Reklama

Kościół

Starożytny cmentarz na Watykanie udostępniony turystom

17 listopada Watykan udostępnił do zwiedzania starożytną nekropolę odkrytą podczas wykopalisk, które trwały od lat pięćdziesiątych XX w. aż do 2003 r., kiedy to w czasie budowy podziemnego parkingu wyłoniły się całkowicie nienaruszone fragmenty cmentarza znajdującego się przy drodze zwanej via Triumphalis. Obszar ten został doskonale zachowany dzięki ogromnemu osuwisku wzgórza Watykańskiego, które pokryło nekropolę prawdopodobnie około V wieku.

2023-11-19 16:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Już z myślą o obchodach Jubileuszu 2025 roku, w Watykanie została otwarta dla turystów Brama Santa Rosa w pobliżu placu Risorgimento, która zwykle jest zamknięta dla publiczności, ponieważ służy jako wjazd na parking dla pracowników watykańskich.

Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, która oprowadzała dziennikarzy po starożytnej nekropoli, wyjaśniła znaczenie tego wielkiego przedsięwzięcia sfinansowanego przez dobroczyńców z Kanady i Ameryki, mówiąc, że podczas wykopalisk odkryto doskonale zachowane grobowce tysięcy ludzi żyjących między I a IV wiekiem, co pozwoliło poznać historyczne szczegóły dotyczące życia ówczesnej niższej klasy średniej, której pochówki zwykle się nie zachowały. Mamy tu też kilka bogatych grobowców, w tym mauzoleum rodziny rycerskiej, w którym odnaleziono mozaikę z Dionizosem. Znaleziono tu też marmurowe, bogato ozdobione sarkofagi. Jatta podkreśliła, że „pochówki mówią nam o śmierci, ale przede wszystkim o życiu, historii i tradycjach ówczesnego społeczeństwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Claudia Valeri, kuratorka Działu Starożytności Greckich i Rzymskich Muzeów Watykańskich, zwróciła uwagę na fakt, że „wchodząc do środka, ma się wrażenie, że spaceruje się po starożytnej nekropoli, takiej, jaką widzieli ci, którzy odwiedzali to miejsce 2000 lat temu”.

Reklama

Natomiast Giandomenico Spinola, archeolog kierujący zespołem badaczy, zilustrował badania przeprowadzone z antropologami, wyjaśniając, że nie ma tu śladów chrześcijaństwa, znaleziono elementów wskazujących na obecność pochówków chrześcijańskich i podkreślając „jak ważne dla prostych ludzi ówczesnych wieków były przesądy, wierzenia i tradycje.”

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Te unikalne starożytne wykopaliska przy dawnej via Triumphalis będzie można zwiedzać w każdy piątek i sobotę po dokonaniu rezerwacji na stronie internetowej Muzeów Watykańskich; wejście przez bramę santa Rosa przy placu Risorgimento.

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Włodzimierz Redzioch/Niedziela

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan w ONZ: należy chronić cywilów nawet z użyciem siły

[ TEMATY ]

Watykan

ONZ

Steve Cadman / Foter / CC BY-SA

W konfliktach zbrojnych coraz częściej giną nie uczestniczące w walkach osoby cywilne. Jeśli na początku XX wieku, np. podczas pierwszej wojny światowej, stanowiły one 5 proc. ofiar śmiertelnych, to w latach 90. minionego stulecia – już ponad 90 proc. A raporty i studia z ostatniego półrocza wskazują, że liczba ta wciąż wzrasta. Wśród ofiar są liczne dzieci. Skutkiem tych konfliktów jest też masowa emigracja, niszczenie szkół czy szpitali, brak żywności i inne przypadki jawnego pogwałcania międzynarodowego prawa humanitarnego. Dlatego osoby cywilne należy bronić wszelkimi dostępnymi środkami, także z użyciem siły.

Te wstrząsające dane przytoczył 19 stycznia stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku abp Bernardito Auza. Przemawiał on podczas otwartej debaty w Radzie Bezpieczeństwa poświęconej ochronie osób cywilnych w konfliktach zbrojnych. Wskazał, że za popełniane wobec nich zbrodnie odpowiada w taki czy inny sposób cała społeczność międzynarodowa, także przez milczenie i obojętność albo produkcję i sprzedaż broni. Trzeba jak najostrzej potępiać te masowe akty barbarzyństwa i czynić wszystko, by je powstrzymać, także z użyciem siły, kiedy jest to uzasadnione. Należy też wzmocnić prawo chroniące cywilów podczas walk, zadbać, by było ono przestrzegane oraz nieść wszelką możliwą pomoc ludności dotkniętej masowym okrucieństwem.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: pożegnano dzieci nienarodzone i martwo urodzone

2023-12-05 19:22

[ TEMATY ]

dzieci utracone

Adobe Stock

W krakowskich Podgórkach Tynieckich odbył się kolejny pogrzeb dzieci nienarodzonych. Podczas ceremonii, która odbyła się 5 grudnia br., pożegnano trzysta czternaścioro dzieci. Ich ciała zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

- Przychodzimy na tę eucharystię, aby pożegnać zmarłe dzieci. Ale przychodzimy tutaj także po nadzieję. Ona jest motorem naszego życia - rozpoczął homilię ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych. - Przychodzimy po nadzieję związaną z naszym życiem doczesnym, bo chcemy wierzyć, że mimo tak trudnych doświadczeń wciąż może nas spotkać wiele pięknych chwil na tym świecie. My sami także możemy jeszcze wiele dobrego uczynić - mówił kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: nasze liturgie są niekiedy zbyt afrykańskie, a mało chrześcijańskie

2023-12-05 16:05

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Kard. Sarah

Episkopat News

Nasze liturgie są często zbyt banalne i zbyt hałaśliwe, za bardzo afrykańskie i za mało chrześcijańskie - powiedział kard. Robert Sarah podczas sympozjum o liturgii, które odbywa się w Senegalu w Afryce. Pochodzący z sąsiedniej Gwinei purpurat przez ponad 6 lat z nominacji papieża Franciszka pełnił urząd prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podczas odprawionej w Dakarze Mszy św. podkreślił on, że to przede wszystkim na Zachodzie jesteśmy świadkami rozkładu wartości wynikających z wiary, a także samej pobożności i liturgii. Skrytykował on jednak również chybione formy inkulturacji, kiedy usiłuje się wprowadzić do celebracji elementy afrykańskich czy azjatyckich tradycji wypaczające sprawowane przez nas misterium paschalne. „Kładziemy tak duży akcent na te elementy kulturowe, że obrzędy trwają niekiedy po sześć godzin” - mówił kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję