W 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie modlono się w poniedziałek za poległych uczestników walk.
"Wprawdzie nie odnieśli oni zwycięstwa w walce z imperium rosyjskim, przypominającej walkę Dawida z Goliatem, ale swoim bohaterstwem utorowali drogę do niepodległości naszej ojczyzny" - powiedział w czasie Mszy św. ordynariusz polowy bp Wiesław Lechowicz.
Zaznaczył, że najgroźniejszym wrogiem nie było i nie jest zagrożenie zewnętrzne, ale wewnętrzne. "Podczas powstania polskim interesom nie sprzyjały konflikty w obrębie dowództwa powstania, podzielonego na konkurujące stronnictwa białych i czerwonych. Dzisiaj też, łagodnie mówiąc, konflikty nie służą polskiej racji stanu" - ocenił hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwrócił uwagę, że wolność kraju zależy nie tylko od stopnia uzbrojenia polskiej armii, ale także "od woli pojednania i czynów do zgody". "Na pierwszym miejscu naszej prey-listy umieśćmy modlitwę o jedność i zgodę narodową" - zaapelował bp Lechowicz.
Za papieżem Janem Pawłem II przypomniał, że "wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo, powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych czy grupowych korzyści, z pominięciem dobra wspólnego całego narodu".
"Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli – niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu - którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny" - powiedział biskup polowy cytując przemówienie papieża do polskich parlamentarzystów.
Po liturgii spod katedry polowej WP w Warszawie przeszedł marsz pod Krzyż Traugutta, gdzie, zgodnie z tradycją, zaplanowano apel pamięci. W miejscu egzekucji na członkach Rządu Narodowego złożono kwiaty.
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. (PAP)