Reklama

Kościół

Rzym: koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” za beatyfikację rodziny Ulmów

W środę w Audytorium koło Watykanu odbędzie się koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów. W Auditorium della Conciliazione wystąpią polscy i żydowscy artyści.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym organizatorem wieczornego koncertu jest Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR, a jego ideą - wyjaśniono - jest spotkanie na płaszczyźnie psalmów dwóch narodów i dwóch religii.

Wystąpią między innymi amerykański chasydzki piosenkarz Shulem Lemmer, wykonawca tradycyjnej liturgii hebrajskiej, kantor synogogi w Nowym Jorku Yaakov Lemmer, izraelski pianista Menachem Bristowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród wykonawców będą też: Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion, Maria Coman, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Klaudia Majkowska, orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlasia oraz Filharmonii z Białegostoku.

Zaprezentowane zostaną utwory, które skomponowali między innymi Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik, i Michał Jurkiewicz.

Bogdan Romaniuk, pomysłodawca i organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych, w ramach którego odbędzie się koncert, powiedział watykańskim mediom: "Chcemy podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do beatyfikacji rodziny Ulmów, zaczynając oczywiście od papieża Franciszka, ale też tym, którzy przygotowywali ten proces beatyfikacyjny i mieli w nim udział".

"To będzie wspaniałe wydarzenie, to szczególny czas i miejsce, by mówić o polskich sprawiedliwych, o rodzinie Ulmów" – dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

Bogdan Romanuk podkreślił, że ważnym przesłaniem koncertu będzie prośba o pokój na świecie.

Koncert jest kolejnym w tych dniach wydarzeniem w Rzymie, zorganizowanym dla upamiętnienia rodziny Ulmów. Wcześniej w Wiecznym Mieście przebywała delegacja z województwa podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem i wójtem gminy Markowa Mirosławem Macem. Odbyło się kilka projekcji filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, dokumentu w reżyserii Dariusza Walusiaka.

Reklama

W polskim kościele w Rzymie otwarto wystawę „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”. Również tam wystawiona została szopka z Markowej. Od piątku będzie ona prezentowana na międzynarodowej wystawie „100 szopek w Watykanie” w skrzydle kolumnady przy placu Świętego Piotra.

Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża zainaugurowano wystawę zdjęć Grzegorza Gałązki "Błogosławieni męczennicy z Markowej".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kgod/

2023-12-06 07:53

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: album o błogosławionej rodzinie Ulmów z niepublikowanymi dotychczas materiałami

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

flickr.com/episkopatnews

Nakładem Domu Wydawniczego „Rafael” ukazał się nowy album o błogosławionej niedawno rodzinie Ulmów pt. „Samarytanie z Markowej, Błogosławiona Rodzina Ulmów”. Publikacja zawiera niepublikowane do tej pory zdjęcia , a nawet skany odręcznych zapisków bł. Józefa Ulmy.

Autorem publikacji pt. „Samarytanie z Markowej, Błogosławiona Rodzina Ulmów” jest ks. Paweł Tołpa, były wikariusz w Markowej, gdzie za ochronę Żydów Ulmowie ponieśli śmierć męczeńską. Książka upamiętnia również jedno z najpiękniejszych wydarzeń ostatnich lat - uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbyła się 10 września br.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post - pora na spowiedź!

2024-02-25 20:54

[ TEMATY ]

spowiedź

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

„Przynajmniej raz w roku spowiadać się” – przypomina nam jedno z przykazań kościelnych. Zasadniczo nie kwestionuje się potrzeby spowiedzi, czyli, jak precyzuje to Katechizm Kościoła Katolickiego – „poddania się miłosiernemu osądowi Boga” (n. 1470). W praktyce jednak różnie z tym bywa. Zdarza się, że spowiedź przysparza wielu trudności i rodzi liczne kontrowersje. Przyjrzyjmy się niektórym stereotypom myślenia o tym sakramencie. W każdy poniedziałek Wielkiego Postu zapraszamy do wielkiej modlitwy... za siebie samego. Bo jeśli Ty sam będziesz mocny mocą modlitwy, będziesz mógł dawać tę moc innym. Polecajmy siebie samych Bożemu Miłosierdziu.

„Nie chodzę do spowiedzi, bo nie mam grzechów. Nikogo nie zabiłem, nie okradłem, nie zdradzam żony/męża i co niedzielę chodzę do kościoła, to czym mam Panu Bogu głowę zawracać”...

CZYTAJ DALEJ

Mińsk: arcybiskup Kondrusiewicz wypisany ze szpitala

2024-02-28 08:00

[ TEMATY ]

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

flickr.com

27 lutego emerytowany metropolita mińsko-mohylewski, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz został wypisany ze szpitala, w którym spędził dwa tygodnie. Podziękował opiekującym się nim lekarzom i pracownikom służby zdrowia, a także wiernym, którzy modlili się w jego intencji - poinformował portal catholic.by.

Abp Kondrusiewicz po wyjściu ze szpitala przypomniał, że został przyjęty 12 lutego z rozpoznaniem migoczącej arytmii serca. „Dziś chcę podziękować wszystkim, którzy mnie leczyli i modlili się o moje zdrowie. Przede wszystkim lekarzom Pierwszego Szpitala Klinicznego w Mińsku, którym udało się przywrócić normalny rytm serca. Chciałbym podziękować mojemu następcy na stolicy mińsko-mohylewskiej, arcybiskupowi Józefowi Staniewskiemu, który wezwał do modlitwy. Dziękuję białoruskim biskupom, księżom, osobom konsekrowanym i świeckim, którzy wspierali mnie podczas tej próby i modlili się o mój powrót do zdrowia. Słowa wdzięczności kieruję także do rosyjskich biskupów, księży, osób konsekrowanych i osób wierzących, którzy również okazali mi solidarność i wspierali mnie swoją modlitwą. Niech Dobry Bóg wynagrodzi wszystkim za dobre serce, profesjonalizm medyczny i modlitewną pomoc!” - powiedział emerytowany metropolita mińsko-mohylewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję