List czytany jest dziś we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji gnieźnieńskiej.
Dotychczasowy arcybiskup metropolita gnieźnieński Prymas Polski pełniący obecnie funkcję administratora apostolskiego archidiecezji gnieźnieńskiej dziękuje w nim za czas i owoce posługi w Kościele powszechnym i w Kościele w Polsce. Jak pisze, przez całe swoje życie starał się wiernie i z pełnym oddaniem realizować zadania, które Pan Bóg przed nim stawiał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Czyniłem wszystko, co w mojej mocy, aby jak najlepiej wywiązywać się z powierzonych mi obowiązków, a owoce moich wysiłków powierzałem samemu Bogu. Również moją nominację na Prymasa Polski odczytałem jako wyzwanie, które podjąłem zgodnie z moim biskupim zawołaniem: Fiat voluntas Tua – Bądź wola Twoja. Słowa te były i nadal są dla mnie wezwaniem, zobowiązaniem i źródłem wewnętrznej siły. Powierzony mi czas – wszystko to, co stało się moim udziałem i w czym dane mi było uczestniczyć – poczytuję sobie za szczególną łaskę, za którą wyrażam głęboką wdzięczność Bogu bogatemu w miłosierdzie” – pisze abp Kowalczyk.
Reklama
Ze szczególną wdzięcznością i szacunkiem dotychczasowy Prymas Polski wspomina czas pracy i posługi u boku św. Jana Pawła II, którego pontyfikat – jak podkreśla – „stanowi jedną z najważniejszych i najcenniejszych kart w dziejach naszej Ojczyzny i Kościoła”. „Dziś, z perspektywy czasu dostrzegamy, jak dalekowzroczne i profetyczne było spojrzenie naszego Wielkiego Rodaka na polską rzeczywistość” – stwierdza hierarcha.
Abp Kowalczyk wspomina również z wdzięcznością posługę na urzędzie Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz cztery lata posługi na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie.
„Cieszę się, że na koniec mojej czynnej posługi w Kościele będę mógł świętować 25. rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Bogu niech będą za to dzięki! Dziękuję również za ostatnie cztery lata arcybiskupiej posługi w świętowojciechowym Gnieźnie, które stało się moim domem, oraz za możliwość sprawowania duchowej opieki nad Polonią rozsianą po całym świecie” – czytamy w liście hierarchy.
Abp Kowalczyk dziękuje również swoim współpracownikom oraz osobom świeckim i duchownym bez których, jak podkreśla, zadania postawione przed nim byłyby trudne do wykonania. Jak pisze, ich zaangażowanie i życzliwość pozostaną w jego pamięci.
Reklama
W sposób szczególny abp Kowalczyk dziękuje gnieźnieńskim biskupom pomocniczym, kapłanom, siostrom i braciom zakonnym, pracownikom Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie i seminarium duchownego, katechetkom i katechetom świeckim, wychowawcom i nauczycielom, rodzinom, osobom w podeszłym wieku, młodzieży, chorym i cierpiącym oraz tym wszystkim, których dane mu było spotkać przy okazji wizytacji kanonicznych oraz pełnienia posługi słowa i sakramentów. „Niech dobry Bóg hojnie Wam błogosławi i wynagradza Wasz trud!” – pisze odchodzący metropolita gnieźnieński.
Kilka słów abp Kowalczyk kieruje także do Polonii. „Moją myślą i sercem obejmuję również naszych Braci Siostry rozsianych po całym świecie, którzy gromadzą się w strukturach Polskich Misji Katolickich, aby nie zatracić skarbu wiary świętej i miłości do Ojczyzny. Dziękuję wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i świeckim, którzy niosą duchową i materialną pomoc naszym rodakom żyjącym poza granicami kraju” – pisze.
Na koniec abp Józef Kowalczyk prosi o modlitwę w intencji swojego następcy abp. Wojciecha Polaka.
Ingres nowego Biskupa Gniezna odbędzie się 7 czerwca br. o godz. 12.00 w bazylice prymasowskiej.
Pełną treść listu abp. Józefa Kowalczyka znaleźć można na stronach www.prymaspolski.pl oraz www.archidiecezja.pl