Angelo Scola, nowy arcybiskup Mediolanu, urodził się 7 listopada 1941 r. w Malgrate w Lombardii na północy Włoch. Studiował w seminariach w Saronno i Venegono, a święcenia kapłańskie przyjął 18 lipca 1970 r. w Mediolanie z rąk bp. Abele Conigliego. Uzyskał doktorat z filozofii na mediolańskim Uniwersytecie Katolickim, a z teologii - na Uniwersytecie we Fryburgu w Szwajcarii.
Cały czas związany był z ruchem „Comunione e Liberazione” (Komunia i Wyzwolenie), powołanym do życia przez włoskiego księdza Luigiego Giussaniego.
Od 1982 r. wykładał antropologię teologiczną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II do Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, działającym na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1987 r. był ekspertem synodu biskupów poświęconego świeckim. W 1991 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Grosseto w Toskanii (sakry udzielił mu prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów kard. Bernardin Gantin). Obowiązki te pełnił do 1995 r., kiedy to został rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. W latach 1996-2001 bp Scola był członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
5 stycznia 2002 r. Jan Paweł II mianował go patriarchą Wenecji, a 21 października 2003 r. włączył do Kolegium Kardynalskiego.
Kard. Scola jest obecnie członkiem Papieskich Rad: ds. Rodziny, ds. Świeckich i ds. Kultury oraz Kongregacji: ds. Duchowieństwa i ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od stycznia 2011 r. wchodzi w skład powołanej przez Benedykta XVI nowej dykasterii - Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Kard. Angelo Scola ma olbrzymi dorobek naukowy - jest autorem ponad 120 publikacji z dziedziny teologii i filozofii. Poznał kard. Josepha Ratzingera ponad 30 lat temu, gdy redagował włoskie wydanie międzynarodowego czasopisma teologicznego „Communio”, w którym publikowali swe teksty również Henri de Lubac i Hans Urs von Balthasar. Gdy kard. Ratzinger został prefektem Kongregacji Nauki Wiary, zaprosił do współpracy w Kongregacji teologa Scolę.
Kard. Angelo Scola jest również znany w Polsce, a Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu doktorat honoris causa (9 grudnia 2010 r.).
(W. R.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu