Reklama

Kościół

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

2024-05-13 18:50

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Weigel, który napisał m.in. biografię polskiego papieża zatytułowaną "Świadek nadziei", wziął w poniedziałek udział w dyskusji w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

Zdaniem Weigla, Jan Paweł II był osobą emblematyczną dla drugiej połowy XX w.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Wydaje mi się, że byłem pierwszym autorem - na pewno pierwszym w języku angielskim - który powiedział, że papież odegrał kluczową rolę w obaleniu europejskiego komunizmu i taki pogląd wyraziłem w książce +Ostateczna rewolucja+" - podkreślił.

Według papieskiego biografa Jan Paweł II rozpoczął "rewolucję sumienia", która uświadomiła wielu ludziom, że chcą żyć jako ludzie wolni i chcą żyć w prawdzie.

"Ta rewolucja sumienia, która doprowadziła do rewolucji politycznej w 1989 r., miała wiele źródeł, ale została zapoczątkowana właśnie pierwszą pielgrzymką papieża do Polski w czerwcu 1979 r. To było 9 dni. Kiedy patrzymy na nie wstecz możemy poczuć, że to właśnie wtedy XX wiek wkroczył na nowe tory" - ocenił.

Weigel przypomniał, że Jan Paweł II, poza oficjalnym powitaniem i pożegnaniem na lotnisku, zupełnie zignorował komunistyczne władze Polski. "W Warszawie na Placu Zwycięstwa wygłosił niesamowitą homilię, podczas której prosił Ducha Świętego, by odnowił oblicze Ziemi. To było tak, jakby przez tłum przeszedł ładunek elektryczny" - podkreślił.

Dodał, że przez kolejne 9 dni Jan Paweł II "ukazywał Polakom prawdę o nich samych". "W trakcie tych 9 dni wygłosił chyba 90 homilii (...). Podsumowałbym to, co mówił tak: wy, drodzy rodacy, nie jesteście tym, za co uważa was reżim. Tak naprawdę jesteście nosicielami pewnej historii i kultury, której sercem jest katolicyzm. Jeżeli sobie przyswoicie prawdę o tym, kim jesteście, to znajdziecie narzędzia oporu, którym komunizm nie da rady się oprzeć" - mówił Weigel.

Zdaniem biografa Jana Pawła II, w ludziach została wtedy uwolniona "siła duchowej prawdy".

Reklama

"Kilkanaście miesięcy później wiemy, co wydarzyło się w Gdańsku, co wydarzyło się w całym kraju. A po 10 trudnych latach walki Polska poprowadziła narody Europy Środkowo-Wschodniej w walce przeciwko komunie, co doprowadziło do upadku Związku Sowieckiego w sierpniu 1991 r." - przypomniał.

Weigel podkreślił, że tamte wydarzenia mogą być matrycą tego, co dzieje się dziś, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy na Wschodzie "następca sowieckiego reżimu stara się odwrócić bieg historii".

"Polsce należy się ogromne uznanie za wsparcie Ukrainy (...). Niesamowita hojność Polaków po wybuchu wojny w Ukrainie są absolutnie bezprecedensowe (...). To rewolucja sumienia umożliwiła coś takiego. Ta rewolucja trwa" - ocenił.

"Nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć tej ogromnej zmiany społecznej - chyba największej od czasów rewolucji francuskiej (...) - jeśli nie weźmiemy pod uwagę rewolucji sumienia" - stwierdził.

Przytoczył relację amerykańskiego historyka Johna Lewisa Gaddisa, który w jednej ze swoich książek napisał, że początkiem końca zimnej wojny był moment, kiedy Jan Paweł II wysiadł z samolotu na lotnisku w Warszawie w czerwcu 1979 r. "Uważam, że teraz nikt nie może pisać o tych wydarzeniach bez wzięcia pod uwagę roli +świadka nadziei+" - powiedział.

Weigel przypomniał wystąpienie Jana Pawła II w 1979 roku na sesji ONZ w Nowym Jorku, podczas której papież mówił o prawach człowieka i wolności religijnej. "Widzieliśmy, jak ci faceci (obecni na sali sowieccy dygnitarze - PAP) zaczęli się denerwować, bo jeszcze nigdy nikt nie zrobił tego w ten sposób" - mówił.

Dodał, że kiedy Jan Paweł II podróżował po całym świecie, jego moralny autorytet wzrastał.

"Być może jego autorytet wzrósł jeszcze bardziej po zamachu na jego życie (do którego doszło 13 maja 1981 r. w Watykanie - PAP), ponieważ był już nie tylko świadkiem zła, które objawiło się w XX w., ale był również ocaleńcem - przeżył II wojnę światową, komunizm Polsce i próbę zamachu na swoje życie. To dało mu wyjątkowy moralny autorytet, ponieważ nie prosił nikogo o to, by podejmował ryzyko, którego sam by nie podjął. Była spójność między jego słowami a działaniem" - ocenił.

Reklama

George Weigel jest amerykańskim pisarzem katolickim, teologiem, działaczem społeczny i politycznym oraz autorem najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II "świadek nadziei". Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Był jednym z sygnatariuszy dokumentu "Evangelicals and Catholics Together" w roku 1994.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ jann/

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

G. Weigel: uniewinnienie kard. Pella – lekcja dla wymiaru sprawiedliwości i Australijczyków

[ TEMATY ]

George Weigel

Magdalena Cichoń

Z radością przyjął jednomyślną decyzję Sądu Najwyższego Australii o uniewinnieniu kard. George’a Pella katolicki publicysta George Weigel. Znany biograf św. Jana Pawła II, który wcześniej porównał sąd nad australijskim purpuratem do typowego procesu stalinowskiego, teraz zwraca uwagę na analogię między atmosferą wokół sprawy kard. Pella a tą, która otaczała aferę kapitana Dreyfusa pod koniec XIX wieku we Francji.

Zdaniem czołowego katolickiego publicysty, ostania decyzja najwyższej australijskiej instancji sądowej przywraca wolność niewinnemu człowiekowi, który został niesprawiedliwie uwięziony, pozwalając mu wrócić do rodziny i przyjaciół oraz wznowić pracę dla Kościoła katolickiego. Weigel zauważa jednocześnie, że może to być także początek odbudowy międzynarodowego zaufania do australijskiego systemu sądownictwa, gdyż, według pisarza, jego renoma mocno ucierpiała z powodu licznych nieprawidłowości w przebiegu procesu kardynała.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Gdańska: nominacje proboszczowskie

2024-05-22 15:47

[ TEMATY ]

zmiany księży

Zmiany proboszczów

zmiany kapłanów

diecezja.gda.pl

W południe Święta Matki Kościoła, abp Tadeusz Wojda wręczył dekrety, na mocy których proboszczami zostali:

- ks. Mirosław Piskozub (dotychczasowy wikariusz w Bazylice Archikatedralnej) w Parafia Leźno

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję