Pierwszy raz Kościół powszechny obchodził Dzień Życia Konsekrowanego w 1997 r. Jan Paweł II ustanowił go w Rzymie. Od tego czasu w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego każdego roku gromadzą się wokół Papieża i pasterzy Kościołów lokalnych osoby konsekrowane. Do ich grona należą zakonnicy, siostry zakonne, dziewce konsekrowane, wdowy, osoby działające w Instytutach świeckich i w Stowarzyszeniach Życia Apostolskiego. To dzień, w którym Kościół uroczyście dziękuje Bogu za dar życia konsekrowanego i zaprasza wiernych, by lepiej poznali tę formę życia. Osoby konsekrowane odnawiają wspólnie tego dnia śluby, po to by odnowić swoją miłość i wierność względem Jezusa.
W naszej diecezji uroczyście świętowano ten dzień w bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski. Na początku Mszy św. przywitał Pasterza Diecezji i wszystkich przybyłych o. Samuel Węgrzyn OFM. W kazaniu ks. Zbigniew Czuchra przywołał m.in. historię obecności Matki Bożej Pani Rzeszowa. Powiedział, że Patronka Miasta stoi niejako na straży dziejów naszej Ojczyzny. Trwa na skrzyżowaniu dróg naszej polskiej trudnej rzeczywistości. - Dzisiaj w blasku świec i błyszczących szczęściem naszych oczu wita nas w świątyni - mówił ks. Czuchra, a dalej pytał: „Czy może być coś piękniejszego od tej godności zaślubienia z Chrystusem, Jej Synem? (…) Życie konsekrowane to dar darmo dany. Trzeba mocno uchwycić Jezusa, kroczyć Jego śladami jest to najwyższa łaska, jaką człowiek, mężczyzna, kobieta może otrzymać od Boga Uchwycić się Jezusa, odpowiedzieć na Jego wołanie i iść, chociażby ze łzami w oczach”.
W słowie przed błogosławieństwem Ksiądz Biskup w ciepłych i serdecznych słowach wyraził wdzięczność wszystkim osobom konsekrowanym za ich służbę w naszej diecezji i podkreśli ich rolę w życiu Kościoła. Zachęcił do gorliwej służby oraz do wierności Panu Jezusowi we wszystkich sytuacjach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu