, ani przedstawiać własnego zdania. Mamy na ten temat mnóstwo twardych danych, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. W książce omawiam kilka dużych ankiet przeprowadzonych wśród byłych katolików, którym zadaje się właśnie to pytanie: dlaczego odszedłeś? Najczęstszą odpowiedzią jest jakaś wersja: „Po prostu odpłynąłem” lub: „Straciłem zainteresowanie”. Uważam to za dobrą wiadomość, ponieważ jeśli powodami odejścia nie są jakieś złe doświadczenie czy trudne do zaakceptowania nauczanie, jeśli ktoś tylko „po prostu stopniowo odpłynął” lub „stracił zainteresowanie”, to łatwiej będzie go przyciągnąć z powrotem. Z drugiej strony taka obojętność religijna i brak duchowego głodu mogą być potężną przeszkodą, ale w tym przypadku pomocą mogą służyć wskazówki i strategie zawarte w mojej książce.

CZYTAJ DALEJ

Projekty upamiętniające Rodzinę Ulmów skierowane do Polonii

2023-09-28 09:03

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

gov.pl

Zachęcamy szkoły polskie za granicą do skorzystania z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Na uczniów czekają także konkursy artystyczne, których celem jest przybliżenie i spopularyzowanie wiedzy o rodzinie Ulmów i postawach Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję