Obchody 11. rocznicy wyboru papieża Franciszka na stolicę Piotrową w środę odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
W liturgii z udziałem biskupów zgromadzonych na 397. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wziął udział nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
EpiskopatNews/Platforma X
"Jeżeli cały Kościół modli się za Piotra to nie jedynie dlatego, że grozi mu niebezpieczeństwo ze strony różnych ludzi tego świata. On modli się za Piotra, ponieważ Pan zechciał związać z nim wiarę ludu chrześcijańskiego, stąd też nieustanna modlitwa Kościoła zanoszona jest za Piotra i jego następców, aby ludzkie posiadanie rzeczy nie przyćmiło Światała Słowa Przedwiecznego" - powiedział na początku mszy św. nuncjusz apostolski w Polsce.
Jak zaznaczył, "nasza modlitwa ma wspomagać papieża Franciszka w wypełnianiu misji zwornika Apostołów i jego następców przez Boskiego założyciela Kościoła".
Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W homilii metropolita warszawski podkreślił, że pasterze Kościoła zobowiązani są do głoszenia "Chrystusa jako Pana", a nie "samych siebie zamiast wiary w Chrystusa i wiary w Kościół".
Cytując słowa św. Pawła Apostoła z listu do Koryntian, kardynał powiedział, że apostołowi Chrystusa nie wolno fałszować Słowa Bożego ale ma on ukazywać prawdę.
Reklama
"Trzeba, aby Kościół nieustannie głosił człowiekowi współczesnemu Ewangelię o niepojętej miłości Boga do człowieka i wzajemnej miłości ludzi do siebie. (Trzeba - PAP), aby objawiał niezmierzone miłosierdzie Boga do wszelkiego stworzenia" oraz "aby cały Kościół (...)ciągle podejmował zadanie powierzone przez Chrystusa nowej ewangelizacji" - powiedział kard. Nycz.
EpiskopatNews/Platforma X
Przypomniał, że odpowiedzialność za misję Kościoła spoczywa na wszystkich ochrzczonych.
Metropolita warszawski odniósł się także do trwającego od blisko trzech lat w Kościele synodu o synodalności. Wyjaśnił, że jego celem jest budowanie wspólnoty, w której wszyscy razem - świeccy z duchownymi będą "szli do domu Ojca".
Zaznaczył, że w związku z szybkimi zmianami w świecie, jak i w Kościele potrzeba "nie tylko nowych metod i nowych ludzi, ale przede wszystkim nowej wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii".
Screen
Zaapelował o modlitwę, aby "wśród zamętu świata nasza wiara została nienaruszona, a biskup Rzymu był zawsze zwornikiem jedności wierzących w Chrystusa". "Jest to też okazja do modlitwy za wszystkich wiernych, by w duchu synodalności podejmowali odpowiedzialność za Chrystusowy Kościół" - dodał kardynał.
Metropolita warszawski poprosił także o modlitwę za polskich biskupów, aby "podejmowali wszystkie decyzje dotyczące spraw Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce zawsze w duchu kolegialnej odpowiedzialności za Kościół w jedności z papieżem Franciszkiem; aby nigdy w swoich wyborach nie kierowali się żadnymi doraźnymi i partykularnymi motywami".
Reklama
W intencji papieża Franciszka w Świątyni Opatrzności Bożej modlili się m.in. członkowie kapituł w archidiecezji warszawskiej oraz przedstawiciele duchowieństwa, bracia i siostry zakonne, przedstawiciele ruchów wspólnot i grup parafialnych.
Jezuita, kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, w latach 1998-2013 metropolita Buenos Aires – 13 marca 2013 r. został wybrany na papieża. Miał wówczas 76 lat. Jest 266. biskupem Rzymu, pierwszym papieżem z Ameryki. Został wybrany w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu. Jako pierwszy następca św. Piotra przybrał imię Franciszek. Program swego pontyfikatu zawarł w adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" z 2013 r.
Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej zakończyła pierwszy dzień obrad 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W czwartek biskupi mają wybrać nowego przewodniczącego KEP i jego zastępcę. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ ral/