Benedykt XVI odwiedzi w tym roku Turcję
Wiadomość o zabójstwie ks. Santoro w tureckim Trabzonie zbiegła się z oficjalną zapowiedzią wizyty Benedykta XVI w Turcji. Szef gabinetu tureckiego prezydenta Ahmeta Necdeta Sezera podał dziennikowi Hurriyet wiadomość, że Papież odwiedzi ten kraj 28 listopada 2006 r. Joaquin Navarro-Valls, dyrektor Watykańskiego Biura Prasowego, potwierdził tę informację, precyzując, że wizyta będzie trwała 3 dni, tzn. od 28 do 30 listopada. Data nie jest przypadkowa, ponieważ zamiarem Papieża było złożenie wizyty prawosławnemu patriarsze ekumenicznemu Bartłomiejowi I w uroczystość św. Andrzeja. Papież, Biskup Rzymu, głowa Kościoła katolickiego, zasiada na katedrze św. Piotra, natomiast prawosławny ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, zasiadający na katedrze św. Andrzeja, ma wśród prawosławnych patriarchów prymat honorowy, tzn. jest primus inter pares - pierwszym wśród równych sobie.
Papież chciał udać się do Konstantynopola już w zeszłym roku, zaproszony przez Bartłomieja I na początku swego pontyfikatu. Niestety, władze tureckie miały pewne obiekcje co do papieskiej wizyty i trzeba było ją przełożyć na 2006 r. (papieże udają się z wizytą za granicę wtedy, gdy otrzymują zaproszenie zarówno od lokalnych władz kościelnych, jak i państwowych).
Wizyta Benedykta XVI w Turcji nie będzie wydarzeniem bezprecedensowym: wcześniej do tego kraju podróżowali Paweł VI i Jan Paweł II.
Paweł VI pielgrzymował do kraju nad Bosforem w 1967 r. przede wszystkim po to, by spotkać się z patriarchą Atenagorasem - szczerym orędownikiem dialogu ekumenicznego, którego Papież miał okazję poznać 3 lata wcześniej, w czasie swej wizyty w Jerozolimie. Oprócz spotkania z patriarchą ekumenicznym Paweł VI spotkał się również z miejscową wspólnotą katolicką i asyryjską, z ormiańskim patriarchą Kalustianem i przedstawicielami gminy żydowskiej.
Jan Paweł II udał się do Turcji w drugim roku swego pontyfikatu, w 1979 r. Przebywał w tym kraju 3 dni - od 28 do 30 listopada - i spotkał się z Dimitriosem I, ówczesnym prawosławnym patriarchą ekumenicznym (rezultatem tego spotkania była deklaracja o powołaniu katolicko-prawosławnej komisji mieszanej ds. dialogu teologicznego). Jan Paweł II odwiedził Efez i Smyrnę - starożytne miasta, które odegrały wielką rolę w historii pierwotnego Kościoła. Przy okazji tej wizyty w tureckiej prasie opublikowano list niejakiego Ali Agcy, który zapowiadał, że zabije Jana Pawła II.
"Niedziela" 17/2006