Uroczystości rozpoczęła w piątek eksporta do katedry, której przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Koncelebransami byli biskupi z Gdańska: Wiesław Szlachetka, Piotr Przyborek oraz z biskupi diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna i Arkadiusz Okroj.
Mszy św. pogrzebowej w sobotę przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. W homilii bp Kasyna dziękując Zmarłemu za posługę hierarcha nawiązał do zwołania biskupiego żegnanego emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej: „Adveniat regnum tuum”, „Przyjdź Królestwo Twoje”. Dziękował w formie modlitwy do Boga, prosząc, by przyjął Zmarłego do siebie. Kaznodzieja podkreślił „trwanie biskupa Piotra przy prostym człowieku”. Dziękował za „pracę, gorliwość, zapał, trudy i cierpienia, za delikatny uśmiech”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W końcowej części liturgii w imieniu społeczności lokalnej za pracę biskupią i pokorną osobowość dziękował Zmarłemu burmistrz Pelplina Mirosław Chyła.
Kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. kan. Adam Kałduński odczytał niektóre z licznych telegramów kondolencyjnych nadesłanych na wiadomość o śmierci biskupa Piotra Krupy. Między innymi ze Stolicy Apostolskiej, Nuncjatury i od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.
Po obrzędach ostatniego pogrzebania ciało biskupa Piotra Krupy złożono w krypcie pelplińskiej katedry, gdzie spoczywa już biskup Jan Bernard Szlaga.
W uroczystościach wzięła udział rodzina biskupa Piotra Krupy, około 200 kapłanów oraz wielu wiernych świeckich z diecezji, w których pracował Zmarły.
Śp. Biskup Piotr Krupa wywodził się z diecezji tarnowskiej. Po studiach we Francji został inkardynowany do nowo powstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskej. Tam był między innymi rektorem Wyższego Seminarium Duchownego. W roku 1984 mianowany został biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Sakrę biskupią otrzymał 15 kwietnia 1984 roku w Koszalinie. Od 1992 roku był biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej. W roku 2011 przeszedł na emeryturę.