Reklama

Wiadomości

Projekty upamiętniające Rodzinę Ulmów skierowane do Polonii

Zachęcamy szkoły polskie za granicą do skorzystania z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uczniów czekają także konkursy artystyczne, których celem jest przybliżenie i spopularyzowanie wiedzy o rodzinie Ulmów i postawach Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

Inicjatywy ORPEG

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przygotował dla nauczycieli szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych oraz szkół za granicą cykl webinariów oraz konkursy, które dotyczą rodziny Ulmów i postaw Polaków wobec zagłady Żydów w czasie II Wojny Światowej. Rekrutacja na webinary odbywa się za pośrednictwem strony ORPEG.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Webinar „Samarytanie z Markowej” (11.10.2023 r.)

Prowadzenie – Agnieszka Szajewska – Oddział IPN w Warszawie, edukator związany w Przystankiem Historia.

Webinar „Kto ratuje jedno życie… Historia Rodziny Ulmów” (grudzień 2023 r.)

Prowadzenie: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Rzeszowie (IPN Rzeszów)

Poza cyklem webinariów podczas szkolenia stacjonarnego w Warszawie (27-30.09.2023 r. Szkolenie pn. „Nauczyciel polonijny u źródła”) odbędzie się także projekcja filmu „Historia jednej zbrodni”. Uczestnikami będą nauczyciele szkół za granicą.

Uczniów szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych zapraszamy z kolei do udziału w konkursach:

plastycznym – dla klas I-VIII (prace zbiorowe),

fotograficznym – dla uczniów liceum (prace indywidualne).

Zapraszamy zainteresowanych do bezpośredniego kontaktu z Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Oferta Instytutu Kolbego

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ogłosił dla młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej za granicą konkurs pt.: „Szacunek i odwaga. Rodzina Ulmów i ja".

Konkurs przewiduje trzy formy artystycznego wyrazu:

pracę literacką na temat: „Rodzina Ulmów – przesłanie dla świata”,

fotografię lub kolaż fotograficzny wraz z opisem na temat: „Rodzina moją siłą”,

Reklama

film na temat: „Opowiem Wam o Rodzinie Ulmów”.

Każda z nich podzielona jest na kategorie wiekowe: młodzież w wieku 14–16 lat oraz młodzież w wieku 17–22 lata.

Nagrodą będzie wycieczka do Polski, w programie której znajdzie się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dodatkowym elementem będzie udział w warsztatach: dziennikarskich, fotograficznych, filmowych. Materiały, które powstaną w czasie szkoleń, zostaną opublikowane w kanałach IK.

2023-09-28 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Peregrynacja relikwii rodziny Ulmów. Przekroczyć próg świata widzialnego i dotknąć wieczności

2023-11-08 22:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

diecezja świdnicka

ks. Mirosław Rakoczy

ks. Wiesław Rusin

błogosławiona rodzina Ulmów

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Rodziny z Wałbrzyskiej Kolegiaty wznoszące procesyjnie relikwie i obraz błogosławionej rodziny Ulmów

Rodziny z Wałbrzyskiej Kolegiaty wznoszące procesyjnie relikwie i obraz błogosławionej rodziny Ulmów

Wałbrzyska Kolegiata Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów stała się kolejnym przystankiem dla uczczenia błogosławionej rodziny z Markowej, której relikwie i obraz peregrynują od 4 do 11 listopada w diecezji świdnickiej.

Po Kłodzku, Wambierzycach, Ząbkowicach Śląskich i Dzierżoniowie ziemskie znaki obecności błogosławionej rodziny Ulmów z Markowej, którzy stali się symbolem niesienia pomocy i miłości bliźniego pośród największej nienawiści, dotarły w środę 8 listopada br. do Wałbrzycha.

CZYTAJ DALEJ

Na co skierować uwagę w Adwencie według św. Jana Pawła II

Adwent z Janem Pawłem II - czyli jak do bożonarodzeniowego żłóbka zanieść świętość, modlitwę i poczucie humoru oraz o tym, co jeszcze można zabrać w podróż do Betlejem

Trochę szkoda, że Adwent, który ma długą chrześcijańską tradycję, zaczyna dzisiaj żyć własnym życiem. Bo wszechogarniający szał zakupów sprawia, że z roku na rok większą wagę przywiązujemy do świecidełek, błyszczących gwiazdek i prezentów pod choinkę niż do istoty Bożego Narodzenia. Tymczasem Adwent ma być dla nas pomocą, byśmy lepiej przygotowali się do świąt. I właśnie o tym przypominał przez cały swój pontyfikat Jan Paweł II, wiążąc nierozerwalnie ten okres liturgiczny z duchową odnową i modlitwą.
„Bóg jest Emmanuelem - Bogiem z nami. Dlatego nigdy nie możemy się czuć samotni. Królestwo Boże jest blisko, bądźcie pewni, że się nie opóźni” - przypominał Papież w czasie jednej z audiencji środowych. Mówił, że Adwent sprzyja refleksji nad tym, „kim jesteśmy, dokąd idziemy, jaki sens ma to, co czynimy na ziemi, co czeka nas po śmierci”.
Stąd - zdaniem Jana Pawła II - płynie zachęta do pogłębionej modlitwy, czyli do szerszego spojrzenia i kontemplowania Mądrości Bożej, która pochodzi od Najwyższego i zdolna jest dotrzeć do krańców świata. Lud chrześcijański zanosi więc spontaniczne błaganie: Przyjdź, Panie, nie zwlekaj - mówił Papież.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: nasze liturgie są niekiedy zbyt afrykańskie, a mało chrześcijańskie

2023-12-05 16:05

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Kard. Sarah

Episkopat News

Nasze liturgie są często zbyt banalne i zbyt hałaśliwe, za bardzo afrykańskie i za mało chrześcijańskie - powiedział kard. Robert Sarah podczas sympozjum o liturgii, które odbywa się w Senegalu w Afryce. Pochodzący z sąsiedniej Gwinei purpurat przez ponad 6 lat z nominacji papieża Franciszka pełnił urząd prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podczas odprawionej w Dakarze Mszy św. podkreślił on, że to przede wszystkim na Zachodzie jesteśmy świadkami rozkładu wartości wynikających z wiary, a także samej pobożności i liturgii. Skrytykował on jednak również chybione formy inkulturacji, kiedy usiłuje się wprowadzić do celebracji elementy afrykańskich czy azjatyckich tradycji wypaczające sprawowane przez nas misterium paschalne. „Kładziemy tak duży akcent na te elementy kulturowe, że obrzędy trwają niekiedy po sześć godzin” - mówił kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję