Reklama

Kościół

Czy 8 grudnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

W związku z przypadającą w piątek 8 grudnia w Kościele katolickim uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni w Polsce nie są zobowiązani do udziału w Mszy świętej.

[ TEMATY ]

post

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

W najbliższy piątek - 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym, wiernych w Kościele katolickim nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił 8 grudnia 1854 r. papież Pius IX bullą Ineffabilis Deus i ustanowił 8 grudnia dniem obchodzenia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi dla całego Kościoła.

Dogmat dotyczy ustrzeżenia Maryi od chwili Jej poczęcia od grzechu pierworodnego (cud w porządku moralnym). "Ten, kto tej prawdzie zaprzeczał, sam wyłącza się ze społeczności Kościoła, stając się odstępcą i winnym herezji" - ogłosił Pius IX.

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi była kilkukrotnie potwierdzana w zatwierdzanych przez Kościół objawieniach maryjnych: W roku 1830 na Rue du Bac, 25 marca 1858 r. w czasie objawień Matki Bożej w Lourdes oraz w czasie objawień w Fatimie w 1917 r.

Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego, 8 grudnia wierni mają obowiązek uczestnictwa w Eucharystii. Jednak na mocy dekretu Kongregacji (dziś watykańskiej Dykasterii - PAP) ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r. Polacy są zwolnieni z tego obowiązku "ze względu na fakt, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy".

Reklama

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty". (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

2023-12-06 07:57

Ocena: +18 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mimo, że to piątek, post nie obowiązuje

[ TEMATY ]

post

monticellllo/pl.fotolia.com

8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przypada w piątek. Post jednak nie obowiązuje, gdyż zgodnie z prawem kościelnym znosi go każda uroczystość liturgiczna. Nie jest to uzależnione od decyzji biskupa miejsca.

Kwestię tę reguluje Kanon 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stwierdza: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa."

CZYTAJ DALEJ

Za jaką wielkością podążam w swoim życiu?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 20, 17-28.

Środa, 28 lutego. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Zeliszewski: Budka Suflera nas wszystkich uformowała

2024-02-28 07:36

[ TEMATY ]

muzyka

pl. wikipedia.org

Pół wieku temu, w lutym 1974 roku Budka Suflera nagrała klasyk "Sen o dolinie" i na tę chwilę datuje się oficajalny początek zespołu. "Budka Suflera nas wszystkich uformowała" - powiedział PAP autor tekstów i perkusista Tomasz Zeliszewski, który gra w Budce od początku.

Polska Agencja Prasowa: Mija 50 lat od pierwszych nagrań grupy Budka Suflera. Jakie były pana początki w zespole, z którym nagrał pan wszystkie płyty?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję