Powitaniu Ojca Świętego towarzyszył śpiew antyfony: „Tota pulchra es, Maria - Całaś piękna jest, Maryjo, i zmazy pierworodnej nie ma w Tobie”. Ojciec Święty został powitany przez archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej kard. Stanisława Ryłko oraz nadzwyczajnego komisarza, abp Rolandasa Makrickasa. Z bukietem kwiatów został przewieziony przed ikonę Salus Populi Romani, pozostając dłuższą chwilę w milczącej modlitwie. Następnie przy śpiewie antyfony Salve Regina przekazał złotą różę, pozdrowił szczególnie osoby chore i niepełnosprawne, aby udać się z tradycyjną wizytą Papieża na Placu Hiszpańskim, gdzie znajduje się figura Niepokalanej.
Składanie złotej róży przy maryjnych ikonach symbolizuje papieskie błogosławieństwo, a tradycja tego daru sięga średniowiecza. Na przestrzeni wieków była wręczana klasztorom, sanktuariom, władcom i wybitnym osobistościom w uznaniu ich zaangażowania na rzecz wiary i dobra wspólnego. „Przekazując złotą różę Salus Populi Romani Franciszek - czytamy w nocie bazyliki maryjnej - podkreśla duchową wagę i głębokie znaczenie tej ikony w życiu Kościoła katolickiego, ponieważ jest to również najstarsze sanktuarium maryjne na Zachodzie poświęcone Matce Bożej".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pierwszą złotą różę przekazał patronce rzymian w 1551 r. Juliusz III, który był papieżem głęboko maryjnym i właśnie w tej bazylice odprawił swą pierwszą Mszę. W 1613 r. papież Paweł V podarował kolejną różę z okazji przeniesienia ikony do nowej kaplicy specjalnie w tym celu wzniesionej. Niestety obie róże do naszych czasów się nie zachowały. Najprawdopodobniej zaginęły w czasie inwazji napoleońskiej na państwo papieskie. Po 400-latach Franciszek zdecydował się „dać namacalny znak swojego oddania czczonej ikonie, wzmacniając tysiącletnią więź między Kościołem katolickim a miastem Rzym".
Wśród sanktuariów, którym ofiarowano złotą różę znajdują się także: sanktuarium Świętego Domku w Loreto, sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie, sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, sanktuarium w Goa, sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, sanktuarium w Pistoi, Bazylika św. Piotra na Watykanie, Bazylika św. Marka w Wenecji, sanktuarium w Nazarecie.
Papieską złotą różę otrzymywały również sanktuaria polskie, w tym Jasnogórskie trzy złote róże. Pierwszą od Pawła VI, któremu jednak władze PRL nie pozwoliły przyjechać do Polski, więc przywiózł ją dopiero Benedykt XVI. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Jan Paweł II ofiarował Matce Boskiej Częstochowskiej własną złotą różę, a w 1987 r. na krakowskich Błoniach wręczył różę dla sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2006 roku Papież Benedykt XVI uhonorował różą Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - ta papieska róża jako jedyna jest koloru czarnego. 14 lutego 2012 roku papież Benedykt XVI ofiarował Różę Świętogórskiej Róży Duchownej w Sanktuarium Matki Boskiej Świętogórskiej w Gostyniu. 28 lipca 2016 roku papież Franciszek ofiarował Matce Boskiej Częstochowskiej złotą różę, jest to już czwarta róża, jaka została przekazana Czarnej Madonnie przez papieży na przestrzeni wieków.