Reklama

Konferencja europejska

Nowego się nie boi

- To spotkanie odbywa się w szczególnych okolicznościach, w wigilię 82. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział bp Paweł Socha do uczestników konferencji "Kościół w Polsce a integracja europejska". - Dążąc do struktur unijnych, nie można zapominać o własnej, narodowej tożsamości.

W piątek 10 listopada w kawiarni "Pod Aniołami" przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze dyskutowano na temat roli polskiego Kościoła w procesie jednoczenia się Europy. Była to czwarta, ostatnia konferencja z cyklu Integracja europejska wyzwaniem dla Polski u progu trzeciego tysiąclecia, którego celem było przedstawienie różnych aspektów procesu integracji z Unią Europejską. Tym razem spotkanie skierowane było do przedstawicieli stowarzyszeń i ruchów katolickich działających na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Kościół zielonogórsko-gorzowski i jego znaczenie w kształtowaniu polskiej kultury narodowej na Ziemi Lubuskiej były tematem wystąpienia bpa P. Sochy. Nakreślił on losy Kościoła na tym terenie, ilustrując je przykładami z życia. - Mówię to jako świadek - zaznaczył - przez 40 lat mojej obecności tutaj zaszły głębokie przemiany terytorialne, administracyjne i prawne. Biskup przypomniał kulturotwórczą rolę Kościoła, który na Ziemiach Odzyskanych umacniał polskość i jednoczył ludzi tu napływających. Obecność Kościoła w kulturze przejawiała się i przejawia w licznych ruchach i stowarzyszeniach, w działalności wydawniczej, wychowawczej, a przede wszystkim ewangelizacyjnej. Bp P. Socha poruszył też zmianę relacji społeczeństwa do Kościoła i kultury narodowej po roku 1989, a także aktualne problemy związane z integracją. - W Europejskiej Karcie Podstawowych Praw brak odniesienia do kultury chrześcijańskiej czy rodziny - powiedział. Dokument ten, podpisany kilka tygodni temu we francuskim Biarritz, jest w takim brzmieniu, zdaniem biskupa, szokujący. Jakie zadania stoją przed Kościołem zielonogórsko-gorzowskim? - Przede wszystkim promowanie dzieła ewangelizacyjnego. Ponadto budowanie wspólnoty w ramach rodziny, grup społecznych i całego narodu z otwarciem na inne narody - zaznaczył Biskup.

Uwagi na temat procesu przystępowania do UE przedstawił poseł Kazimierz Marcinkiewicz, który podkreślił jak ważny jest w nim rozwój kultury, edukacji oraz nauki. Zwrócił też uwagę na dwa aspekty przystąpienia do UE: materialny i duchowy. - Integracja wiąże się przede wszystkim z rozwojem gospodarczym, ale nie możemy zapominać o moralności. Zdaniem K. Marcinkiewicza Polska także powinna stawiać Unii wymagania.

O współpracy środowisk chrześcijańskich na pograniczu polsko-unijnym mówił ks. Grzegorz Chojnacki - duszpasterz akademicki oraz wykładowca na Uniwersytecie Europejskiego Viadrina we Frankfurcie. Wymiernym rezultatem wspólnego działania jest ekumeniczny dom studencki we Frankfurcie nad Odrą. - Najważniejsze to uczyć się różnorodności w jedności - podsumował swoje wystąpienie ks. G. Chojnacki. O bliskich związkach między stroną niemiecką i polską świadczy też list pastora Joachima Zehnera z Frankfurtu skierowany do uczestników konferencji, w którym wymienił wspólne inicjatywy.

Przykłady konkretnej współpracy z organizacjami młodzieżowymi państw UE (m.in. Niemcami, Wielka Brytanią i Czechami) wymienił też prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej diecezji - Piotr Barczak.

Ponadtrzygodzinne obrady zakończył mecenas Walerian Piotrowski. - Integracja europejska jest nie tylko wyzwaniem, ale, w dobrym tego słowa znaczeniu, jesteśmy na integrację skazani - podsumował. Interes narodowy jest, według niego, ważny, ale u podstaw UE leży idea solidarności między narodami. - Biorąc pod uwagę rolę i postawę Kościoła wobec integracji możemy stwierdzić, że Kościół nowego się nie boi - tymi słowami W. Piotrowski zakończył piątkowe spotkanie.

Konferencja zorganizowana została z inicjatywy Duszpasterstwa Osób Odpowiedzialnych za Życie Społeczne przy współpracy Akcji Katolickiej, KSM, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli " Warsztaty w Drodze".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość – radość i rozkosz serca!

2022-05-11 09:06

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Magdalena Pijewska/Niedziela

Życiowa dezorientacja zdarza się nam nierzadko. I nie chodzi o zagubienie w dużym mieście czy lesie. Dziś GPS szybko przywróci orientację w terenie. Poważna dezorientacja natomiast łatwo wdziera się w nasz świat wewnętrzny – serce, rozum i wolę, które przestają jasno widzieć i wiedzieć, skąd wyszliśmy, dokąd podążamy i jak mamy postępować. Od zewnątrz i z wnętrza atakują nas zaborcze pragnienia i pożądania. Tylko jeden krok dzieli nas od uczynienia zła, popadnięcia w grzech, który cieniem i ciężarem kładzie się na sprawcy i otoczeniu. Te mroczne „zjawiska” występują nawet w bezpośrednim otoczeniu Jezusa. Mistrz, żegnając się z uczniami w Wieczerniku, rozkoszuje się chwałą Ojca i swoją; emanuje Boską Miłością – nieskończoną, czułą, służebną i pokorną; swoim spojrzeniem ogarnia całe dzieje rodzącego się Kościoła... I oto z ludzkich serc wypełza zło – zdrada Judasza, zaparcie się Piotra, a wnet ruszy cała lawina nieprawości, która miażdżąco zwali się na Pana w Jego męce!

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Czarnek o maturach 2023: będą zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4

2022-05-16 09:55

[ TEMATY ]

matura

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Przyszły rok pokaże nową maturę, gdyż będą ją zdawać pierwsi absolwenci systemu 8+4, który wprowadził nasz rząd i to był bardzo dobry ruch – mówił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Przyznał, że przychyla się do tezy, aby egzamin maturalny z matematyki pozostał obowiązkowy.

Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję