Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Miejcie odwagę marzyć po chrześcijańsku

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bóg staje przed nami w ten adwent i mówi: nie przyzwyczajaj się, bo może z ciebie trysnąć zupełnie nowe życie - mówił kard. Ryś do pracowników PGNiG.

W kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi odbyła się Msza św. z okazji wczorajszego wspomnienia św. Barbary, dziewicy i męczennicy, patronki górników. Na liturgię, której przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, przybyli przedstawiciele zarządu PGNiG Obrót Detaliczny oraz pracownicy wraz z rodzinami. - Gromadzimy się na Mszy św., w której oddajemy cześć św. Barbarze, która jest patronką górników, a także wszystkich osób związanych z wydobyciem różnych surowców oraz całej społeczności, która troszczy się o to, by nie zabrakło nam tego surowca, dzięki któremu polskie domy są ogrzewane - mówił na wstępie ks. Tadeusz Weber, proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas homilii metropolita łódzki powiedział o dwóch obrazach nadziei, które wydają się być zupełnie nierealne w zastanej rzeczywistości. Pierwszy z nich to suchy pień, z którego tryska życie. - Wierzycie w to, że to jest możliwe? Przecież w tym pniu nie ma już żadego życia, żadnych śladów życia, a Pan mówi, że wyrośnie zielona różdżka. Myślę, że to jest taki obraz nadziei, którą możemy odnieść do nas samych. Patrzymy na swoje życie, na przykład na swoją wiarę. Wydaje nam się, że wiele rzeczy już bezpowrotnie minęło, że tam gdzie we mnie kiedyś było życie, jest wyschnięte drzewo i niczego już się nie spodziewam. Wydaje mi się, że śmierć już we mnie jakoś skamieniała, nawet się już do tego przyzwyczaiłem. Ale Bóg staje przed nami w ten adwent i mówi: nie przyzwyczajaj się, bo może z ciebie trysnąć zupełnie nowe życie - podkreślił. 

Drugi obraz z dzisiejszej liturgii słowa to przeciwnicy z natury, którzy żyją w przyjaźni. Jak podkreślił duchowny, odnosi się on do relacji międzyludzkich, stanowiąc obietnicę pokoju. - To jest obietnica pokoju, tam gdzie nikt z nas pokoju się nie spodziewa. Jest mowa o takim pokoju, który jest niemożliwy. Nie czytamy tego tekstu w ramach wykładu ze Starego Testamentu, ale w takim świecie, w jakim żyjemy - zaznaczył homileta. Wskazał także na zakończenie czytania z Księgi Izajasza, w którym znajduje się odpowiedź na to, w jaki sposób wypełni się dana obietnica. - Kiedy może trysnąć nowe życie z tego, co we mnie jest umarłe, kiedy może wyjść ze mnie absolutna nowość? Izajasz mówi, że ze znajomości Pana. Z czego miałoby się wziąć pojednanie między mną a każdym moim wrogiem? Izajasz mówi, że ze znajomości Pana - powiedział metropolita łódzki.

Reklama

W kolejnej części homilii kard. Ryś odniósł się do Ewangelii, w której Jezus mówi o poznawaniu Boga. - Miejcie odwagę marzyć po chrześcijańsku. Miejsce odwagę mieć taką nadzieję, o której mówi Izajasz. Co więcej, miejsce przekonanie, że to wszystko jest już dawno spełnione, a jeśli nie widzimy jej spełnienia w naszym życiu, to dlatego, że nasza relacja z Jezusem jest nie taka, jaka powinna być - podsumował łódzki pasterz.

PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy Kapitałowej ORLEN, jest liderem sprzedaży gazu ziemnego w Polsce. Spółka oferuje także usługi produkty dodatkowe, komplementarne do oferty gazowej, jak i wykorzystujące odnawialne źródła energii.

2023-12-05 17:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzkie Jerycho - rowerowa ewangelizacja

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

łódzkie jerycho

Archiwum Łódzkiego Jerycha

W najbliższą sobotę w 7 parafiach w Łodzi będzie mieć miejsce Łódzkie Jerycho – czyli wyprawa rowerowa dookoła miasta, łącząca modlitwę, ewangelizację i sport.

CZYTAJ DALEJ

Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i ożywiająca we Krwi Chrystusa

2024-02-26 06:55

[ TEMATY ]

rozważanie

Karol Porwich/Niedziela

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiejszy fragment Księgi Daniela (Dn 9, 4b-10) jest swoistą spowiedzią proroka z grzechów popełnionych przez naród. Izraelici składali Bogu ofiary na przebłaganie za swoje grzechy, a raz w roku – za grzechy wszystkich. Musieli je jednak ponawiać. Za nasze grzechy także została złożona ofiara – doskonała, wystarczająca raz na zawsze. W Liście do Hebrajczyków (9, 13-14) czytamy: „Jeśli bowiem krew kozłów i wołów oraz popiół z krowy sypany na zanieczyszczonych uświęcają ich przez oczyszczenie ciała, to o ile bardziej Krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego sam siebie złożył jako nieskalaną ofiarę Bogu, oczyści nasze sumienia z martwych uczynków, abyśmy mogli służyć Bogu żywemu!”. Każda spowiedź jest jak kąpiel odradzająca i ożywiająca we Krwi Chrystusa. On czeka, by swoją Krwią dokonywać w nas cudów swojej miłości. A ja?

CZYTAJ DALEJ

Zeliszewski: Budka Suflera nas wszystkich uformowała

2024-02-28 07:36

[ TEMATY ]

muzyka

pl. wikipedia.org

Pół wieku temu, w lutym 1974 roku Budka Suflera nagrała klasyk "Sen o dolinie" i na tę chwilę datuje się oficajalny początek zespołu. "Budka Suflera nas wszystkich uformowała" - powiedział PAP autor tekstów i perkusista Tomasz Zeliszewski, który gra w Budce od początku.

Polska Agencja Prasowa: Mija 50 lat od pierwszych nagrań grupy Budka Suflera. Jakie były pana początki w zespole, z którym nagrał pan wszystkie płyty?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję