Reklama

Kościół

WSPÓLNA AKCJA POMOCY

Pro Terra Sancta, czyli miłość w praktyce. Pomóżmy chrześcijanom w Ziemi Świętej

W każdy Wielki Piątek, podczas poruszającej liturgii Męki Pańskiej, gdy w prostym i głębokim zarazem obrzędzie adoracji Krzyża uwielbiamy Jezusa Chrystusa za jego mękę i śmierć, składamy w kościołach ofiary na rzecz Ziemi Świętej – pro Terra Sancta. Na całym świecie katolicy okazują przez to pomoc dla stróżów miejsc świętych, do których pielgrzymują miliony chrześcijan.

2024-02-11 20:14

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Pro Terra Sancta

Grażyna Kołek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

Wpłaty można dokonać na konto: Fundacja Instytut Mediów
03 1140 2004 0000 3002 7860 6231
Tytuł przelewu: Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej.
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

U początku Wielkiego Postu chcemy włączyć się w dzieło pomocy naszym braciom i siostrom, chrześcijanom w Ziemi Świętej, zwłaszcza w Strefie Gazy.

Podziel się cytatem

Od października ubiegłego roku rozgorzał na nowo konflikt pomiędzy państwem Izrael i Hamasem sprawującym rządy w Strefie Gazy. Skutkiem konfliktu są bombardowania, odcięcie od zewnętrznej pomocy i blokada granic. Na tym skrawku Autonomii Palestyńskiej na terytorium Izraela, od czasów apostolskich żyją chrześcijanie. Mimo tego, że stanowią niewielką grupę wobec muzułmańskiej większości, żyli w pokoju ze swymi sąsiadami. Dziś razem z nimi cierpią i są mordowani. Obszar Strefy Gazy został niemal zrównany z ziemią. Wspólnota katolicka chroni się w ostrzeliwanym kościele Świętej Rodziny. Brakuje jedzenia i wody, ponieważ granice zostały zamknięte, a Izrael odciął nawet dopływ wody pitnej i elektryczność. Domy zostały zburzone, ludzie stracili pracę i mieszkania.

Ziemia Święta, to nie tylko miasta i wioski, nie tylko historyczne miejsca, gdzie działa się historia zbawienia, naznaczone obecnością Chrystusa. To nawet nie tylko świątynie i inne miejsca święte, gdzie modlą się chrześcijanie różnych wyznań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Monika Książek

Ziemia Święta, to ludzie, także nasi braci i siostry chrześcijanie, którzy nierzadko są potomkami tych, którzy tutaj słuchali nauk Jezusa z Nazaretu. Żyjący w mniejszości pośród muzułmanów i żydów, stali się także ofiarami wojny.


Podziel się cytatem

Wraz z polskim Zwierzchnictwem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie (bożogrobcami), którzy jako międzynarodowe stowarzyszenie kontynuują tradycje rycerzy krzyżowych troszczących się niegdyś o miejsca święte i chrześcijan w Palestynie, rozpoczynamy dzieło pod nazwą „Pro Terra Sancta - wsparcie dla chrześcijan w Ziemi Świętej”.

Począwszy od Środy Popielowej na łamach Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, na portalu niedziela.pl oraz w naszych mediach społecznościowych, będziemy mówić o sytuacji w Strefie Gazy oraz na obszarze Autonomii Palestyńskiej oraz Państwa Izrael.

Podziel się cytatem

Poprzez Fundację Instytut Mediów (wspierającą działanie Instytutu NIEDZIELA wydającego Tygodnik Katolicki „Niedziela”), chcielibyśmy przeprowadzić zbiórkę pieniężną jako pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej, którzy z powodu konfliktu izraelsko-palestyńskiego zostali pozbawieni domów, miejsc pracy, możliwości utrzymania, a nawet możliwości ucieczki. Zebrane środki zostaną przekazane do dyspozycji pasterza katolików w Ziemi Świętej, kardynała Pierbattisty Pizzaballi, patriarchy łacińskiego Jerozolimy, który najlepiej zna potrzeby swoich cierpiących wiernych.

Reklama

Jednym z wielkopostnych drogowskazów do świętości i owocnego przeżycia Wielkiego Postu, jest jałmużna, czyli dar z siebie. Tych, którzy mogą podzielić się swymi pieniędzmi, zapraszamy do włączenia się do zbiórki funduszy. Tych, którzy sami żyjąc skromnie nie mogą materialnie wesprzeć dzieła pomocy, prosimy o wsparcie modlitewne dla naszych braci i sióstr w Ziemi Świętej.

Ziemia Święta, to miejsca naznaczone konfliktami, cierpieniem, śmiercią, miejsca bólu i nieustannego wołania o pokój, ale to także miejsca, w których spełniła się miłosierna miłość Boga do człowieka. Niech ta miłość w praktyce spełni się także wobec naszych braci i sióstr, którzy potrzebują naszej pomocy.

Wpłaty można dokonać na konto: Fundacja Instytut Mediów
03 1140 2004 0000 3002 7860 6231
Tytuł przelewu: Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej.

Ocena: +19 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś dzień postu i modlitwy o pokój w Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

post

Karol Porwich/Niedziela

Łaciński patriarcha Jerozolimy w imieniu wszystkich ordynariuszy Ziemi Świętej ogłosił wtorek 17 października dniem postu i modlitwy o pokój. W tym czasie smutku i przerażenia nie chcemy pozostać bezradni. Nie możemy pozwolić, by śmierć i jej oścień (1 Kor 15:55) były jedynym słowem, jakie słyszymy – napisał kard. Pierbattista Pizzaballa, dodając, że chrześcijanie czują dziś szczególną potrzebę modlitwy, zwrócenia się do Boga Ojca.

Kard. Pizzaballa przyznaje, że ból i przerażenie tym, co się dzieje, są ogromne. Chrześcijanie po raz kolejny znaleźli się w samym środku kryzysu politycznego i militarnego, w morzu bezprecedensowej przemocy. „Nienawiść, której niestety doświadczamy już zbyt długo, wzrośnie jeszcze bardziej, a wynikająca z niej spirala przemocy spowoduje jeszcze większe zniszczenie. Wszystko zdaje się mówić o śmierci” – napisał patriarcha, podkreślając, że w takich warunkach wyznawcy Chrystusa tylko z modlitwy mogą czerpać siłę i pokój potrzebne do przetrwania tych trudnych czasów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: Bóg wybrał Ulmów, żeby pokazali, jak żyć Ewangelią

2024-02-25 19:52

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

flickr.com/episkopatnews

W diecezji płockiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. - Pan Bóg wybrał Ulmów. Oni pokazali, jak żyć Ewangelią, jak w chwili próby pójść śladami Jezusa - powiedział bp Mirosław Milewski w Rypinie. Parafia pw. Świętej Trójcy była pierwszą na diecezjalnej mapie peregrynacji pt. „Otoczmy troską życie”.

Bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że wspólnota parafialna przyjęła materialną cząstkę należącą do „najsłynniejszej rodziny w Polsce” - błogosławionej rodziny Ulmów ze wsi Markowa na Podkarpaciu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed zazdrością i próżną chwałą

2024-02-28 09:24

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O zazdrości i próżnej chwale mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej, kontynuując cykl katechez na temat wad. Z powodu przeziębienia papieską katechezę odczytał ks. prał. Filippo Ciampanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty przypomniał, że zazdrość należy do najstarszych wad, jak to można dostrzec w dziejach Kaina i Abla. „U jej podstaw leży relacja nienawiści i miłości: pragniemy zła drugiego, ale potajemnie pragniemy być takimi jak on. Drugi ujawnia to, czym chcielibyśmy być, a czym w rzeczywistości nie jesteśmy. Jego powodzenie wydaje nam się niesprawiedliwością: myślimy, że z pewnością o wiele bardziej zasłużyliśmy na jego sukcesy lub powodzenie!” - stwierdził Franciszek. Zaznaczył, że u jej podstaw leży niezgoda na to, iż Bóg ma swoją własną „matematykę”, odmienną od naszej. „Chcielibyśmy narzucić Bogu naszą logikę egoistyczną, lecz logiką Boga jest miłość” - zaznaczył. Wskazał, że lekarstwem na zazdrość jest życzliwość dla bliźnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję