Reklama

Kościół

Kraków: pożegnano dzieci nienarodzone i martwo urodzone

W krakowskich Podgórkach Tynieckich odbył się kolejny pogrzeb dzieci nienarodzonych. Podczas ceremonii, która odbyła się 5 grudnia br., pożegnano trzysta czternaścioro dzieci. Ich ciała zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

[ TEMATY ]

dzieci utracone

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Przychodzimy na tę eucharystię, aby pożegnać zmarłe dzieci. Ale przychodzimy tutaj także po nadzieję. Ona jest motorem naszego życia - rozpoczął homilię ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych. - Przychodzimy po nadzieję związaną z naszym życiem doczesnym, bo chcemy wierzyć, że mimo tak trudnych doświadczeń wciąż może nas spotkać wiele pięknych chwil na tym świecie. My sami także możemy jeszcze wiele dobrego uczynić - mówił kapłan.

Duszpasterz podkreślił, że nadzieja jest siłą, która pozwala oczekiwać na spotkanie ze zmarłymi przedwcześnie dziećmi. - Musimy być świadomi tego, że każde z tych dzieci żyje, że one wszystkie są w domu Ojca w niebie. Dzisiejsza ewangelia pokazała nam, że Jezus pragnie, by dzieci do Niego przychodziły. Możemy więc sobie wyobrazić przywitanie Jezusa z waszymi dziećmi. On je przytula do swojego kochającego serca - kontynuował kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pojawia się pytanie o to, dlaczego wasze dzieci żyły tak krótko na tej ziemi. Nie mam na to prostej odpowiedzi. Próbuję ją odnaleźć w krzyżu Chrystusa, bo krzyż pokazuje, że cierpienie może mieć sens - kapłan zwrócił się do żałobników. - Życie waszych dzieci także ma sens, bo ono trwa dalej, w niebie. Wasze dzieci są w wiecznym „teraz” - podkreślił.

Ks. Kościelniak zaznaczył także, że żałoba, smutek i żal po śmierci dziecka, także tego nienarodzonego, są czymś ważnym. - To naturalne, że w naszych sercach jest smutek. To oczywiste, że kochacie wasze dzieci i za nimi tęsknicie. Macie prawo do przeżywania żałoby - mówił.

- Jezus patrzy na nas z miłością. Prośmy Go dzisiaj o umocnienie dla was, pogrążonych w żałobie rodziców tych dzieci, które dzisiaj żegnamy. Prośmy Go o nadzieję. Dobry Boże, umocnij nas i naszą ludzką nadzieję - zakończył kapłan.

Po mszy świętej odmówiony został akt zawierzenia zmarłych dzieci Bożemu miłosierdziu, a po nim nastąpiło odprowadzenie zmarłych dzieci na miejsce wiecznego spoczynku. Ich grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich w Krakowie przy ul. Wielogórskiej 16.

Reklama

Ciała dzieci, pochodzące z okresu od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku, zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Ten, a także poprzednie pochówki dzieci utraconych były możliwe dzięki życzliwej współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz diecezjalnego duszpasterza rodzin dzieci utraconych.

Opieka duszpasterska rodzin dzieci utraconych

W każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 diecezjalny duszpasterz rodziców po stracie odprawia mszę świętą w intencji pogrążonych w żałobie rodziców i rodziny. Msze odbywają się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. W czasie eucharystii rodziny składają na ołtarzu kartki z imionami zmarłych dzieci. Po mszy prowadzona jest adoracja, która kończy się indywidualnym błogosławieństwem rodziców Najświętszym Sakramentem.

Ponadto w pierwszą sobotę czerwca w tamtejszym sanktuarium odbywa się pielgrzymka rodzin dzieci utraconych. Z kolei Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października.

Aktualnie obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że każdy człowiek, w tym także dziecko zmarłe przed narodzinami, ma prawo do godnego pochówku. Jeśli rodzina (z jakichkolwiek przyczyn) nie zdecyduje się na odebranie ciała ze szpitala, obowiązek zorganizowania pochówku dziecka spoczywa na gminie (zob. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi).

2023-12-05 19:22

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Bóg nadał dzieciom nienarodzonym tożsamość

W parafii św. Elżbiety w Cieszynie modlono się w intencji osób, które przedwcześnie straciły swoje dzieci. Przed ołtarzem były wystawione 2 urny z prochami zmarłych przedwcześnie dzieci.

Mszę św. celebrował ją administrator parafii ks. Tomasz Kotlarski. Wraz z nim przy ołtarzu modlił się ks. Marcin Brzóska – proboszcz ewangelicki z Kościoła Jezusowego w Cieszynie, który na zakończenie Mszy św. w słowie podkreślił, że Pan Bóg nadał dzieciom nienarodzonym tożsamość.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: bp Zieliński objął urząd administratora apostolskiego

2024-02-27 10:54

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego - poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska. Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio "Vos estis lux mundi".

Po stwierdzeniu autentyczności dokumentów przez kanclerza Kurii, został publicznie odczytany wobec Kolegium Konsultorów i pracowników Kurii Metropolitalnej dokument nominacyjny wystawiony przez Dykasterię ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca Polaków do pracy duchowej

2024-02-28 09:45

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam Was do cierpliwego kontynuowania duchowej pracy i zmagania z tym, co oddala Was od Boga i od siebie nawzajem - stwierdził papież zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego, odczytane przez ks. prał. Filippo Ciampanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję