Reklama

Kościół

Rzym: koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” za beatyfikację rodziny Ulmów

W środę w Audytorium koło Watykanu odbędzie się koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów. W Auditorium della Conciliazione wystąpią polscy i żydowscy artyści.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym organizatorem wieczornego koncertu jest Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR, a jego ideą - wyjaśniono - jest spotkanie na płaszczyźnie psalmów dwóch narodów i dwóch religii.

Wystąpią między innymi amerykański chasydzki piosenkarz Shulem Lemmer, wykonawca tradycyjnej liturgii hebrajskiej, kantor synogogi w Nowym Jorku Yaakov Lemmer, izraelski pianista Menachem Bristowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród wykonawców będą też: Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion, Maria Coman, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Klaudia Majkowska, orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlasia oraz Filharmonii z Białegostoku.

Zaprezentowane zostaną utwory, które skomponowali między innymi Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik, i Michał Jurkiewicz.

Bogdan Romaniuk, pomysłodawca i organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych, w ramach którego odbędzie się koncert, powiedział watykańskim mediom: "Chcemy podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do beatyfikacji rodziny Ulmów, zaczynając oczywiście od papieża Franciszka, ale też tym, którzy przygotowywali ten proces beatyfikacyjny i mieli w nim udział".

"To będzie wspaniałe wydarzenie, to szczególny czas i miejsce, by mówić o polskich sprawiedliwych, o rodzinie Ulmów" – dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

Bogdan Romanuk podkreślił, że ważnym przesłaniem koncertu będzie prośba o pokój na świecie.

Koncert jest kolejnym w tych dniach wydarzeniem w Rzymie, zorganizowanym dla upamiętnienia rodziny Ulmów. Wcześniej w Wiecznym Mieście przebywała delegacja z województwa podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem i wójtem gminy Markowa Mirosławem Macem. Odbyło się kilka projekcji filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, dokumentu w reżyserii Dariusza Walusiaka.

Reklama

W polskim kościele w Rzymie otwarto wystawę „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”. Również tam wystawiona została szopka z Markowej. Od piątku będzie ona prezentowana na międzynarodowej wystawie „100 szopek w Watykanie” w skrzydle kolumnady przy placu Świętego Piotra.

Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża zainaugurowano wystawę zdjęć Grzegorza Gałązki "Błogosławieni męczennicy z Markowej".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kgod/

2023-12-06 07:53

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wystrzelali Ulmanów” – rodzinna rana

2024-03-23 19:02

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

błogosławiona rodzina Ulmów

Archiwum krewnych rodziny Ulmów

24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców. Prezentujemy fragment książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”.

Wiem, że jest to trudny temat, dlatego będę wdzięczny, jeśli Pan sam opowie nam o wydarzeniach związanych z narodzeniem dla nieba bł. Rodziny Ulmów.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Jagodziński: przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania

2024-04-17 07:09

[ TEMATY ]

Nuncjusz Apostolski

Archiwum prywatne

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania i zrobię wszystko, aby jej sprostać - mówi w rozmowie z KAI abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, polski kapłan pochodzący z diecezji kieleckiej, odnosząc się do ogłoszonej dzisiaj przez Stolicę Apostolską nominacji na nuncjusza apostolskiego w Republice Południowej Afryki i w Lesotho.

Nominacja zastała nuncjusza na rekolekcjach w opactwie w Klosterneuburgu k. Wiednia, które prowadzi pochodzący także z diecezji kieleckiej ojciec Tomasz Mączka.

CZYTAJ DALEJ

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

2024-04-17 12:35

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

commons.wikimedia.org

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" - napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Maciej Świrski.

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA (decyzja 4/DPz/2024)- napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski. Karę wymierzono stacji TVN za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" 6 marca 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję