Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy szczerze szukam prawdy?

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 11-13.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 12 lutego

• Jk 1, 1-11 • Ps 119 (118) • Mk 8, 11-13

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Faryzeusze zaczęli rozprawiać z Jezusem, a chcąc wystawić Go na próbę, domagali się od Niego znaku. On zaś westchnął głęboko w duszy i rzekł: «Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu». I zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę.

Reklama

Czasami ktoś podejmuje rozmowę, aby znaleźć coś, czym będzie mógł nam zaszkodzić. Tak zdarzało się często w przypadku rozmowy faryzeuszy z Jezusem. Jezus wyczuwa ich intencje, uczucia. Rozumie sposób myślenia ludzi, którzy z Nim rozmawiają. Faryzeusze w dzisiejszej Ewangelii nie szukają prawdy o Jezusie, nie troszczą się też o innych, którym chcieliby pomóc. W swojej przewrotności i chęci zniszczenia Jezusa chcą znaku – a więc jakiegoś cudu, czegoś spektakularnego. Być może chcą tego tylko po to, by mogli Mu zrobić jakieś zarzuty, np. że nie wypełnił przy tym któregoś przepisu ich tradycji, choć tak naprawdę to Jezus mógłby ich uczyć, jak Bóg chce, by żyli. Jezus nie przyszedł, by dawać ludziom pokazy swoich cudownych umiejętności, choć z wielu innych fragmentów Ewangelii wiemy, że gdy chodziło rzeczywiście o pomoc ludziom, był pełen empatii, współczucia i potrafił godzinami poświęcać im swój czas i pomagać im. Również gdy chodziło o prawdziwy dialog i szukanie prawdy, Jezus potrafił poświęcać czas ludziom również z grupy faryzeuszy – jak np. Nikodemowi (zob. J 3). Jakie są moje intencje w różnych relacjach z ludźmi? Czy szczerze szukam prawdy? Czy – jak Chrystus – kieruję się miłością do każdego człowieka?

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-01-05 09:29

Ocena: +28 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy potrafisz prosić Jezusa o uzdrowienie, kiedy chorujesz?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 1-4.

Piątek, 30 czerwca. Świętych Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: bp Zieliński objął urząd administratora apostolskiego

2024-02-27 10:54

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego - poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska. Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio "Vos estis lux mundi".

Po stwierdzeniu autentyczności dokumentów przez kanclerza Kurii, został publicznie odczytany wobec Kolegium Konsultorów i pracowników Kurii Metropolitalnej dokument nominacyjny wystawiony przez Dykasterię ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed zazdrością i próżną chwałą

2024-02-28 09:24

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O zazdrości i próżnej chwale mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej, kontynuując cykl katechez na temat wad. Z powodu przeziębienia papieską katechezę odczytał ks. prał. Filippo Ciampanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty przypomniał, że zazdrość należy do najstarszych wad, jak to można dostrzec w dziejach Kaina i Abla. „U jej podstaw leży relacja nienawiści i miłości: pragniemy zła drugiego, ale potajemnie pragniemy być takimi jak on. Drugi ujawnia to, czym chcielibyśmy być, a czym w rzeczywistości nie jesteśmy. Jego powodzenie wydaje nam się niesprawiedliwością: myślimy, że z pewnością o wiele bardziej zasłużyliśmy na jego sukcesy lub powodzenie!” - stwierdził Franciszek. Zaznaczył, że u jej podstaw leży niezgoda na to, iż Bóg ma swoją własną „matematykę”, odmienną od naszej. „Chcielibyśmy narzucić Bogu naszą logikę egoistyczną, lecz logiką Boga jest miłość” - zaznaczył. Wskazał, że lekarstwem na zazdrość jest życzliwość dla bliźnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję