Reklama

Jasna Góra

Nowa propozycja Jasnogórskiego Centrum Informacji - „na jasnogórskich Via Crucis”

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu Jasnogórskie Centrum Informacji zaprasza pielgrzymów do poznania jasnogórskich Via Crucis z przewodnikiem. To odpowiedź na prośby i pytania przybywających do Sanktuarium o możliwość odprawienia nabożeństwa drogi krzyżowej.

2024-02-09 19:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Droga Krzyżowa

BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskie Via Crucis to przede wszystkim monumentalna Golgota na wałach, ale i jej miniatura w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II, jest również ta nazywana „Golgotą naszej codzienności”, czyli droga krzyżowa Jerzego Dudy Gracza i najstarsza, bo z XVIII wieku Kaplicy Matki Bożej.

Trasa zwiedzania jasnogórskich Via Crucis zaplanowana jest od Sali Rycerskiej, gdzie we wprowadzeniu przy kopii Obrazu Matki Bożej pielgrzymi poznają historię Jasnej Góry. Następnie uczestnicy zobaczą „Golgotę Jasnogórską” Jerzego Dudy-Gracza w górnej przybudówce Kaplicy Matki Bożej, natomiast w dolnej drogę krzyżowa, do której obrazy powstały w XVIII wieku w malarni jasnogórskiej. Kolejnym punktem będzie monumentalna ponad stuletnia droga krzyżowa na wałach, jako ostatnią zobaczą pielgrzymi jej miniaturę w Kaplicy św. Pawła II. W tej ostatniej w twarzy Cyrenejczyka rozpoznać można twarz papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z rysów charakterystycznych maryjnego sanktuarium na Jasnej Górze jest rozważanie Męki Pańskiej, zwłaszcza wokół klasztoru bez względu na porę roku. Nabożeństwo to odprawiane jest niemal codziennie przez różne grupy. Jest to też stały element programu np. pielgrzymek maturzystów. Ta licząca ponad sto lat droga krzyżowa znajduje się w dawnej fosie okalającej fortyfikacje, a dziś w ogrodach paulińskich objętych klauzurą. Tworzy ją 14 monumentalnych stacji Męki Pańskiej. Powstały na początku XX wieku z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry Euzebiusza Rejmana. Zostały zaprojektowane i wzniesione w latach 1900-1913 w powiązaniu z obchodami roku jubileuszowego 1900 i odbudową Jasnej Góry. Są zbiorowym wotum całego polskiego społeczeństwa. Wykonawcą ważących 5-7,5 tony figur z brązu był rzeźbiarz Pius Weloński, a granitowych cokołów Stefan Szyller.

- Wielkim zainteresowaniem pielgrzymów cieszy się droga krzyżowa nazywana „Jasnogórska Golgotą” Jerzego Dudy-Gracza. Bardzo sobie cenimy te prośby pielgrzymów i w miarę możliwości wychodzimy im naprzeciw – wyjaśnia s. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Centrum Informacji.

Reklama

Ta Via Crucis nazywana bywa „Golgotą naszej codzienności”. - Ona jest dzisiaj, teraz i tutaj, w katolickiej Polsce - mówił o swoim największym dziele - Drodze Krzyżowej, jej autor Jerzy Duda-Gracz. W 2001 r. ofiarował sanktuarium cykl 18 obrazów - Golgotę Jasnogórską. Twórca połączył wątki teologiczne, historyczne, patriotyczne i osobiste. Jego artystyczna interpretacja Drogi Krzyżowej to osiemnaście stacji - cztery więcej niż tradycyjnie: Zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie apostołów oraz Wniebowstąpienie. Największy obraz - o wymiarach 185x234 cm - to stacja XII, która przedstawia Ukrzyżowanie Jezusa na tle 30 postaci polskich świętych.

Schodząc w dół do trzeciej części Kaplicy Matki Bożej, pielgrzymi mogą zobaczyć tworzące drogę krzyżową duże XVIII-wieczne obrazy z malarni jasnogórskiej. Tu nabożeństwo drogi krzyżowej sprawowane jest w Wielkim Poście.

Zwiedzanie jasnogórskich Via Crucis rozpocznie się wraz z Wielkim Postem – jak wyraża nadzieję s. Kierznowska – pozostanie w ofercie Jasnogórskiego Centrum Informacji już na stałe.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec z prymasem Wyszyńskim

W 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja na Jasnej Górze modlitwę różańcową na podstawie rozważań Prymasa Tysiąclecia prowadził o. Grzegorz Prus. Odbyła się ona podczas 41. Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

– Całe jego życie, jak sam mówił o sobie, było Wielkim Piątkiem. Pod krzyżem zawsze stał z Maryją i my z Nią także wyruszamy na tę różańcową drogę – powiedziała Izabela Tyras, przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi zapraszają w swoje szeregi młodych chłopców!

2024-02-27 15:24

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Magdalena Lewandowska

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

We Wrocławiu powstaje pierwsza w Polsce wspólnota Młodych Wojowników Maryi!

Spotkanie organizacyjne, w którym wziął udział salezjanin ks. Dominik Chmielewski, założyciel męskiej wspólnoty Wojowników Maryi, odbyło się w parafii Opieki św. Józefa i Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzi na wrocławskim Ołbinie. To właśnie tam, u ojców karmelitów, odbywać się będą spotkania dla Młodych Wojowników Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?

2024-02-28 09:06

[ TEMATY ]

Europejski Kongres Samorządów

Mat.prasowy

9. edycja Europejskiego Kongresu Samorządów, w którym weźmie udział ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów, odbędzie się w Mikołajkach w dniach 4 – 5 marca 2024. Program obejmuje blisko 200 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji. Jednym z paneli dyskusyjnych, który odbędzie się w ramach Kongresu, będzie panel „Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?”.

Tylko śmiałe i nowoczesne inwestycje wpływają na rzeczywisty rozwój regionu i życie jego mieszkańców. Bardzo dużym wyzwaniem, zarówna dla administracji rządowej, jak i samorządowej jest więc poprawa warunków, które sprzyjają takim inicjatywom. W jaki sposób można obecnie tworzyć dobry klimat inwestycyjny? Jak ważna jest współpraca pomiędzy rządem a samorządem w zakresie realizacji prorozwojowych inwestycji?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję