– 10 września miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, beatyfikacja rodziny Ulmów. Pierwszy raz w historii w grono beatyfikowanych została włączona cała rodzina: Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci. Wydawałoby się, że rodzina Ulmów była zwykłą polską rodziną, rodziną której przyszło żyć w okrutnych czasach wojny i okupacji. Jednak Wiktoria i Józef Ulmowie nie byli bierni wobec tej trudnej historii, byli jej czynnymi uczestnikami, dostrzegali ludzi, którym należało pomóc, stali po stronie dobra i tym dobrem otaczali innych. Pomimo tego, że było im ciężko, pod swój dach przyjęli Żydów, za co zostali zamordowani. Stracili życie, ratując innych. IPN włącza się bardzo mocno w wydarzenia dotyczące beatyfikacji. Zapraszam dzisiaj Państwa do obejrzenia filmu „Historia jednej zbrodni”; zbrodni, której dokonano 24 marca 1944 r. - mówiła w słowie powitania Joanna Demków, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.
Film dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiadający historię rodziny Ulmów to świetnie zrealizowany wieloaspektowy dokument, trzymający uwagę widzów. Ukazuje on również nieznane elementy z historii rodziny Ulmów i podejmuje temat zakłamywania historii.
Pokazowi towarzyszyła rozmowa z twórcą scenariusza i reżyserem Mariuszem Pilisem oraz historykami dr. Marcinem Chorązkim (Oddział IPN w Krakowie/Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej) i dr. Wojciechem Hanusem (Oddział IPN w Rzeszowie). Rozmowę poprowadził dr Michał Siekierka (Oddział IPN we Wrocławiu). Dyskusja dotyczyła m.in. relacji w społeczności wiejskiej Markowej i okolic, w szczególności relacji polsko-żydowskich; dalszych losów żandarmów biorących udział w zbrodni i tego, jak ta zbrodnia przełożyła się na ukrywanie Żydów w Markowej. Poruszona została również kwestia zakłamywania historii.
W spotkaniu uczestniczyła również młodzież szkolna, min. ze Szkoły Podstawowej nr 17 we Wrocławiu.