Odpust zupełny na Jasnej Górze
O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasna Góra otrzymała specjalny dar papieski – przywilej jubileuszowego odpustu zupełnego, który można uzyskać od 8 grudnia 2016 r. do 8 grudnia 2017 r. Dekret o tym odpuście przekazał 8 grudnia br. podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej ks. prał. Krzysztof Nykiel – regens Penitencjarii Apostolskiej.
Zaprosić Maryję do siebie
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej powiedział: – Mam nadzieję, że Polacy na nowo zaproszą Maryję do swojego domu, do swojej rodziny, w swoje życie, aby stała się rzeczywiście naszą Królową, aby stała się mostem prowadzącym do Boga. Zachęcił, byśmy „koronowali Maryję żywą koroną naszych duchowych darów czy konkretnych uczynków miłosierdzia, naszych czystych serc, odnową życia w duchu Ewangelii, może spowiedzią po długich latach, pojednaniem się z kimś po długim konflikcie, porzuceniem alkoholu, pornografii lub może po prostu postanowieniem odmawiania Różańca”.
W rozmowie z „Niedzielą” ks. prał. Krzysztof Nykiel zwrócił uwagę, że – jak powiedział Ojciec Święty Franciszek – Drzwi Święte zostały zamknięte w sposób tylko symboliczny i w dalszym ciągu są otwarte. Wyjaśnił, że Miłosierdzie Boże jest zawsze miłosierdziem darmo dawanym, ponieważ Bóg nie chce nigdy śmierci grzesznika, śmierci słabego człowieka, lecz oczekuje, aby się nawrócił, aby miał życie i miał je w obfitości.
Warunki uzyskania odpustu
W dekrecie Penitencjarii Apostolskiej wymienione są warunki uzyskania łaski odpustu zupełnego. Należą do nich: nawiedzenie w pielgrzymce sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze i uczestnictwo w świętych obrzędach przed ukoronowanym Wizerunkiem; pokorna prośba do Boga przez Maryję o wierność Polski powołaniu chrześcijańskiemu, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o obronę rodzin, świata i Kościoła, a także w intencji osoby Ojca Świętego; modlitwa Modlitwą Pańską, wyznanie wiary i przyzywanie opieki Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski; przyjęcie sakramentów pojednania i Eucharystii.
Odpust zupełny będą mogły uzyskać również osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, a połączą się pragnieniem ducha z tymi, którzy pobożnie nawiedzają sanktuarium. Osoby te powinny, będąc w stanie łaski uświęcającej, wzbudzić intencję wypełnienia (gdy będzie to jak najszybciej możliwe) trzech zwykłych warunków uzyskania odpustu i przed jakimkolwiek wizerunkiem Matki Bożej odmówić pobożnie modlitwy, ofiarować miłosiernemu Bogu przez Maryję swoje cierpienia i niedogodności życia.
– Otrzymaliśmy odpusty, specjalnie dedykowane na rok jubileuszowy wszystkim pielgrzymom, którzy nawiedzą Sanktuarium Jasnogórskie – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. I dodał: – To specjalny dar papieża Franciszka dla tych, którzy modlą się na Jasnej Górze. Jest to niejako kontynuacja obecności Ojca Świętego tu, u Matki Bożej, a dla nas to kontynuacja tego daru odpustów, który mieliśmy przez cały Rok Święty Miłosierdzia.
Jubileuszowa modlitwa
W tym uroczystym dniu podczas Apelu Jasnogórskiego, który prowadził o. Waligóra, po raz pierwszy została wypowiedziana jubileuszowa modlitwa na 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej i zapłonęła rocznicowa świeca.
Moja Mama jest Królową
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się również drugie spotkanie z cyklu Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych. Jest to cykl spotkań zatytułowanych „Moja Mama jest Królową”, stanowiący jeden z elementów przygotowań do głównych obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Tematem przewodnim drugiego spotkania, które odbyło się w Sali Rycerskiej, było Nawiedzenie. Gośćmi byli o. Bogdan Waliczek, paulin, i Katarzyna Łaniewska, aktorka. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa i dziennikarka.
„Niedziela” 51/2016